Chemické pracovní rukavice vás ochrání před kyselinou, louhem i postřiky
Pracovní rukavice, které vás ochrání před různými chemickými látkami, jsou využívány převážně v chemickém průmyslu, strojírenství, zemědělství, stavebnictví úklidových firmách, ale také i v domácnostech např. při natírání plotu, aplikaci postřiků nebo bazénové chemie, mytí nádobí, WC či koupelny.
Chemické pracovní rukavice chrání před postříkáním nebo ponořením do nebezpečné nebo těkavé látky. Ochranné rukavice nebezpečné látky nepropustí a tím ochrání vaše ruce před poleptáním a poškozením kyselinami, zásadami, oxidačními činidly, rozpouštědly a dalšími. Popálení chemickou látkou vzniká okamžitě při kontaktu. Může být zřetelné ihned, kdy dochází k výrazné bolestivosti, nebo také nemusí být zjevné nebo zjistitelné hned a příznaky se projeví později.
Jak vybrat vhodné chemické rukavice
Protichemické rukavice se vybírají podle chemických látek, se kterými budete pracovat, jestli s nimi budete manipulovat za sucha nebo za vlhka. Různé chemické látky vyžadují různý typ ochrany. Tedy je velmi důležité zvolit ty správné.
U chemických ochranných rukavic neplatí, že čím silnější materiál, tím je víc odolný. Velký výběr chemických rukavic můžete najít u prodejce TOMIS CZ. Vybírat můžete jednoduše podle vlastností i norem.
Při natírání plotu, aplikaci postřiků nebo bazénové chemie, mytí nádobí, WC či koupelny, oceníte chemicky odolné rukavice z úpletu, který byl máčen v nitrilu, latexu, nebo PVC.
Počet vrstev rukavic
Chemické rukavice mohou být jednovrstvé nebo vícevrstvé. U vícevrstvých rukavic je vnitřní vrstva, která se dotýká kůže z jemného, příjemného materiálu (nejčastěji z bavlny). Vrchní část rukavic, která chrání před rizikem poškození je například z nitrilu, latexu, polyuretanu a dalších materiálů.
Reliéfní povrch rukavic
Aby se vám předměty v protichemických pracovních rukavicích správně držely, zaměřte se na to, jestli rukavice mají reliéfní povrch. Zdrsnění bývá v oblasti prstů, dlaně a někdy i hřbetu ruky.
Správná velikost rukavic
Chemické rukavice by vám měly také velmi dobře padnout. Sníží se tak riziku špatného uchopení předmětů, při kterém by mohlo dojít k nebezpečné nehodě.
Další užitečné rady a tipy zde.
Doba odolnosti chemických rukavic
Rukavice chrání proti penetraci (průniku) a permeaci (propuštění) nebezpečných látek. Odolnost materiálu se určuje pomocí času (doby průniku) během kterého na materiál působí zkušební chemikálie. Naměřený čas průniku určuje třídu provedení chemických rukavic. Čím je třída provedení vyšší, tím je chemická odolnost proti dané chemikálií účinnější. Protože každý materiál odolává jiným chemikáliím, vždy se zkouší odolnost alespoň proti třem různým druhům chemikálií.
Například rukavice s třídou provedení 1 mají rezistenční dobu vyšší než 10 minut. U rukavic s třídou provedení 3 už se dá počítat s rezistenční dobou vyšší než 60 minut.
Dále jsou rukavice označovány příslušnými normami, podle kterých zjistíte přesné parametry jednotlivých rukavic.
Pozor, nezapomeňte, že chemické rukavice není možné po styku s chemickou látkou dekontaminovat. Rukavice tedy můžete vybírat i podle toho, jestli jsou jednorázové nebo chemicky odolné.
Přečtěte si také: Tipy na pracovní oděvy, které se hodí (nejen) na podzimní práce na zahradě
- PR článek -