Svítit si večer petrolejkou, chladit pivo v potoce, místo televize se koukat na hvězdy – to vše má své kouzlo, ale ne pro každého. To, co jiní vyhledávají, nazývají jiní nedostatkem komfortu. Navíc, na každé chatě je potřeba čas od času něco opravit, přebrousit, nasekat, ale nabízí se otázka, jak to provést, když potřebné stroje není kam strčit do zásuvky?
K čemu slouží elektrocentrála?
Zkrátka elektřinu potřebujeme téměř ke všemu a provoz chaty nebo chalupy se bez ní neobejde. Pokud tedy nemáte možnost se napojit do běžné elektrické sítě, pořiďte si elektrocentrálu. Ta však nemusí vždy sloužit jako hlavní a dlouhodobý zdroj, ale může fungovat také jako záložní zdroj elektrické energie v případě výpadku proudu v běžné elektrické síti. Nespornou výhodou elektrocentrál je jejich vysoká mobilita a široké spektrum využití pro napájení různých zařízení, které fungují na elektřinu.
Elektrocentrály ocení také všichni, kteří rádí cestují a kempují mimo civilizaci. Foto: Briggs&Stratton
Elektrocentrály si vydobyly dobré jméno jak v komerčním sektoru, tak i v sektoru soukromém. Jsou například hojně využívány při stavbách domů na parcelách, kde ještě nedošlo k rozvodu inženýrských sítí. Skvěle se hodí taktéž pro provoz elektrického nářadí a je možné je použít téměř kdekoliv. V dnešní době můžete koupit levné čínské stroje, ale rozhodně se vyplatí si trochu připlatit a získat kvalitní výrobek ověřené značky.
Elektrocentrála je také ekonomickým řešením provozu dané nemovitosti. Pokud víte, že na chalupě po většinu roku nejste a navštěvujete ji zejména v letních měsících, je jasné, že nechcete platit měsíční paušální poplatky za elektřinu. Pořídíte si tak elektrocentrálu, která bude v provozu pouze, když vy budete potřebovat. Tento malý pomocník vám uprostřed lesů a divočiny zaručí nebývalý přepych.
Jak fungují elektrocentrály?
Elektrocentrála je motorový stroj, který generuje elektrický proud. K jeho vytváření dochází většinou alternátorem nebo dynamem. Jednotlivé elektrocentrály se mezi sebou liší svým výkonem. Čím větší výkon má generátor elektrického proudu, tím více elektrických spotřebičů je možné k elektrocentrále připojit. Stroj je třeba vybírat podle zátěže, tedy podle toho, jaké spotřebiče o jakém výkonu hodláte připojovat a napájet. Při špatném výběru by se mohlo stát, že elektrocentrála připojené přístroje takzvaně neutáhne a bude se vypínat. Elektrocentrálu tak nikdy nekupujte tzv. na doraz, ale vyberte takovou, která bude mít pořádnou rezervu výkonu.
Generátor Einhell BT-PG 2800 Blue je vhodný pro všechna použití vyžadující provoz na 230 V zdroji střídavého napětí. 5 490 Kč
Existují tři typy spotřebičů:
1. typ – spotřebiče odporového typu, což je například elektrické topení, varná konev, běžná světla atd. S těmito spotřebiči by žádná elektrocentrála neměla mít problém.
2. typ – induktivní spotřebiče, jako elektrické ruční nářadí a elektromotory. Zde už je potřeba věnovat větší pozornost výběru elektrocentrály. Její výkon musí být alespoň o 30% vyšší, než jaká je uvedena spotřeba u elektrického spotřebiče.
3. typ – spotřebiče kapacitního typu, jako například výbojky, zářivky a fotoblesky. Požadavky na výkon elektrocentrály jsou až o 50% vyšší, než jakou má elektrický přístroj spotřebu.
Jakou vybrat vhodnou elektrocentrálu?
