S všemožnými skvrnami už jste určitě nejednou bojovali a nejednou jste svůj boj zajisté i prohráli. Aby bylo zákonu schválnosti učiněno za dost, nejfrekventovanější dobou, kdy se skvrny tvoří je ta, kdy si domů donesete něco nového. Třeba taková nová (nejlépe světlá) sedací souprava doslova magicky přitahuje nejrůznější nehody s nápoji či jídlem. Nebo si na romantickou večeři oblečete vaše nejnovější a také pěkně drahé tričko a ani se nenadějete a máte na něm flek od červeného vína. Ano, máte pravdu, kdybyste v tu chvíli na sobě měli několik let staré vytahané domácí tričko, určitě by se nic podobného nestalo. Ale na tyto situace prostě musíme být připraveni. Přeci nebudeme chodit neustále ve starém oblečení a nedopřejeme si nové vybavení domácnosti jen proto, že máme strach ze skvrn.

Ať už se vám skvrna vytvořila kdekoliv a jejím původcem je cokoliv, v tomto článku vám poradíme, jak se jí co nejšetrněji, ale přitom efektivně zbavit. Můžeme se spoléhat na chemické přípravky, ale existuje také celá řada přírodních metod, které zaručeně fungují. V dobách našich babiček ještě věda nebyla tak vyspělá a o chemických přípravcích na odstraňování skvrn se nikomu ani nezdálo, přesto si lidé se skvrnami dokázali poradit. Spousta lidí se tak i dnes těchto starých metod drží a nedají na ně dopustit. Záleží však jen na vás, čemu více věříte.

Důležitá je rychlost zásahu

Zvláště odolné skvrny je možné odstranit několika základními způsoby. Skvrny jsou ale různých druhů, některé jsou mastné, jiné mají tendenci se vpíjet do materiálu a znečistit ho pořádně do hloubky, další zase zůstanou jen na povrchu. Každopádně, ze všeho nejdůležitější je, abyste jakoukoliv nově vzniklou skvrnu začali čistit co nejdříve. Čerstvé skvrny lze totiž odstranit o poznání jednodušeji než ty, které již stačily zaschnout. Jestliže se jedná o tekutou skvrnu, nasajte tekutinu, která se ještě nestihla vpít, do ubrousku a případné tuhé zbytky setřete. Skvrnu následně potřete čisticím prostředkem a nechte účinkovat. Také je dobré pamatovat na jedno základní pravidlo – skvrny se nejlépe zbavíte pomocí vlažné vody. Velmi účinná je také studená voda s mýdlem nebo sodou. A nezapomeňte – skvrnu nikdy neškrábeme a nedrhneme! Vždy se snažte ji čistit co nejšetrněji, abyste neponičili materiál, případně ji nerozmazali ještě více.

Test přípravků proti skvrnám

Přípravky, které by vám měly pomoci v boji proti skvrnám, je dobré vždy nejdříve otestovat, aby náhodou ve výsledku neudělaly více škody než užitku. Vyzkoušejte je proto na okrajovém místě textilie, kterou se chystáte čistit. Otestujete si tak jejich účinek. Houbičkou přípravek naneste na materiál a do látky jej pomalu vklepávejte, čímž zabráníte dalšímu šíření skvrny.

Při čištění pod textilii rozprostřete čistý bílý hadr nebo savý papírový ubrousek. Zabráníte tak rozšíření skvrny do hlubších vrstev látky, nebo spíše do látky sousedící. Velké či obtížně pratelné a čistitelné kusy odneste raději do chemické čistírny, kde si s nimi lépe poradí. Pokud budete odstraňovat skvrnu z oblečení, ověřte si, že po vašem zásahu už skutečně není vidět. Teprve poté můžete oblečení vložit do sušičky na prádlo, horký vzduch má totiž tendenci skvrny v látce zadržovat a pak už byste se fleku asi jen tak nezbavili. V současné době už známe spoustu způsobů odstraňování skvrn a každou chvíli se objeví nějaký nový nápad, jak se jich lépe zbavovat. Záleží však na druhu skvrn.

Mastné skvrny

Pokud potřebujete z oblečení, ubrusu nebo jiných látek odstranit mastnou skvrnu nebo třeba skvrnu od líčidel, naneste vatovým tamponkem na látku přípravek proti skvrnám, který není na olejové bázi. Poté látku standardním způsobem vyperte. Čerstvé mastné skvrny posypte kukuřičným škrobem nebo pudrem, nechejte působit 10 až 15 minut a následně pudr či škrob seškrábněte. Je-li skvrna opravdu odolná, zkuste ji odstranit kombinovaným přípravkem – na mastné skvrny existují speciální přípravky. V případě větších mastných skvrn nejdříve čistým hadříkem nebo ubrouskem odsajte většinu mastnoty, poté skvrnu překryjte papírovým ubrouskem a přežehlete žehličkou nastavenou na nižší teplotu.

