V současné době je na trhu nepřeberné množství různých typů, tvarů a barev dlaždic, které můžete pro váš projekt použít. Možná se chystáte stavět novou koupelnu, nebo jen potřebujete zrenovovat podlahu. Ať tak či onak, vždy si můžete vybrat z pestré nabídky kvalitních materiálů:
Foto: Hornbach
pórovité dlaždice - nejlépe se hodí do interiérů a k obložení stěn
kamenité dlaždice – vhodné pro použití zejména v exteriérech
mozaikové dlaždice - dodají vašemu interiéru i exteriéru moderní vzhled
dlaždice z přírodního kamene – pomáhají navodit elegantní dojem z bydlení
Až půjdete dlaždice nebo obklady vybírat, vždy se zaměřte na to, aby byly vyrobeny v souladu s normou EN a zjistěte si, zda jsou odolné proti opotřebení. Hlídejte jejich rozměry v toleranci, rovnost povrchu, mrazuvzdornost i pevnost v tlaku a ohybu. Pro mnoho lidí bývá velkým problémem zejména určit, kolik jich vlastně bude potřeba. Pokud také řešíte toto dilema, pomůže vám následující vzorec:
((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (5 % na prořez + 5 % rezervní materiál) = počet kusů
příklad:
((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (11.1 + 11.1)= 245 dlaždic
U pravoúhlých interiérů je třeba k celkovému množství připočítat ještě cca 5% na prořez. U nepravoúhlých místností nebo úhlopříčné pokládky je pak nutné tento podíl příslušným způsobem navýšit. Do konečného množství nezapomeňte zahrnout i nějakou rezervu ve výši okolo 5%. Pokud si stále nejste jistí, jakou dlažbu byste měli nejlépe použít a kolik jí nakoupit, poraďte se ve specializované prodejně.
Jestliže jste si již podlahu vybrali a zakoupili, na její pokládku nemusíte nutně objednávat specializovanou firmu. Položit dlažbu v dnešní době zvládne téměř každý. Nejdříve je však nutné si vymezit, kam přesně budete chtít dlaždice použít a specifikovat, k jakému účelu budou sloužit. Podle toho následně zjistíte, jaký je správný postup jejich pokládky. Před samotnou pokládkou je vždy nutné perfektně připravit podklad, na který se bude podlaha umisťovat. Podklad musí být čistý, nosný, zbavený volných nečistot, jako je například odbedňovací olej.
Dlaždice je třeba pečlivě ukládat jednu po druhé do upraveného podkladu, vyrovnat je a stabilizovat poklepáním gumovým kladivem. Foto: Shutterstock
Za vhodný podklad je považován beton, cementová mazanina, neporušená dlažba, souvisle vyspárované zdivo a omítka. Z povrchu je třeba předem odstranit sádrový nebo cementový potěr, tapety nebo lepidla na tapety, barevné nátěry a další. Také je nutné vyhladit nerovnosti, vyplnit díry po výlomech a také v případě nutnosti zatmelit zdivo z pórobetonových tvárnic. Na podkladu se následně provede izolace a nanese penetrační nátěr.
Jakmile budete mít hotovu tuto přípravu, můžete začít pokládat dlažbu. Nejdříve si rozmíchejte lepidlo (podle příslušného typu dlažby). Vždy si ho namíchejte jen takové množství, které stihnete zpracovat přibližně během 45 minut. Lepidlo nabírejte stěrkou a za zhruba 15 minut můžete začít provádět pokládku nových dlaždic. Dlaždice je třeba pečlivě ukládat jednu po druhé do upraveného podkladu, vyrovnat je a stabilizovat poklepáním gumovým kladivem.
Až budete mít dlažbu položenou a lepidlo po několika hodinách zaschne, můžete začít nanášet spárovací maltu. Ta se nalévá přímo na podlahu a zapravuje se do spár úhlopříčně gumovou stěrkou. Na závěr setřete přebytečný materiál a poté, co dojde k mírnému zaschnutí malty (povrch se zmatní), přetřete ji vlhkou houbou. Až bude spárovací malta úplně vytvrzená, je nutné dlažbu doleštit suchou utěrkou. Podstatné je, aby byly spáry důkladně zpracovány, byly rovnoměrně hluboké a navlhčené. V případě, že je spárovací hmota úplně zaschlá, můžete začít utěsňovat spáry elastickým tmelem, oblepovat dlaždice lepicí páskou, aby se neponičily a vystříkat spáry těsnící hmotou. Na závěr je potřeba spáry uhladit spárovacím hladítkem.
Pokládka dlažby je s produkty a návody, které jsou dnes k sehnání, opravdu jednoduchá a navíc vám trocha vaší snahy uspoří nemalé finanční prostředky. Stačí se jen nebát a pokládka pak půjde sama od ruky.
- jap - ve spolupráci s firmou Hornbach