Co je to vlastně tlaková myčka? Jde o zařízení, které vytlačuje tryskou vodu pod tlakem a často o vysoké teplotě. Jednotlivá zařízení se v zásadě liší především výkonem čerpadel, a tedy silou proudu tryskající vody, teplotou vody a možnostmi její regulace, a rovněž možností (respektive nemožností) přisávat ze zvláštní nádoby čisticí prostředky.

A k čemu se dá tlaková myčky použít? K vymývání ploch před domem (beton, dlažba…), k čištění fasád, bazénů, zahradního nábytku, umývání aut, motocyklů, nebo jejich součástek… Rozsah využití je zkrátka dosti široký.

Pohon myček obstarává zpravidla elektromotor, jehož příkon je samozřejmě indikátorem výkonu myčky. Ceny těchto zařízení se pohybují ve velmi širokém rozsahu, řádově od tisíce do mnoha tisíc korun, a jsou ovlivněny mnoha faktory. Kromě výkonu u myčky sledujeme řadu parametrů: tlak vody a průtok, její teplotu, hmotnost celého zařízení (při vyšší hmotnosti pomohou kolečka) aj. Některé myčky vodu neohřívají, ale dají se připojit na zdroj teplé vody. Většina ohřívá na teplotu 40 až 60 °C , na horním konci spektra pak najdeme parní čističe s teplotou vody, respektive páry, i 150 °C. Většinu myček je nutné připojit na vodovod, některé mají vlastní čerpadlo, takže je možné brát vodu např. ze studny. Z hlediska kvality by nás kromě pověsti značky a poskytované záruky mělo zajímat i to, z jakého materiálu je čerpadlo, kdy kovové je pochopitelně lepší než plastové, celkové dílenské zpracování a provedení detailů.

Velmi důležitá je nabídka příslušenství a také jeho cena. Různé nástavce, rotační trysky, rozprašovače atd. zvyšují užitnou hodnotu výrobku, avšak při koupi myčky je vhodné se podívat, co je součástí zařízení, co je nutné dokoupit a za kolik, aby pak výsledná suma nebyla vyšší, než u konkurence. Není rovněž na škodu, pokud se příslušenství dá umístit do držáků na myčce a nemusí se povalovat na místě, na které si zrovna nemůžeme vzpomenout… Praktickým doplňkem je i naviják na hadici.

Při výběru tlakové myčky platí, že méně je někdy více. Špičkové a výkonné zařízení bude nejen drahé, ale většinou i větší a tedy hůře skladovatelné, nemluvě o spotřebě vody. Proto je lépe koupit to, co skutečně využijeme, aby tlaková myčka po většinu roku jen neležela v koutě a nezabírala místo.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Makita, Bosch