Od pokrývky ke kabelce
Když jsem tak trochu náhodou „zabrousila“ na internetové stránky pražské Galerie Bellus, kde jsem našla díla patchworkářek z celé republiky, byla jsem překvapená, co všechno je možné technikami patchworku vytvořit. Krásné obrazy, textilní vitráže, originální oděvní doplňky, vánoční ozdoby, hračky a samozřejmě pokrývky, polštáře a ubrusy s neobvyklými, barevně se proměňujícími vzory, umocněné ozdobným prošíváním a plastickými, vyšívanými, našívanými či malovanými detaily.

A protože textilie se sešívanými vzory dobře ladí s chalupářským stylem, do Galerie Bellus jsme se vydali, abychom vám patchwork ukázali zblízka.

Jednoduché nebo složité?
Jak se k patchworku dostala Jana Jandejsková, která dnes vede kurzy nejen v Galerii Bellus, ale i na dalších deseti místech v republice? „Asi před čtyřmi lety jsem dostala patchworkovou deku. Ta technika mě zaujala natolik, že jsem se přihlásila do kurzů patchworku, a pak jsem ho začala učit sama,“ vypráví sympatická světlovláska. Právě probíhá pod jejím vedením jedna z lekcí. Obdivuji pečlivě vypracované vzory na téměř hotových přikrývkách. To už jsou zkušené patchworkářky, pomyslím si. „Tohle je můj první sešívaný výtvor,“ usmívá se jedna ze čtyř přítomných žen. Druhá mě šokuje ještě víc: „Nikdy v životě jsem nešila, jehlu jsem vzala do ruky víceméně až tady.“
„Je opravdu tak snadné se naučit tuto techniku?“ ptám se paní Jandejskové.

Nůžky, jehla a nitě
„Existují různé techniky patchworku, různé způsoby sešívání, v ruce i na šicím stroji. Některé jsou jednodušší, jiné náročnější,“ pouští se do vysvětlování paní Jandejsková a při tom kontroluje rozešité práce a radí ženám s dalším postupem. „Základní techniky se můžete naučit během šesti tříhodinových lekcí, v každé lekci jednu. Jsou to srub, hvězda, obloučky, aplikace a dvakrát nine patch.“ „Ty jsou asi nejjednodušší?“ napadá mě. „Naopak,“ usmívá se lektorka, „ale na nich se naučíte všechny základní způsoby sešívání, s nimi pak už zvládnete ostatní techniky. Nepotřebujete k nim ani šicí stroj, stačí nůžky, jehla, nitě a špendlíky.“
Ženy už mají sešitý top - vrchní vrstvu pokrývky z dílků. Ten teď podloží vatelínem a spodní látkou a prošijí - v ruce nebo na stroji. Prošívání se říká quiltování, od toho také název hotového díla - quilt.

 

„Co je nejobtížnější?“ obracím se k ženám skloněným nad prací. „Pro začátečníka je důležité vědět, jak co k sobě sešívat,“ odpovídá paní Iva. „Jednou jsem si koupila knížku o patchworku, ale ta mě odradila, byla psaná příliš složitě. Když vám to někdo vysvětlí a ukáže, je to lepší.“

Speciální pomůcky
A co speciální pomůcky? „Když ženu patchwork natolik zaujme, že se mu chce věnovat dál, pak se samozřejmě vyplatí pořídit si některé pomůcky, které šití usnadňují a zrychlují. Je to podložka na řezání, speciální pravítka a řezáky na látku. Praktické jsou i šablony na quiltování a prohnuté špendlíky. Šicí stroj práci určitě urychlí, ale stačí běžný. Většina technik se dá šít v ruce i na stroji, ale například havajská aplikace pouze v ruce a naopak při šití na papír se bez stroje neobejdete.“

Trapunto a bargello
Názvy některých technik a vzorů znějí velmi exoticky: například trapunto je vkládání šňůrek kvůli plasticitě, bargello je sešívání posunutých pruhů se čtverci, rag quilt tvoří dílky s roztřepenými okraji a na scrap quilt se používá velké množství zbytků látek. U vzoru five patch je základní čtverec rozdělen na 5 x 5 políček, jejichž dalším úhlopříčným rozdělením nebo naopak spojováním se dá vytvořit nepřeberné množství vzorů. Podobně four, seven nebo nine patch. Vzor flic flac jsou větrníky, watercolor zas mozaika. Babiččinu zahrádku neboli plástev medu si určitě dovedete představit a také crazy neboli bláznivý vzor, který tvoří nepravidelné dílky. Efektní je i žinylka, tvořená několika vrstvami různě barevných látek, prošitých a pak různě prostříhaných. Velmi složitě vypadá šití na papír, ale ve skutečnosti jde o jednoduchý postup. Dají se jím vytvořit krásné obrázky. V patchworku je prostě možné absolutně všechno.

Barvy, vzory a látky
„Pro dobrý výsledek je důležité vybrat vhodné barvy a vzory látek. Aby u složitějších vzorů vynikla technika sešívání, je potřeba aspoň osmi různých látek,“ říká paní Jana. V Galerii Bellus, která slouží i jako prodejna, najdou zájemkyně vedle všemožných pomůcek stovky látek, převážně od českých firem, ale podle vlastních návrhů pro Galerii. Také tu koupíte časopis Švadlenka, který vydává Bellus a jež přináší spoustu nápadů a návody s fotografiemi, nákresy, popisy, ale i různé šikovné rady pro začínající i pokročilé patchworkářky. V něm jsem našla například i odkaz na londýnského designéra Kaffé Fassetta, který tvoří úžasně barevné a pestré quilty. Patchwork má opravdu mnoho podob. Řekněte, nestojí za to si vymyslet a vytvořit i nějaký svůj?

Autor: Iva Tvrzová pro časopis Chatař a chalupář