Koroze je proces oxidace, kdy se na povrchu kovového předmětu tvoří povlak kysličníku (neboli oxidu), který postupně prorůstá do hloubky a narušuje strukturu předmětu. Zvláště záludná je potom koroze skrytá pod staršími nebo špatně opravenými nátěry. Z kovů jsou často vyrobeny prvky, které jsou vystaveny působení povětrnostních vlivů, a ty korozi urychlují. Kovové prvky je tedy třeba chránit, nejlépe nátěrovými hmotami.

Přestože by se mohlo zdát, že natírání zvládne každý, dokonce i dítě, i u této činnosti je potřeba dodržet několik zásad. Zejména pokud chcete kov opravdu ochránit před   korozí, ne ho pouze na oko natřít.

Odstranění rzi, starých nátěrů a mastnoty
Aby nátěr dobře přilnul k povrchu kovu, měl by být natíraný povrch dokonale zbaven nečistot jako jsou rez, mastnota, mechanické nečistoty, zbytky starých nátěrů apod.   Hrubou volnou rez a zbytky starého laku odstraníte ocelovou špachtlí a drátěným kartáčem. Pokud můžete, použijte své elektrické pomocníky (bruska, universální vrtačka s nástavcem s ocelovými štětinami, a další), kteří vám ulehčí mnoho času a práce. Z větších ploch rez nejlépe odstraníte speciální přípravkem – odrezovačem. Při odstraňování starých nátěrů si můžete pomoci také opalováním nebo chemickým odstraněním nátěru. Častou překážkou je mastnota pocházející z ropných látek, lidských rukou nebo právě z různých chemických odstraňovačů rzi a nátěrů. K odmaštění dobře poslouží roztok detergentu v horké vodě, kterým se plocha umyje a následně opláchne vodou. Při odmašťování a odstraňování rzi a starých nátěrů si dejte záležet zejména na místech svárů, spojů a na místech hůře dostupných, kde se o to více usazují nečistoty.

Nátěrové hmoty
Další důležitou podmínku při úspěšném boji s korozí je vhodná nátěrová hmota. Výběr vhodné nátěrové hmoty závisí zejména na vlivech, kterým bude muset nátěr odolávat, a chemickém složení kovu, který natíráte. Nejčastější rozdíly mezi nátěrovými hmotami, se kterými se v obchodech setkáte, budou v použití barvy (pouze na kov, popřípadě pouze na určitý kov, univerzální), ve složení (olejové, alkydové, epoxidové, polyuretanové, akrylátové, chlorkaučukové, apod.) a v ředitelnosti (organickými rozpouštědly nebo vodou). Vodou ředitelných barev naštěstí stále přibývá, a také se tyto ekologicky příznivější barvy vyrovnávají klasickým ředidlovým svými vlastnostmi. Nabídka nejrůznějších nátěrových hmot je natolik široká, že je vhodné říci ve specializované prodejně, jaký je váš záměr a nechat si poradit od odborníka nebo přímo od výrobce.

Postup natírání a způsob aplikace
Třetím důležitým krokem je správný postup. Kovový povrch se zpravidla ošetřuje dvěma až třemi nátěrovými hmotami. První by měla být základová barva, většinou s antikorozními pigmenty. Dále následuje podkladová barva a nakonec tzv. vrchní barva. Stále častěji se však upouští od podkladové barvy a její funkci přebírá barva vrchní. Výběr barvy je již zcela na vašem názoru a fantazii. Neměli byste zapomínat ani na způsob aplikace – štětcem, válečkem nebo stříkáním. Štětec je vhodný pro základní nátěr a pro natírání členitých tvarů – radiátory, mříže. Větší plochy se vyplatí stříkat stříkací pistolí nebo natírat válečkem (například drátěný plot). Hůře dostupná místa a sváry však raději natřete nejdříve štětcem. Hrany pak opatřete jednou vrstvou vrchní barvy navíc.

K obecným zásadám, které byste měli dodržovat, patří dále to, že barvu ředíme pouze ředidlem uvedeným na obalu barvy (zapomeňte na použití domácích zbytků) a ideální podmínky pro natírání a hlavně zasychání nátěru jsou při teplotách 20 až 25 st. Celsia a relativní vlhkosti vzduchu kolem 75 %. Natírání by nemělo probíhat ve větrném a prašném prostředí.

Články s podobnou tématikou
Přemýšlíte o garáži?
Venkovní rolety nebo žaluzie
Zasklené lodžie mají mnoho výhod
Zahrada plná kapek
Střecha dělá dům