Ve většině případů to znamená především obnovit nátěr. Jak a čím?
Při výběru vhodného postupu a nátěrové hmoty vycházíme jednak z toho, jak byl nátěr proveden původně, a dále ze zamýšleného budoucího vzhledu. Chceme jej pokud možno zachovat, nebo změnit? Důležitý je také účel – se starou stoličkou do sklepa nebo dílny naložíme jinak, než s historickým kusem, určeným na čestné místo v obýváku.
Tak či tak, věci jistě pomůže, když známe původní technologii nátěru, což ale není vždy pravidlem. Nátěr poškozený, zejména odlupující se, musíme obrousit nebo opálit, pokud možno celoplošně. V opačném případě, tedy když vybrousíme jen některá místa, hrozí nejednotný výsledný povrch (z hlediska odstínu i přilnavosti). Jestliže chceme dát na dřevěný nábytek opatřený původně krycím nátěrem průhlednou povrchovou úpravu, zvýrazňující charakter dřeva, musíme postupovat obzvláště opatrně a pečlivě. Potíže dělají hlavně rohy a různá hůře přístupná místa, především u nábytku členitějších tvarů. Tady pomohou různé jemné škrabky a pilníky, případně i odpovídající nástroje určené pro upnutí do vrtačky. Dokonalé vybroušení až na dřevo není jednoduché, při opalování zase dáváme pozor, abychom to nepřehnali a dřevo nepřipálili. Ačkoliv, pro někoho jsou lehké stopy opalovačky vhodnou patinou – záleží na vkusu. Totéž se týká i kvality povrchu, který může být dokonale vyhlazen a srovnán, nebo úmyslně trochu nerovný. Vždy je však nutné povrch zbavit nečistot a odmastit, aby nátěr dobře držel.
Pokud nehodláme použít průhlednou povrchovou úpravu (lakem, olejem, voskem), můžeme na štěrbiny a prohlubně aplikovat vhodný tmel, který se poté dá brousit a hladit.
A jak je to s výběrem vlastního nátěru? Co odborník, to názor. Lépe řečeno, co zástupce určité značky, to názor… Pro nátěry nábytku se dnes většinou používají vodou ředitelné barvy či laky, avšak to neznamená, že tomu tak musí být. U nábytku, který není určen do dětského pokoje či pro přímý styk s potravinami, se dají použít i nátěrové hmoty na bázi syntetiky či jiné.
Většina výrobců má pro daný účel určitý doporučovaný typ nátěru. Jestliže původní povrchovou úpravu neodstraňujeme až na dřevo, dá se využít např. Eternal mat Revital (vodou ředitelná barva vhodná k obnovování starých nátěrů) nebo podobná hmota. Z krycích barev jmenujme ještě třeba základ Tebakryl a vrchní Balakryl, základ Syntecol či Aquacol a vrchní nátěr Profi Email či Profi Okno, respektive Akrylcol, osvědčený Industrol nebo Oknobal, v nabídce je rovněž mnoho silnovrstvých i tenkovrstvých lazur atd. Materiálů je na výběr hodně, liší se odolností, ale i cenou. A ne vždy dražší znamená lepší. Totéž se ostatně týká i laků.
Vybrat si můžeme samozřejmě i metodu aplikace nátěru – stříkání, namáčení, použití válečku (pro nábytek ne zrovna vhodné) nebo klasické štětky.
Samostatnou kapitolou je nábytek dýhovaný, který se brousit moc nedá a tmelení by bylo vidět. Je-li dýha hodně poškozena, zbývají prakticky dvě možnosti – renovace předýhováním (lokálním nebo celkovým), nebo kompletní sloupání dýhy a následné opatření „holého“ nábytku vybranou povrchovou úpravou.
Při správném provedení může starý kus nábytku opět sloužit pěknou řádku let.
Autor: Michal Hamšík