Pozvat si domů hospodyni na praní, žehlení nebo úklid není u nás ani v sousedních zemích nic neobvyklého. Ale možnost zavolat někomu, kdo nám pomůže s těmi mužskými pracemi, tady dlouho chyběla. Naštěstí už se nějaký ten rok se můžeme setkávat s živností nazývanou „hodinový manžel“. Mnoho lidí si nejdříve pod tímto pojmem představovalo spíše erotické služby nebo něco neslušného, ale zdaleka tomu tak není. Pokud doma chybí mužská ruka, je hodinový manžel přesně to, co potřebujete. Jde o muže, který je zručný, technicky nadaný, nápaditý a dokáže zprovoznit a opravit snad vše. Je takovým opravářem zvládajícím hned několik profesí, který práci zvládá rychle, kvalitně a odpovědně.

Ženy jsou nadšené!

Oproti vlastnímu manželovi má ten hodinový údajně tu výhodu, že jej do daného úkolu nemusíte sáhodlouze přemlouvat, nemusíte mu vařit, prát ani po něm uklízet ponožky. Jediné, co je třeba udělat, je mu za jeho služby zaplatit. Mnoho žen tak tvrdí, že jde o tu nejlepší formu manžela vůbec. Tato služba se u nás už poměrně zabydlela, těší se velké oblibě a je stále častěji využívaná. Využívají ji především ženy, jejichž manželé jsou natolik pracovně vytíženi, že na drobné opravy v domácnosti zkrátka nemají čas, ženy, co zůstaly po rozvodu samy, mladé ženy žijící bez partnera, ale i senioři obou pohlaví.

Jejich služby ocení zkrátka všichni, kdo si netroufají vzít do rukou například vrtačku a přivrtat si poličku, každý se holt nenarodil jako kutil. K nejčastějším klientkám hodinových manželů patří ženy kolem padesátky, které jsou rozvedené anebo ovdověly. Pro mnohé páry je zase volný čas tak vzácný, že si raději zavolají hodinového manžela, než aby se ve svém volnu věnovali dalším starostem a povinnostem v domě. Hodinový manžel prostě pomůže s pracemi, na které sami nestačíte, nemáte na ně čas nebo vybavení.

Trocha historie

Nápad využít mužskou manuální zručnost a udělat z toho byznys se zrodil v hlavě jisté Niny Rachmaninové v roce 2003. Kvůli svému nápadu se z uralského města Perm přestěhovala do Moskvy, kde založila firmu na „pronájem manželů“. Rusky byly z této služby tak nadšené, že hodinoví manželé nevěděli, kam dřív skočit. Myšlenka jak vypomoci nejen ženám, ale také zaneprázdněným nebo méně zručným mužům se odtud pak rozšířila dále. Služba se uchytila také v České republice, kde se historicky prvním hodinovým manželem stal Vladimír Šimík z Brna. V roce 2005 se už začali objevovat další a další muži poskytující tyto služby v nejrůznějších městech.

S čím může hodinový manžel pomoci?

A o co všechno můžete vlastně od takového hodinového manžela žádat? Prakticky cokoliv. Dalo by se říct, že hodinový manžel je takový Ferda mravenec, který se drží hesla „práce všeho druhu“. Poradí si prakticky s čímkoliv a je schopen se věnovat práci z nejrůznějších oborů. Ať už potřebujete pomoct s něčím v bytě, na domku nebo na zahradě, nic není problém.

Malířské práce – výmalba bytu, kanceláře, nátěry oken, dveří, opravy dlaždiček, děr ve zdi

Instalatérské práce - opravy a výměny vodovodních baterií, toalet, čištění sifonů a odpadu

Montáž a sestavení nábytku – montáž a kompletace nábytku, garnýží, stěhování nábytku v bytě či jeho přesouvání po místnosti

Zahradnické práce - sekání trávy, hrabání listí, sázení, odvoz biologického odpadu, rytí, česání ovoce, čištění bazénů, natírání plotů, prořezávání stromů, kácení menších stromů

Práce v domácnosti – téměř vše, co vás napadne, od výměny žárovek přes věšení záclon, lustrů a obrazů, navrtání poliček, montáž nejrůznějších doplňků až po vyluxování bytu. Může jít také o opravu a výměnu zámku dveří, vložek, klik a kování, lepení těsnění do oken a dveří, pokládku koberců a plovoucích podlah, odvoz objemného odpadu či likvidaci odpadu.

Elektroinstalační práce – opravy elektroinstalací, zásuvek, vypínačů, světel, výměny žárovek, zářivek, startérů a bodovek, montáž a opravy lustrů, zvonků, koncovek prodlužovacích kabelů a přívodních kabelů, ale také zapojování a zprovoznění nejrůznějších elektrických spotřebičů, jako je pračka, myčka, digestoř, ventilace, varná deska atd.

Hodinový manžel pomůže také v případě, že rychle potřebujete uvést domácnost po rekonstrukci, přestavbě či nečekané havárií do původního stavu. Zlobí vás auto nebo potřebujete přezout na zimu? I to je práce pro hodinového manžela. Prací, které hodinoví manželé zvládnou je mnohem a mnohem více, záleží na konkrétní situaci. Výhodou také je, že po provedení dané práce po sobě hodinový manžel vždy uklidí a vše dá do původního stavu. Díky potřebnému technickému vybavení jsou veškeré objednané práce zvládnuty v co nejkratším možném termínu, čistě a kvalitně.

Hodinový manžel šetří čas i peníze

Pro většinu mužů vykonávajících tuto profesi je práce jejich koníčkem, proto když žádáte jejich služby, nesetkáte se s otráveným obličejem, ale s ochotou a úsměvem. Hodinový manžel vám ušetří nejen čas a peníze, ale také nervy, které byste měli se sháněním několika profesionálních opravářů. Oproti řemeslníkům mají hodinoví manželé jednu obrovskou výhodu, přijedou za vámi kvůli jakékoliv maličkosti, třeba kvůli kapajícímu kohoutku, s čímž by se například instalatér obtěžoval nerad. Jediné, od čeho se hodinoví manželé distancují, jsou erotické služby, žádosti o doprovod na jakékoliv akce, ale také domácí práce, jako je žehlení, vaření a úklidové práce v podobě mytí nádobí, utírání prachu a podobně.

Kolik stojí hodinový manžel?

Za práci, kterou u vás odvede hodinový manžel, se platí hned. Ceny jsou odlišné podle jednotlivých krajů, například na jižní Moravě si hodinoví manželé účtují za hodinu své práce dvě stě korun, zatímco v hlavním městě se můžete setkat s cenou okolo 350 Kč. Jedna taková návštěva trvá v průměru dvě až tři hodiny. Dále je v některých případech nutné počítat s tím, že si připlatíte ještě za součástky, které jsou potřebné pro splnění poptávané služby. A poslední položkou jsou pak cestovní výlohy.

- jap -