Palety do bytu, na chatu i na zahradu

Možná se budete divit, jaké krásné a originální kousky nábytku se dají z obyčejných přepravních palet vyrobit. Výroba nábytku z tohoto materiálu je v poslední době velkým hitem, protože váš interiér díky němu dostane zcela nový rozměr. Vyrobit si z přepravních palet můžete v podstatě cokoliv. Potřebujete postel, stolek, sedačku, křeslo nebo třeba polici? Není problém! Nábytek z přepravních palet skvěle zapadne jak do moderního interiéru, tak i do vaší chaty či chalupy, nebo se stane skvělým doplňkem zahrady. Vytvořit můžeme originální zahradní křesla, sedačky i stolky, bylinkovou minizahrádku, houpačku, případně i dětské pískoviště. Fantazii se meze nekladou.


Zahrada je ideální umístěním pro nábytek z palet. Foto: joyeverafter.com

Co je paleta

Pokud náhodou nevíte, co je paleta a jak vypadá, tak jde o dřevěnou transportní paletu, která je využívaná v oblasti spedice a přepravy zboží. Zboží se na paletu naskládá a poté, co je vyprázdněna, nemíří paleta zpět k odesílateli, ale je na ni naloženo další zboží, případně je předána spediční firmě. Jednotlivé palety tak neustále kolují, vykupují se a vyměňují. Palety jsou vyráběny v různých velikostech, ale nejčastěji se setkáváme s tzv. europaletami, které mají normované rozměry 1200×800×144 mm (délka × šířka × výška) a plochu 0,96 m2. Každá paleta je spojena celkem 78 speciálními hřebíky. Europaleta je tzv. čtyřstranná paleta, protože ji lze vysokozdvižným vozíkem nabrat ze všech čtyř stran. Váha palety se pohybuje okolo 20 až 24 kg, v závislosti na vlhkosti dřeva. Existují však i palety nestandardních rozměrů, které se poté, co poslouží svému účelu, likvidují – stává se z nich odpad, případně jsou využívány jako topivo.

Kde palety sehnat?

Europalety, ale i jiné druhy palet seženete v prodejnách stavebnin, přímo na stavbách, ve sběrných dvorech, výrobních závodech či výkupnách palet. Nové palety se dají sehnat za cca 250 Kč za kus, ale koupit si můžete i použité, jejichž ceny se pohybují okolo 100 Kč. Na prodej bývají často také vyřazené palety za pár desítek korun, u nich je ale třeba počítat, že jsou nějak poškozeny a tak bude třeba věnovat jejich opravě trochu času a úsilí. Pokud jste zruční, nejspíš se vám takovýto nákup vyplatí. Sedačka či postel vyrobená z palet vás pak podle množství použitých palet může vyjít i na méně než 1000 Kč. Do té doby, než se rozšířila výroba nábytku z přepravních palet, byly vyřazené palety určeny ke spálení či jinému zpracování.

Kreativní recyklace

Výroba nábytku z přepravních palet osloví jistě každého ekologicky smýšlejícího jedince. Kreativně totiž využíváme již vyřazený materiál a vracíme jej tak zpátky do života. Europalety i obyčejné palety jsou skvělým výrobním materiálem, který má mnoho výhod – v prvé řadě jde o kvalitní masivní dřevo, které je ekologické, recyklovatelné, velmi odolné a má dlouhou životnost. Na výrobu palet se používá dřevo různých stromů, od listnatých po jehličnaté druhy. Výhodou tohoto materiálu je možnost úpravy povrchu a také variabilita. Aniž byste zatěžovali životní prostředí a vynaložili spoustu peněz, budete se moci těšit z opravdu netradičních kusů nábytku. Jde o levnou a trendy alternativu pro všechny, kteří mají hlouběji do kapsy.


Dřevěné obložení z palet. Foto: shadesoflight.com

Vyrábíme nábytek

Co budeme na výrobu nábytku z dřevěných přepravních palet potřebovat? Kromě oněch palet ještě nějaké to základní nářadí, různé doplňky dle toho, co konkrétně hodláme vyrábět (háčky, držáky, úchytky apod.) a také šikovné ruce. Záleží jen na vás, jestli chcete z celých kusů palet vyrábět například sedací nábytek, postel či stolek, nebo jestli je raději rozeberete na jednotlivé desky a z těch pak již vytvoříte v podstatě cokoliv. Desky se dají použít klidně pro obložení zdi či podlahy.


Rozebráním palet, které jsou "na odpis", můžeme získat desky na celou zahradní sedačku nebo lavičku. Foto: theironstonenest.com

Dřevo použité na výrobu palet není od výroby nijak extra kvalitně opracováno, protože primárně je určeno k práci a přemisťování zboží, ne k tomu, aby si jej někdo vzal do interiéru. Jednotlivé desky i paletu vcelku je proto vždy třeba trochu obrousit. Samozřejmě však záleží na míře jejího opotřebení. Nejlepší je proto sehnat takové palety, které jsou v dobrém stavu a nebudou tak potřebovat příliš úprav. Palety si naměříme na požadovanou délku a přímočarou pilkou je můžeme nařezat dle libosti. Nezapomínáme na ochranné pomůcky, jakou jsou brýle a rukavice.

Palety na zahradě - Pokud chceme z palet vytvořit zahradní nábytek, můžeme je nechat v čistě přírodním tónu. Je však vhodné je naimpregnovat a opatřit fungicidními napouštědly, které dřevo ochrání proti houbám, plísním a připraví jej na teplotní výkyvy. Poté je stačí vybavit barevnými polštářky na sezení a výsledek bude perfektní. Paletový nábytek dodá zahradě rustikální atmosféru.

Palety v interiéru - V případě, že se chystáte palety využít v bytě, je nutné se jejich povrchové úpravě věnovat detailněji. Doporučuje se je očistit, obrousit kotoučovou bruskou se smirkovým papírem a poté je můžete natřít či nalakovat. Záleží jen na vás, zda chcete nábytek nabarvit, nebo zachovat přirozenou patinu a strukturu palet. Zajímavý efekt patiny je možné vytvořit tak, že nabarvenou a zaschlou paletu znovu jemně přebrousíme.

Palety v dětském pokoji - Zvýšenou péči je třeba paletám věnovat v případě, že je chceme použít do dětského pokoje. Ať už se chystáme z nich udělat poličky, stolky nebo třeba úložný prostor na hračky, je třeba věnovat velkou pozornost povrchové úpravě palet – musí se dobře obrousit jak z vnější plochy, tak i na hranách, aby nehrozila možnost poškrábání, případně se dětem pod kůži nedostala nějaká ta tříska. Pokud dáváme dvě palety vedle sebe nebo na sebe, musíme je k sobě vždy dobře upevnit.

Na internetu dnes najdete spoustu báječných nápadů a inspirací na výrobu nábytku z palet do bytů, domů i zahrad.

- jap -