Stále oblíbené dřevo
Plot nejenže vymezuje hranice pozemku, ale také je jeho estetickým doplňkem. Dřevěné ploty mají dlouholetou tradici a jejich obliba ani s vývojem nových zajímavých materiálů neklesá. Dřevo je totiž přírodní materiál, který působí malebným dojmem a dokáže dané prostředí zútulnit. Dřevěné ploty se tak skvěle hodí jak ke starším stavbám, ale i k domům postaveným podle posledních moderních trendů.
Výhody dřevěných plotů:
- cena
- jedinečný design
- variabilita vzorů, široká nabídka tvarů a rozměrů a barev
- přírodní materiál
- ekologická nezávadnost
Dřevěné ploty však mají také poměrně významné nevýhody. Dřevo je totiž stále živým materiálem, který neustále mění svůj objem a je dosti náchylný ke změnám počasí i případnému poškození. Povětrnostní vlivy mění jeho vzhled i charakteristické vlastnosti. Dřevo musí rovněž odolávat houbám, plísním i dřevokaznému hmyzu. Výsledkem je tedy znatelně kratší životnost oproti plotům z jiných materiálů. Pokud jste se tedy rozhodli pro instalaci dřevěného plotu a neberete jej pouze jako provizorní řešení, je třeba mu věnovat náležitou péči, aby nebyl spíše na ostudu. Je třeba jej čas od času ošetřit, vybrousit, nabarvit a zakonzervovat. Pořízení dřevěného plotu byste si měli raději rozmyslet v případě, že by měl stát v místech, kde je stále vlhko a stín – takové podmínky dřevěným plotům nesvědčí, stejně jako bujný porost v bezprostřední blízkosti.
Nevýhody dřevěných plotů:
- krátká životnost
- náročná údržba
Správný výběr dřeva je důležitý
Na ploty se většinou využívá dřevo smrkové, modřínové, dubové či borovicové. Setkat se však můžeme i s exotičtějšími druhy, které jsou však finančně poměrně náročné. To, jaké dřevo si pro stavbu plotu zvolíme, výrazně ovlivní jeho životnost. Dřevo na plot by mělo být kvalitní, zdravé a pokácené v zimním období. Nejodolnější proti povětrnostním vlivům je dubové dřevo, středně odolné pak dřevo borovicové, jedlové a modřínové. Za nejméně odolné jsou z domácích dřevin považovány smrky a také buky, které navíc silně sesychají. Životnost plotu je dána rovněž jeho konstrukcí – na tu nikdy nepoužívejte dřevo z tzv. soušek. Velmi důležitá je i podezdívka, jednotlivé latě totiž trpí mnohem méně, než při kontaktu se zemí.
Péče o dřevěný plot
Prvotní ošetření dřevěného plotu je třeba provést ještě před jeho postavením. Na tom, jaký dáme plotu základ, závisí životnost dřeva i odolnost barvy. Dřevo musí být před natřením vždy suché, ideální je počkat na slunečné počasí. Dřevěné laťky je nutné naimpregnovat a opatřit fungicidními napouštědly, které jej ochrání proti houbám, plísním a připraví je na teplotní výkyvy. Nátěr by měl obsahovat biocidy, některé však mohou vytvářet na povrchu dřeva separační mikrovrstvu, která může zhoršovat přilnavost vodou ředitelných nátěrů. Impregnaci je tak třeba pečlivě vybírat. Nátěr schne zpravidla 24 hodin. Po jejím úplném zaschnutí není třeba se bát plotovky ještě zabrousit, protože účinné látky již pronikly hluboko do dřeva. Po impregnaci je možné pokračovat nátěrem barvy. Na výběr máme barvy, které dokonale zachovávají strukturu dřeva, nebo akrylátové laky. Další možností jsou pak krycí barvy, které však vzhled dřeva zcela změní. Nátěry je dobré provádět raději v několika tenkých vrstvách, než v jedné silné.
Důležitá je pravidelnost
Ideální je provádět údržbu dřevěného plotu jednou ročně, nejlépe před zimou, minimálně co tři roky by se měly provádět nátěry, které se nanášejí v několika vrstvách. Vždy však závisí na tom, kde plot stojí – více náchylné na poškození budou ploty stojící ve stínu, v blízkosti stromů a také ty, které mají ploché špičky. Mnohem lepší je, když mají dřevěné laťky špičky seříznuté, aby po nich lépe stékala voda.
Přečtete si také: Voskové oleje a lazury na dřevo pomohou s jeho ochranou
Generální renovace dřevěného plotu
Jednou za pět let by pak měla proběhnout generální renovace dřevěného plotu. Co obnáší? Zkontrolujte, zda některé plotovky neuhnívají, v případě, že ano, musíte je vyměnit. Pokud je poškozený sloupek, musíme konstrukci plotu na obou stranách rozebrat a poškozený sloupek vyměnit. Latě s plotovkami na něj následně opět připevníme. Z ostatních nepoškozených dřevěných plotových dílů poté oškrábeme starý nátěr. Jeho odstranění je velmi důležité, protože se na něj nová barva nechytí, nebo pokud ani, rychle se zase odprýská. Dnes si můžete v obchodě pořídit speciální chemikálie, které původní nátěr rozleptají. Ten jde poté dolů sundat třeba špachtlí. Pomoci si můžete také horkovzdušnou pistolí, kterou si původní nátěr lehce rozpustíte. Na očištěný povrch poté přijde impregnace, případně opět fugnicidní přípravky proti plísním a houbám. Na povrch pak přijde syntetická lazura, která zvýrazní přirozený vzhled dřeva, bezbarvý lak, nebo třeba barva ladící s domem.
Dřevo bez starostí?
Pokud chcete, aby měl váš plot vzhled dřeva, ale nechcete se starat o jeho údržbu a pravidelně jej natírat, zvolte materiál wood-plastic composite (WPC). Tento materiál je složen ze dřeva v podobě dřevěné mouky a přírodního polymeru. Materiál má unikátní vlastnosti, jako je vysoká odolnost proti dešti, sněhu, mrazu i slunečnímu UV záření, dřevokazným houbám, hnilobě i hmyzu. Takovéto ploty jsou téměř bezúdržbové a přitom mají krásný vzhled dřeva.
- jpa -