Techniku patinování můžeme použít nejen na opravdovém kovovém předmětu, ale i na dalších materiálech ať už je to dřevo, keramika, sklo, plast nebo papír. Na podklad použijeme tmavou – nejspíše černou, šedou nebo hnědou barvu, na kterou naneseme barvu příslušného kovového odstínu. Dají se pořídit odstíny zlaté, stříbrné, bronzové, měděné, chromové v matu i lesku. Postup opakujeme podle toho, jak moc zašlého povrchu chceme docílit. Originálních výsledků dosáhneme kombinacemi barev různých odstínů a jejich odlišnou intenzitou.

V široké nabídce sortimentu výtvarných potřeb si pro patinování můžete vybrat speciální zkrášlovací barvy, které se nanášejí pomocí štětce a lze s nimi natírat nebo i kreslit vzory. Pro vytvoření efektu přirozené oxidace mědi a bronzu může použít zkrášlovací vosky. Ty se nanášejí a leští hadříkem na patinovaný základ. Pro zvýšení efektu a docílení žádané patiny je vhodné zkombinovat barvy i vosky. Barvy i vosky pro patinu lze zdařile použít i na tak problematických materiálech jako je keramika nebo terakota.

Nejdříve je třeba na povrch nanést jako podklad vrstvu patinovacího základu. Po jeho kompletním zaschnutí lze pomocí štětce aplikovat vybraný odstín barvy i zkrašlovacího vosku. Poté povrch přeleštěte pomocí kousku měkkčí látky tak dlouho, dokud se neukáže vrstva s patinovacím základem. Zajímavé a hlavně originální vysoce dekorativní patiny můžete docílit vrstvením a leštěním vosků různých odstínů.

Patinovaný nábytek

Hledáte romantiku nebo nábytek s patinou? Místo tohoto označení se používá někdy také venkovský nebo rustikální nábytek, který má svou zvláštní osobitou atmosféru. Tímto typem nábytku si tak trochu vytváříme filmové kulisy, které podtrhují iluzi o době minulé, která však měla pro nás nádech takzvané lepší a zejména blíže přírodě. Mnozí odborníci na psychologii tvrdí, že tímto návratem do stylu country nebo natura si vlastně nahrazujeme určitou nostalgii po starých dobrých časech.

Patinování je v podstatě speciální povrchová úprava, kterou chceme dosáhnout sametově matného povrchu. V tomto případě se nábytek voskuje zvláštními vosky. V jiných případech je možné na nábytek natřít barvou nebo lakem, kdy je posléze tato úprava záměrně jakoby opotřebováním setřena, případně poškozena nebo poškrábána. Tato podoba je pak zafixována vrchním lakem, který se postará o to, aby stárnul už jen přirozeným způsobem.

Patina je vlastně vytváření umělého stáří. Tohoto efektu se dá docílit různými způsoby jako je například vzhled popraskaného laku, ošoupané, vybledlé či přímo vyšedlé barvy apod. Umělé zestárnutí je sice lehce poznatelné, ale o skutečnou autenticitu vůbec nejde. Podstatný je efekt původnosti a navození atmosféry ve starobylém duchu.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firmy Sob nábytek