Kvůli tomu, že jsme si nějakým způsobem poškodili naše interiérové dveře, ještě nemusí být jejich životnost u konce. Nic není ztraceno. Není třeba hned utrácet za nové dveře, kterými ty poškozené nahradíme, ale často se vyplatí vynaložit trochu úsilí a vrhnout se na renovaci starých. Že nevíte, jak na to? Nevadí, poradíme vám.
Jak vážné je poškození?
Nejdříve si ujasníme, o jaké poškození vlastně jde a v jakém je rozsahu. Pokud jde jen o to, renovovat staré dveře novým nátěrem, není to nic těžkého. Horší je, pokud musíme řešit dveře promáčknuté, nebo dokonce proražené skrz. Pokud se chystáme natírat staré dveře, musíme nejdříve zkontrolovat, jestli nejsou na povrchu poškozené a nátěr není popraskaný. Pokud tomu tak není, stačí, když je přetřeme novou vrstvou barvy. V opačném případě je ale potřeba nejdříve odstranit starý nátěr a teprve poté nanést nový. K odstranění starého nátěru je možné použít hned několik nástrojů, hodí se jak brusný papír, tak i chemický odstraňovač nátěrů či horkovzdušná pistole. Pokud je nátěr opravdu odolný, je dobré všechny zmíněné pomocníky zkombinovat.
Jdeme natírat
Než naneseme základní nátěr, je třeba dveře ošetřit fungicidním nebo impregnačním přípravkem. Tento postup se týká především venkovních a koupelnových dveří, které bývají často vystavovány vyšší vlhkosti. Mezi jejich nejohroženější části patří spodní okraje dveřních rámů a prahy. Po nanesení těchto speciálních přípravků můžeme nanést základní krycí nátěr. Jestliže máme dveře se skleněnou výplní, musíme ještě před natíráním okraje výplně oblepit ochrannou páskou. Jedině tak předejdeme pozdějšímu zdlouhavému odstraňování zaschlé barvy ze skla.
Barvu na dveře nanášíme rovnoměrně po celém povrchu dveřního křídla. Mělo by to být prováděno dostatečně rychle, aby okraje jedné natřené části nezasychaly dříve, než se spojí s další částí. Zamezíme tak tomu, aby byly jednotlivé pruhy nátěru na první pohled viditelné. Jakmile základní nátěr zaschne, odstraníme jemným smirkovým papírem případné nerovnosti a teprve poté nanášíme druhou vrstvu barvy. Stejný postup opakujeme i na druhé straně křídla. Nikdy nenasazujeme dveře do zárubní dříve, než je barva opravdu zaschnutá. Pokud bychom tak učinili, hrozilo by, že se nám přilepí.
Když je nutná rozsáhlejší oprava
Renovace starých dveří není až tak složitá, mnohem více práce nám dá opravit dveře, které jsou například promáčknuté, nebo dokonce proražené skrz. Nabízí se hned několik možností, jak se s tímto problémem vypořádat. Promáčknutí se dá vyrovnat tmelem, ale to s sebou bohužel nese i nutnost následného zbroušení a natření celých dveří. Když je poškození vážnější, je potřeba místo vyříznout a vlepit místo něj stejně velký kus dřeva. Následně přichází na řadu opět tmelení, broušení a natírání. U opravdu rozsáhlého poškození musíme postupovat tak, že nahradíme dřevěnou „záplatu“ skleněnou výplní. Ne všude se však prosklené dveře hodí – například u koupelny to bude trochu problém.
Ne vždy se oprava vyplatí
Pokud máme doma levnější interiérové dveře s povrchem z folie, není jejich oprava zrovna jednoduchá. Renovace takovýchto dveří svépomocí je časově dosti náročná. Pokud si na pomoc zavoláme odbornou firmu, může nás oprava dveří vyjít až na čtyři tisíce korun. A to je právě případ, kdy už se nám jednoznačně vyplatí koupit dveře nové. Vzhledem k tomu, že velcí výrobci dveří nemění modelové řady nijak často, snadno i po nějakém tom roce seženeme stejné dveře, jaké máme v ostatních místnostech domu či bytu. Staré modelové řady většinou zůstávají v prodeji po několik let a jen jsou doplňovány řady nové. Šance, že seženeme konkrétní starší model, je tak rozhodně vysoká. Další výhodou je také pestrá paleta dostupných barev, povrchů a vzorů. Pokud by se tedy přeci jen stalo, že se naprosto shodné dveře již nevyrábí, téměř jistě narazíte v obchodě na velmi podobné.
- jpa -
Foto: Porta Doors