Konkrétně se v domácí dílně nejčastěji zhmoždí, stlačí, přiskřípnou nebo přirazí prsty. Hrozí vám však také pořezání o ostří předmětů, ale i jejich nebezpečné hrany a hroty, píchnutí nebo bodnutí o nástroj, který sklouzne. Oči a ruce mohou být poraněny vniknutím úlomků a třísek. Výjimkou nejsou ani tržné, řezné a bodné rány způsobené zpracovávaným materiálem, či jeho pád a následný úraz.
Jak minimalizovat rizika?
Na prvním místě je nutno dodržovat všeobecné zásady bezpečnosti práce s ručním nářadím. Chraňte si oči a ruce, k čemuž jsou určeny speciální brýle a rukavice. Podle vykonávané činnosti přidejte i respirátor a chrániče sluchu.
„Používejte jen takové nářadí, nástroje a pracovní pomůcky, které odpovídají technickým a bezpečnostním požadavkům. Respektujte jejich účel a v případě poškození je vyřaďte,“ uvádí odborník Stanislav Klívar ze společnosti BMKCO Zlín.
Kromě sledování stavu nářadí je velmi důležité také udržovat pořádek v domácí dílně, to znamená mít vše bezpečně a přehledně uloženo na policích a v zásuvkách, zajištěno proti pádu a podobně.
Ostré a špičaté nářadí přenášejte jen v ochranných pouzdrech a obalech. Zvláštní pozornost věnujte násadám a rukojetím – musí být dobře tvarovány, hladce opracovány a zajištěny proti uvolnění. Pečujte také o úderné plochy kladiv, palic, sekáčů, průbojníků či ocelových klínů, aby byly bez trhlin a otřepů.
A jaké zvolit do dílny oblečení? Především pohodlné, těsně přiléhající a nehořlavé. Šperky a hodinky před manuální činností odložte doma. Také si pro vlastní bezpečnost svažte dlouhé vlasy, aby se nemohly do něčeho namotat.
Organizování věcí v domácí dílně se vyplatí předem dobře promyslet. Může vám v tom pomoci rozsáhlá nabídka spojovacího materiálu a ručního nářadí, které naleznete v e-shopu společnosti BMKCO . Na skladě je 35 tisíc položek připravených k okamžitému dodání.
- PR článek -