Také v případech, kdy chcete dřevěnému předmětu vrátit jeho původní vzhled, musí staré barvy dolů. Jak postupovat, když z jakéhokoliv důvodu potřebujete staré nátěry odstranit?
Záleží především na charakteru předmětu a materiálu, z něhož je vyroben. Jednou z možností je mechanické odstranění. Obvykle je dosti pracné, ale u nepřilnavých a odlupujících se nátěrů může jít naopak o nejjednodušší postup. Nehodí se pro latexové barvy, které se mechanickému narušování „brání“. K odstraňování se dá použít třeba jen starý šroubovák, špachtle, drátěný kartáč apod., ke konečnému začištění povrchu pak smirkový papír. Samozřejmě si můžeme vypomoci elektrickými nástroji, na rovných plochách třeba vibrační bruskou, na členitějších kotoučovou bruskou (opatrně na měkkém povrchu) nebo vrtačkou s drátěným nástavcem. Musíme si jen dávat pozor v případech, kdy předmětu hrozí poškození.
U menších předmětů z kovu je velmi účinné tryskání (pískování), je však nutno sehnat firmu, která se tímto zabývá. Obvykle se předměty vozí na specializované pracoviště s tryskací kabinou, ale existuje i mobilní tryskání.
Jiným způsobem, jak na odstranění nátěrů, je využití tepelné destrukce barev, jinak řečeno opalovačky. Dříve bývala benzinová, plynová, v současnosti spíše horkovzdušná elektrická. Zvláště v prvních dvou případech mějme na zřeteli bezpečnost, neboť pracujeme s otevřeným ohněm a hrozí nebezpečí požáru. Rozhodně bezpečnější je práce s horkovzdušnou opalovačkou bez otevřeného plamene. Opalovačka ovšem jen usnadňuje odlupování nátěrů od povrchu, samotné provedení je rovněž mechanické s použitím špachtle (ve směru vláken dřeva). Takováto metoda se samozřejmě nedá aplikovat všude a na všechno, ale je velice účinná a docela levná.
Třetí cesta je chemická. Nátěry se takto dříve odstraňovaly louhem, ovšem tento způsob není vhodný pro dřevo, neboť louh se z něj nedá dokonale vymýt a jeho zbytky pak na dřevo působí, čímž snižují jeho pevnost i trvanlivost. Rovněž narušují soudržnost nových nátěrů. Podobné je to při odstraňování ředidlem.
Poměrně spolehlivé je použití specializovaných odstraňovačů nátěrů, kterých je na trhu více druhů. Ale pozor, některé prostředky jsou specializované pouze pro určité typy nátěrových hmot. Variací na stejné téma jsou pastové odstraňovače, které se nechávají působit déle, až 24 hodin, ale pronikají do více vrstev barev najednou. Ovšem vždy je poté nutné povrch velmi dobře vymýt a neutralizovat (dle typu odstraňovače – viz návod), aby se nezhoršila přilnavost budoucích nátěrů, což je mnohdy pracnější, než samotné odstraňování. Při aplikaci na kovy je zase třeba vyzkoušet, zda je přípravek neoxiduje. Pracujte v rukavicích a dodržujte pokyny výrobce, odstraňovače bývají nebezpečné látky. Chemické odstraňování je navíc ze zmíněných metod nejdražší a nejméně šetrné k životnímu prostředí.
Autor: Michal Hamšík