Zabezpečení domu nebo bytu většinou věnujeme mnohem více pozornosti než garážím a dalším objektům na pozemku, jako jsou zahradní chatky, dílny apod. Přitom právě tam najdou zloději mnoho hodnotných věcí, které se snadno prodávají – elektrické i ruční nářadí, zahradní techniku, jízdní kola, koloběžky a samozřejmě také auta nebo motorky, i když s těmi už je to trochu složitější.

Zloději se častěji zaměřují na řadové nebo volně stojící garáže, výjimkou ale nejsou ani garáže u rodinných domů, chat a chalup, pokud je majitel pryč. Jak správně zabezpečit tyto objekty?

Zabezpečení garáže
Řadové garáže jsou častým cílem zlodějů. K vyššímu zabezpečení příspějí i dodatečné zámky. Foto: Montujeme vrata

Kombinace více prvků = větší ochrana

Mnohem více možností nabízejí nové technologie používané zejména v nových moderních domech. Ale i u starších garáží a garážových vrat lze dodatečnými opatřeními a vybavením zvýšit ochranu před vloupáním. Bezpečnostní prvky u klasických křídlových vrat můžou být:
- doplňkový zámek,
- blokovací zarážka, která zabraňuje vypáčení dveří,
- pojistka pantů, která chrání před násilným vysazením křídla,
- samo-zamykací rýgle, chrání dveře před neoprávněným otevřením cizí osobou - jsou instalovány ve čtyřech bodech (ve spodní a vrchní části).

Před nebo za garážová vrata lze namontovat mříž, případně cennější předměty schovat do uzamykatelných skříní nebo boxů, které se nedají snadno odnést nebo vypáčit.

Zabezpečení garáže
Nůžková mříž instalovaná za garážová vrata je pro zloděje většinou nepřekonatelnou překážkou. Foto: Mříže Raab

Pokud se rozhodnete zainvestovat do nových vrat, při výběru by měla být zásadní bezpečnostní třída, která maximálně znesnadní jejich mechanické prolomení. „Pro průměrnou domácnost se obecně doporučuje bezpečnostní třída alespoň číslo 3. V případě, že majitel garáže uvnitř skladuje cenné předměty, volil bych třídu RC2. Ta zaručuje vyšší odolnost a základní průlomové zkoušky pro případ pokusu o vloupání,“ vysvětluje Petr Přichystal, ze společnosti Lomax.

Jak vybrat nová garážová vrata?

Zabezpečení garáže
Automatická vrata s dálkovým ovládáním. Foto: Lomax

O krok dále jsou s bezpečností garážová vrata s automatickým otevíráním. V těch je převodovka motorizovaného pohonu konstruována tak, že nemůže dojít k mechanickému vypáčení vrat. A to ani v případě, kdy dojde k výpadku elektřiny. I vrata na elektrický pohon je možné kombinovat s mechanickými prvky zabezpečení, například blokovací zarážkou nebo zámkem, jenž taktéž zabrání nežádoucímu vysunutí či vypáčení vrat.

Chytré technologie nabízejí propracovanou ochranu i pro garáže

Moderní garážová vrata je možné napojit na celý systém chytré domácnosti. Díky němu můžete svůj dům ovládat prakticky odkudkoliv přes mobilní telefon. Smart technologie přispívají tedy nejen k většímu komfortu, protože díky nim můžete zavírat či otevírat vrata, aniž byste museli vystoupit z auta, ale také k většímu bezpečí. Na dálku můžete ovládat i osvětlení nebo systém venkovního stínění a vyvolat tak během dovolené dojem, že v domě někdo je. Venkovní rolety navíc samy o sobě slouží jako další ochranná bariéra oken.

Čidla a kamery napojené na smart technologie vás ihned upozorní, pokud se v domě nebo v přilehlé garáži děje něco neobvyklého, například se dovnitř někdo vloupal. To samé zvládne alarm s pohybovým čidlem. Vhodné je alarm propojit přímo s bezpečnostní agenturou. V momentě, kdy se výstraha spustí, vyjedou na místo vyškolení pracovníci, kteří společně s policií zloděje zajistí.

Zabezpečení garáže
Garáže ukrývají řadu cenných věcí - jízdní kola, nářadí nebo zahradní techniku. Foto. Lomax

Bezpečnostní prvky slouží i k ochraně zdraví

Všichni majitelé garáží by měli myslet také na bezpečnost samotného užívání, a to především pokud mají malé děti nebo zvířata, která mohou vrata ve chvíli nepozornosti přivřít. Zejména u vrat, která se zasouvají pod strop, je důležitým bezpečnostním prvkem pojistka proti prasknutí pružin. U vrat s elektrickým pohonem je to zase pojistka motoru. Díky ní se vrata dokážou automaticky zastavit a vrátit do původní polohy, když narazí na neočekávanou překážku – když například necháte stát auto nebo kolo ve vratech a někdo omylem spustí jejich zavírání.