Vybrat si optimální lepidlo pro konkrétní práci je poměrně problematické. Při špatné volbě se nám totiž může stát, že se nám materiál nespojí zrovna dokonale, nebo dokonce vůbec. Aby byly spoje pevné, potřebujeme v určitých případech lepidlo, které vyniká odolností, jindy zase třeba pružností, případně takové, které rychle zasychá, jednoduše se aplikuje a nebo dokáže dobře vyplnit daný prostor. Tyto vlastnosti oceníme při konkrétních opravách nebo pracích. 

Co od lepidla očekáváte?

Pokud do sebe spoje perfektně nezapadají a chybí vám část materiálu, sáhněte po lepidle s vyplňovací schopností. Když potřebujete slepit pružný materiál, bude se vám hodit takové lepidlo, které je i po zaschnutí pružné. Nemáte čas čekat, než lepidlo zaschne? Pořiďte si vteřinové lepidlo, které zaschne během několika sekund. V případě použití epoxidového lepidla byste totiž mohli na zaschnutí čekat i několik dní. Každé lepidlo má zkrátka jinou rychlost tuhnutí spoje. Podstatná je samozřejmě také vhodnost lepidla pro konkrétní materiál. V případě, že potřebujete k sobě slepit různé materiály, musíte si vybrat takové lepidlo, které se pro oba materiály hodí.

Vteřinová lepidla

Vteřinová, nebo též sekundová lepidla dokážou dobře posloužit v mnoha situacích. Je však třeba si u nich dávat pozor na to, že lepí skutečně rychle a pevně. Pokud byste daný materiál nepřesně spojili, již nemáte šanci opravy bez poškození lepeného předmětu. Práce s vteřinovým lepidlem tak musí být přesná. Při manipulaci s těmito lepidly je třeba dávat pozor také na potřísnění kůže. Naštěstí již existují i odstraňovače lepidel, které případné nehody vyřeší. Vteřinová lepidla jsou velmi vhodná ke spojování pevných a nepříliš namáhaných ploch. Rozhodně tak nejsou určena například k opravám obuvi, k čemuž je však mnoho lidí nejčastěji používá.

Velkým pomocníkem v domácnosti může být univerzální vteřinové lepidlo hodící se pro lepení keramiky, porcelánu, dřeva, kůže, gumy i kovů. Co s ním však neslepíte je polystyren a předměty z polypropylenu (PP), polyuretanu (PE) či silikonu. Velmi účinným sekundovým lepidlem je například univerzální tekuté kyanoakrylátové lepidlo, které využijete k lepení hladkých, čistých a suchých povrchů. Některá vteřinová lepidla jsou vybavena praktickým dávkovačem, díky kterému je možné jejich přesné a snadné dávkování po kapkách. 

Univerzální lepidlo BISON SUPER GLUE ROCKET
Foto: Univerzální lepidlo BISON SUPER GLUE ROCKET

Kromě univerzálních sekundových lepidel existují i speciální sekundová lepidla, která jsou určena pro konkrétní materiály. Zvolit si tak můžete například vteřinové lepidlo na sklo, pro spojování kovů, dřeva atd. V obchodech jistě narazíte také na vteřinová lepidla pro svislé povrchy, která nekapou a nestékají.

Lepidla na papír i dřevo

Na lepení dřeva a papíru jsou vhodná tekutá disperzní lepidla, která by měla být součástí vybavení každé domácnosti, protože s nimi pohotově opravíte například menší kusy nábytku. Spojí všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknité desky, dřevotřískové desky, překližku, dýhu, papír a lepenku. Kromě těchto dvou materiálů lepí také mnohé další savé povrchy. Lepidla se na spojovanou plochu nanáší pomocí štětce či špejle pokud jsou v plechovce, ale často se s nimi setkáte také ve formě tuby či praktického aplikátoru. Disperzními lepidly vytvoříte pevné, pružné a voděodolné spoje. Aby byl spoj kvalitní, postačí slabá vrstva lepidla, není třeba nanášet jej ve větší vrstvě - je to spíše na škodu. Po nanesení se nechá lepidlo chvíli zavadnout, následně se lepené strany přiloží k sobě a zafixují se na dobu, kterou udává výrobce. Pokud byste potřebovali od sebe spojené materiály zase oddělit, stačí spoj nahřát či napařit. 

