Desky z WPC netvoří třísky, nemusejí se natírat ani impregnovat, jsou snadno omyvatelné a stálobarevné díky plnému probarvení profilů. Při výrobě se hned od roku 2013, kdy z výrobní linky sjelo první prkno, využívá americká laserová technologie Strandex, kterou letos Woodplastic koupil a bude tuto licenci v budoucnu poskytovat.
Historie
Celý příběh se začal psát v roce 2007, kdy jeden ze zakladatelů, Zdeněk Hoštička, vlastnil stavební firmu. Ve své praxi často pracoval se dřevem, které má jako přírodní materiál řadu výhod, ale samozřejmě také nevýhod spočívajících zejména v náročné údržbě a kratší životnosti. Tato zkušenost ho dovedla k praktičtějšímu materiálu, kterým je právě dřevoplast. Díky ideálnímu poměru dřeva a plastu vynikají pozitiva obou složek. WPC je odolný s minimálními nároky na údržbu, je velmi příjemný na dotek a vykazuje široké spektrum využití. Používá se například jako terasová podlaha, fasádní obklady i plotové profily. Zdeněk Hoštička nejdříve prkna do České republiky dovážel, po pěti letech s Miroslavem Vodenkou založili vlastní firmu a zahájili výrobu v tuzemsku. Díky několikaletým zkušenostem s WPC a vstupu silného investora zakoupili licenci i celou technologii od amerického Strandexu, aby mohli od začátku poskytovat zákazníkům prvotřídní kvalitu. Strandex je technologie řízená laserovým systémem, která při výrobě zaručuje maximální kvalitu a přesnost. WPC prkna vyrobená touto technologií mají vysokou životnost i v náročných klimatických podmínkách, kterými jsou arabské hory i brazilské deštné lesy.
Současnost
V loňském roce vykázala společnost obrat ve výši 130 milionů korun a pro rok letošní si stanovila cíl 170 milionů korun. K dnešnímu dni eviduje 40 zaměstnanců, kteří pracují na 3směnný provoz. „Naší snahou je neustále expandovat, to znamená rozšířit výrobu a výrazně posílit zahraniční obchod. Dnes dodáváme prkna do celé řady zemí. Realizovali jsme projekty na Kubě, Novém Zélandu, vyvážíme také do Bolívie a Kolumbie a paradoxně i do Číny, ze které se k nám dováží nekvalitní dutá dřevoplastová prkna,“ vyjmenovává Zdeněk Hoštička, předseda představenstva společnosti WPC-WOODPLASTIC a.s.
Dřevoplastové podlahy a plotovky jsou populární i na domácím trhu. Vlastní je řada populárních osobní, ale stále více je využívají i komerční projekty. Jedním z posledních realizovaných projektů je terasa na střeše hotelu Hilton v Praze. „Univerzálnost použití našich prken je deklarována i dalšími tuzemskými projekty, například v Národním zemědělském muzeu, kde bylo WPC použito jako střešní vyhlídková terasa. Také molo na nábřeží Edvarda Beneše je vyrobeno z našich desek,“ dodává Zdeněk Hoštička. Dřevoplastová prkna se pro svoji variabilitu stále více prosazují i ve velkých rezidenčních projektech jako podlahy pro balkony a terasy nebo jejich zastínění. Na Slovensku například jeden developer použil WPC nosiče jako funkční dekoraci na balkony.
Výroba
Samotný proces výroby je zajímavý sám o sobě. Základem jsou peletky, které jsou směsí dřevěné moučky a speciálního polymeru. Jedná se o výlisky, které se v zařízení nazvaném extrudér rozdrtí a vlivem tepla se začnou lisovat hotová prkna, která se postupně chladí a v závěru výrobního procesu se nařežou a zabrousí. Zásadní je, že veškeré výrobky jsou 100 % recyklovatelné, tedy již stará nepotřebná prkna nebo odřezky z výroby se znovu vrátí to výrobního cyklu a z těchto částí se vyrábějí pomocné montážní komponenty.
Více informací o produktech naleznete na webových stránkách: www.woodplastic.cz.
- TZ -