Jestliže jste se rozhodli pro pořízení elektrocentrály, můžete si vybrat ze dvou variant agregátů. Prvním typem je elektrocentrála naftová, typem druhým pak elektrocentrála benzinová. Pokud hledáte zařízení na chatu nebo chalupu, vybírejte si raději mezi elektrocentrálami naftovými. Pořizovací cena je sice většinou vyšší, ale tyto zvýšené náklady se po nějakém čase vrátí. Nafta je totiž stále levnější než benzín, z toho důvodu je naftová elektrocentrála pro dlouhodobý provoz výhodnější.
Kufříková jednofázová elektrocentrála ITC Power GG2000Si - invertorová elektrocentrála je vhodná zejména pro práci s citlivější technikou, jako jsou např. hudební aparatury, počítače, kancelářská technika apod. Je vybavena regulací výstupního napětí (funkce AVR) a je odhlučněná. Kompaktní provedení a relativně nízká hmotnost umožňují také snadnou manipulaci (stačí jeden člověk). Doba provozu na jednu nádrž může být až 6 hodin. Centrála má rovněž výstup pro dobíjení autobaterií, včetně startovacích kabelů. 15 300 Kč
Pokud chcete na chatě rozsvítit jen pár žárovek, nebude investice do elektrocentrály nijak velká. Indukční spotřebiče rozsvítí i ta nejjednodušší elektrocentrála s kapacitní regulací. Pro výběr konkrétního modelu pak stačí sečíst požadovaný příkon. Větší problém je u napájení strojů elektromotory. V tomto případě se nestačí řídit jen štítkovými hodnotami spotřeby, ale vzhledem k vysokým rozběhovým proudům je potřeba mít u některých spotřebičů tří až pětinásobnou rezervu výkonu. Mezi problematické spotřebiče patří například úhlové brusky, které jsou schopny vyhazovat i 16 ampérové pojistky, kompresory a čerpadla.
Většina moderních strojů však bývá dnes již opatřena rozběhovou elektronikou, která těmto problémům předchází. U staršího nářadí je možné tento problém vyřešit dokoupením omezovače náběhového proudu. Samozřejmostí všech elektrocentrál je velmi dobrý systém pojistek, které dokážou zabránit zničení elektrických přístrojů v případě, že by například došlo k nějakému přepětí. Při zapojování spotřebičů k elektrocentrále se tak nemusíte vůbec ničeho bát.
Pro bezproblémové připojení jakékoliv elektroniky byste si měli vybírat elektrocentrály s takzvanou AVR (Automatic Voltage Regulation) regulací. Starší agregáty mají analogové AVR, modernější jsou vybaveny digitální regulací, proto dokážou lépe reagovat na změny zatížení. Nejmodernějšími a také nejdražšími elektrocentrálami jsou takzvané invertorové elektrocentrály. Jsou mnohem menší a lehčí, říká se jim kufříkové elektrocentrály. Z třífázového proudu dochází ke konverzi na stejnosměrný, z něhož centrála vymodeluje dokonalou křivku k nerozeznání od zdroje ze zásuvky. Výhodou těchto kufříkových elektrocentrál je lepší odhlučnění motoru. Při výběru značky dbejte nejen na cenu, ale kontrolujte i dostupnost a kvalitu servisu. Mezi oblíbené značky elektrocentrál patří Honda, Briggs & Stratton, Europower, Kipor, Heron, Gesan či Zipper.
Elektrocentrála Briggs & Stratton P2000 PowerSmart Series - 2 elektrické zásuvky, systém automatického vypnutí při nedostatečné hladině oleje v motoru, hmotnost pouhých 24 kg, ochrana proti přetížení, nabíječka 12 V akumulátorů
Vybrané technické specifikace: jmenovitý výkon 1600 W, benzínový OHV motor, doba činnosti při 50% zatížení je 4 hodiny 50 minut, spotřeba při 50% zatížení je 0,77 l/hod.
Doporučená cena: 24 684 Kč včetně DPH
- jap -
Foto: archiv firem