Patchwork je šicí technika stará několik set let. Jedná se o zvláštní způsob sešívání různých kusů látek uspořádaných do geometrických vzorů. Jednotlivé barevné kusy se skládají a prošívají a v ploše vytvářejí ornamenty připomínající mozaiku.
Patchwork je textilní technika pocházející z Anglie. Vznikla před přibližně 300 lety. Původně ji ženy využívaly pro zužitkování zbylých kusů látek nebo starších obnošených oděvů. I malé zbytky látek tak nalezly opětovné použití. Po druhé světové válce technika patchworku téměř vymizela, ovšem v poslední době zájem o patchwork prudce stoupá. Původně byl patchwork výhradně ruční prací, ovšem dnes již existují speciální šicí stroje.
Zalíbení v této technice nalezlo mnoho lidí zejména v Japonsku a ve Spojených státech. Patchwork se však rozšířil také do Evropy a následně do Čech. Setkáme se s patchworkovými kluby, výstavami prací, přednáškami a kurzy, kde se techniky patchworku probírají. Můžeme si také zakoupit příručky a knihy a pokusit se patchwork nastudovat sami. Hotové výrobky můžeme samozřejmě také zakoupit ve specializovaných obchodech.
Jak postupovat
Látky se nastříhají na malé kousky a ty se pak v jednoduchých a pravidelných tvarech sešívají dohromady. Výsledný patchwork je nadále spojen s dalšími vrstvami látek a ozdobně prošit drobnými stehy. Prošívaný patchwork se potom nazývá quilt. Název techniky patchwork má svůj původ ve dvou anglických slovech - patch (česky záplata) a work (práce).
Šijeme-li technikou patchwork pouze zřídka, vystačíme si se základními nástoji – ostrými nůžkami, pravítkem a běžnými šicími potřebami. Chceme-li se však patchworku věnovat častěji, vyplatí se nám zakoupit speciální nářadí. Mezi ně patří rotační řezací nůž, kvalitní šicí stroj a jiné. Ostré řezátko potřebujeme, abychom snadno a bez roztřepení vytvarovali kousky látek do požadovaných tvarů. Rotačním nožem můžeme řezat i více vrstev najednou. Podél pravítka snadno řežeme přesné kousky v různých velikostech i tvarech. Při patchworku jsou většinou používány látky ze 100 % bavlny. Ty se barví a stříhají podle záměru autora. Látky je třeba před použitím vysrážet, což zajistí stabilitu hotového díla. Jednotlivé švy je lépe přežehlit, budou lépe držet tvar. Při barvení pozor na stabilitu jednotlivých barev. Při následném praní by se barvy mohly slít.
Patchwork se nejčastěji používá k výrobě interiérových doplňků jako jsou přehozy, pokrývky, polštářky nebo ubrusy. Výjimku však netvoří na patchwork na oblečení. Je tak pouze na fantazii a schopnostech tvůrce, do jakého díla se pustí.
Autor: Věra Tomíčková