lepidla na dřevo
Foto: lepidla na dřevo, vlevo lepidlo BISON WOOD GLUE, vpravo PONAL EXPRESS

Pro namáhané dřevěné spoje je však vhodnější tekuté polyuretanové lepidlo, kterým kromě tvrdého a měkkého dřeva, dřevotřísky, OSB a MDF desek, nalepíte také PVC, ABS, sádru, kovy, pěnový polystyren, tvrdé pěny, korek a izolační materiály na takové materiály, jako je zdivo, beton, dřevo, sádra, cihly či korek. Skvěle jej tak můžete využít pro lepení zahradního nábytku a pergol, pro modelářství, nebo třeba pro lepení dřevěných obkladů. Jeho použití je ideální do míst, kde konstrukce přichází do kontaktu s vlhkostí a vodou. Podmínkou však je, aby jeden z lepených materiálů byl porézní, tedy savý.

Lepidla pro pevné a odolné spoje

Kdekoliv potřebujete docílit velmi pevných a odolných spojů je dobré použít dvousložková epoxidová lepidla. Jsou prodávána ve dvou tubách, jejichž náplň se musí nejdříve smíchat, aby vzniklo lepidlo. Tato lepidla zvládají lepit například kovy, dřevo, kameninu, kámen, porcelán, beton a některé umělé hmoty, zejména pak umakart, polyester a bakelit. Vždy zaručí mimořádně pevné spoje, rychle tvrdnou a jsou odolná proti vodě. Také dokážou vyplnit spáry, které je po zatvrdnutí možné přetřít. 

Dvousložkové epoxidové lepidlo PATTEX REPAIR EPOXY
Foto: Dvousložkové epoxidové lepidlo PATTEX REPAIR EPOXY

Za zmínku stojí také dvousložkové epoxidové plastelíny či tmely, které jsou voděodolné a dokážou vytvořit kvalitní a pevné spoje, které mohou být stále ve vlhkém prostředí, nebo dokonce pod vodou. Tyto tmely nerezaví, nedeformují se, je možné do nich vrtat, brousit je a po zatvrdnutí zatřít barvou. Jsou tak vhodným řešením pokud potřebujete vyplnit trhliny či díry v betonu, slepit dřevo, kovy a plasty. Tmelem můžete opravit rovněž radiátory, toaletu, potrubí či jakékoliv nádoby na vodu, včetně bazénu. Nehodí se však pro lepení PP, PE, PTFE (polytetrafluorethylen) a silikonů. 

Čím lepit PP, PE a jiné plasty?

Lepení plastů je docela oříškem, protože jich existuje obrovské množství a ne každé lepidlo na plast se hodí pro konkrétní druh plastu. Základem tedy je, zjistit, jaký druh plastu vlastně chceme lepit. Na veškeré běžné plastické hmoty existuje lepidel poměrně hodně. 

Pokud jde o polyethylen (PE) a polypropylen (PP), jsou to materiály, které jsou kvůli svým špatným adhezivním vlastnostem velmi obtížně slepitelné. Dají se lepit jen v případě, že jejich povrch před lepením tzv. aktivujeme, což spočívá v několikanásobném ožehnutí plynovým hořákem (povrch se nesmí natavit). Teprve poté se dají slepit kaučukovými lepidly, polyuretanovými dvousložkovými lepidly a také epoxidovými dvousložkovými lepidly. Možné je rovněž vyzkoušet kyanoakrylátové vteřinové lepidlo s aktivátorem povrchu. Aktivátor se nanese na povrch plastu a po několika vteřinách je již možné lepidlo nanášet zcela běžným způsobem. Takové lepidlo slepí jak PP a PE, EPDM (gumu) tak dokonce i silikon.  

- jap -