Květinový pyl

Řezané květiny, které dostáváme, jsou sice krásné, ale jejich pyl může zanechat na látce stopy. Také v takovém případě je nejlepší vyčistit skvrnu ihned. Nikdy se však nepokoušejte pyl z textilu vykartáčovat! Situaci byste tím ještě zhoršili. Látku (pokud je to možné) před čištěním nejdříve dobře vyklepejte. Hned poté namočte látku na půl hodiny do studené vody, následně ji opakovaně proplachujte, dokud skvrna nezmizí. Nakonec naneste přípravek proti skvrnám a textilii vyperte na vysokou teplotu.

Může se však stát, že se pyl objeví na látce, s níž nejde tak snadno manipulovat (např. sedačka, sedák židle apod.). V takovém případě je dobré si kolem dlaně omotat silnou a širokou náplast tak, aby byla její lepicí strana směrem nahoru. Na ni pak opatrně zachyťte pyl, ale udělejte to velmi lehounce, na látku nijak netlačte, jinak byste pyl zanesli hlouběji mezi vlákna látky. Pokud se tak přeci jen stane, opatrně celou znečištěnou plochu navlhčete 99% izopropylalkoholem a následně odsajte papírovým ubrouskem.

Skvrny od krve

Pokud se do práce pustíte okamžitě, není odstranění krvavých skvrn žádný problém. Se zaschlou krví je to už ovšem poněkud obtížnější. Vyzkoušet můžete 3% roztok peroxidu vodíku. Počkejte, až začne pěnit a místo poté opláchněte studenou vodou. Postup opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí. Dalším možným řešením je namočit postižené místo na 10 minut do neředěného bílého octa a poté vysušit čistým hadříkem. Pomocníkem v boji s krvavými skvrnami může být i jedlá soda, která obsahuje enzym vhodný k odstraňování skvrn na bílkovinné bázi. Soda se nasype na nezaschlou skvrnu a nechá se asi hodinu působit. Místo se poté vykartáčuje kartáčkem se silným chlupem a látka by se měla dobře vymýt. Pokud je skvrna už zaschlá, zkuste smíchat sodu s trochou vody a pastu do látky vetřete. Nechte opět působit asi hodinu a látku v pračce vyperte. Mnohdy na krev pomáhá také kuchyňská sůl.

Skvrny od vína

Víno bezprostředně po vylití vysajte papírovým ubrouskem, poté smíchejte mýdlo (asi 1 kávovou lžičku) s peroxidem vodíku (1 šálek) a do tohoto roztoku namočte houbičku, kterou následně přiložíte na skvrnu. Červené víno může vlivem hrubé strany houbičky zezelenat, nemusíte se ale ničeho bát, barva během vyplachování zmizí. Látku je poté dobré vyprat v pračce na program studeného praní. Když vám víno vyteklo na koberec nebo polilo pohovku, snažte se vlhkost nejdříve nasáknout do papírové utěrky a poté skvrnu posypte solí. Sůl následně vykartáčujte a celou plochu namočte do sodovky. Ve vodě si rozpusťte trochu mýdla a pomocí čistého hadříku roztok jemně naneste na skvrnu. Další možností, jak se zbavit skvrn od vína je vyvařit látku v mléce.

Skvrny od vosku

Může se stát, že ze svíčky ukápne vosk na koberec či potahy. Nejdříve opatrně seškrábejte zbytky vosku, které jdou odstranit. Udělejte tak aale velmi jemně, abyste látku nezničili. Podložte ji vlhkým ručníkem. Na voskovou skvrnu položte savý papír a přežehlete žehličkou nastavenou na nízkou teplotu. Zbytky vosku se rozpustí a savý papír je nasákne do sebe. Podle potřeby můžete použít další papírové ubrousky. Pokud byl vosk barevný, mohla pod ním vzniknout odolná skvrna. V takovém případě si připravte roztok z jednoho dílu izopropylalkoholu a ze dvou dílů vody. Ten pak houbičkou vklepejte do celé plochy skvrny. Na závěr místo propláchněte studenou vodou.

- jap -

Foto: Inmagine.com