Nejrůznějších metod cvičení, nebo cvičících strojů a pomůcek, které slibují bleskové zlepšení kondice, je v dnešní době nespočet. Ne všechny však fungují tak, jak slibují. Balanční podložka vám však dokonale pomůže v případě, že potřebujete procvičit či zregenerovat celé tělo. Pravidelným cvičením si zpevníte svalstvo kolem páteře, břišní svaly, zpevníte stehna, lýtka i hýždě. Cvičení je zaměřeno na protahování a posílení svalového korzetu. Princip je naprosto jednoduchý.

Co je balanční podložka?

Pod pojmem balanční podložka se skrývá cvičební pomůcka, která vypadá jako polovina nafukovacího gymnastického míče. Balančních podložek existuje více druhů, může být tedy vypouklá, nebo rovná, setkat se můžeme i s takovými, které jsou vybaveny masážními výstupky. Rozměry balančních podložek se liší, ale většinou se jejich průměr pohybuje mezi 30 až 60 cm. Podložka se naplňuje vzduchem, intenzitu nafouknutí je však třeba korigovat podle toho, k jakému cvičení má být pomůcka využita.

Kdo by měl cvičit s balanční podložkou?

Jak již bylo řečeno, balanční podložka je nejen skvělou cvičební, ale také rehabilitační pomůckou. Pokud trpíte bolestmi zad, nebo máte skoliózu, bude vám skvělým pomocníkem. Cvičení na ní je více než vhodné také při sedavých zaměstnáních, v případě, že provádíte neustále jednostranné pohyby, nebo pokud se věnujete sportu, který je zaměřen hlavně na získávání svalové hmoty, ale ne na protahování. Balanční podložka přispívá ke správnému držení těla a vyrovnání svalových skupin – to je prospěšné zejména u lidí, kteří pravidelně zatěžují jen jednu stranu těla (nošení tašky na jednom rameni, v jedné ruce apod.). Cvičení na balančních podložkách je vhodné také v období rekonvalescence po úrazech kolene, kotníku, kyčelního kloubu, páteře či pánve. Cvičení také napomáhá odstraňovat stres, svalové napětí a nerovnováhu.

Jak balanční podložka funguje?

Balanční podložka je v podstatě nestabilní podložkou, která nás neustále nutí vykonávat nějakou svalovou aktivitu. Musíme zapojovat svaly v našem těle, abychom pomocí balancování (malé pohyby v rozsahu pár centimetrů) nastolili tělu rovnováhu. Těmito pohyby se dobře trénuje především tzv. hluboký stabilizační systém páteře a pánve, což vede ke správnému držení těla. Při cvičení tak dochází k vyrovnávání zátěže vlastní hmotností a tím k rovnoměrnému a efektivnímu procvičení celého těla. Spalování tuků i posílení svalstva je tak mnohem rychlejší. Cvičení na balanční podložce má také několik úrovní. Začíná se vždy za plné opory, což je stoj oběma dolníma končetinama na zemi, následuje částečná opora, kdy je např. jedna dolní končetina na zemi a druhá na podložce a za vyšší stupeň cvičení je považován např. stoj na jedné noze či klek na podložce. Balanční podložku lze rovněž použít k cvičení vleže a k protahování jednotlivých svalových oblastí.

Balanční podložku nikdy nenafukujeme na maximum, jinak by byl její povrch stabilní a to je pro cvičení nežádoucí. Čím je objem podložky menší, tím náročnější je cvičení. Na vystouplé (kopulovité) podložky je složitější se postavit a udržet rovnováhu, v porovnání s těmi plochými. Ploché jsou však obecně určeny spíše pro použití vsedě.

Výhody balanční podložky

Hlavní výhodou balanční podložky je její malá velikost a tedy i skladnost a možnost ji kdykoliv a kdekoliv použít. Můžeme si ji vzít do práce, kde ji položíme na kancelářskou židli a procvičujeme jak zádové, tak i přímé a šikmé břišní svaly během pracovní doby. Nestabilní povrch nás donutí aktivovat svaly a snažit se najít rovnováhu i během ťukání do počítače. Samozřejmě na ni můžeme sedět i doma či na chatě, zkrátka, kde se nám to hodí, a chceme si zacvičit. Cvičíme tak prakticky bez námahy a šetříme čas, který bychom museli věnovat například návštěvě posilovny.

Další využití balanční podložky

Balanční podložka může mít také masážní a akupresurní funkci. Stačí, když je vybavena výstupky. Položíme na ni chodidla a balancováním si na nich stimulujeme reflexní body. Tím dochází ke zlepšení krevního oběhu.

Druhy balančních podložek

V dnešní době existuje celá řada podložek, které umožňují trénink svalstva a pomáhají při regeneraci po úrazu či nemoci.

Klasické balanční podložky – jde o cvičební celogumové disky s průměrem 40 až 50 cm, které jsou často vybaveny masážními výstupky. Je možné je rozdělit na ploché, které jsou vhodné pro získávání rovnováhy při sezení a vyklenuté určené pro větší procvičení. Jejich výhodou je, že jsou malé, skladné a cenově dostupné.

Balanční polštáře – jsou vhodnou pomůckou zejména při dlouhotrvajícím sezení. Tento zdravotní a masážní doplněk pomáhá správně držet tělo a slouží jako prostředek pro procvičování stabilizačních svalů. Balanční polštáře mohou mít různé tvary a nejčastěji se vyrábějí v průměru okolo 30 cm, aby se vešly na kancelářskou židli. Na povrchu bývají vybaveny masážními body.

BOSU – tato balanční podložka má pevnou plastovou základnu, protože je určena k položení na zem. Jde o profesionální cvičební pomůcku, se kterou se často setkáte i v posilovnách. Je o něco větší (50 až 60 cm), než klasické balanční podložky a může být vybavena i madly pro zapojení horní poloviny těla během cvičení. Pokud vyžaduje cvičení ještě větší nestabilitu povrchu, stačí BOSU otočit kopulovitou částí na zem a nohy opírat o plastovou základnu. Cena těchto podložek je o něco vyšší, proto se vyplatí si BOSU pořídit v případě, že to s tímto stylem cvičení myslíte opravdu vážně.

Dětské balanční podložky – cvičení na balanční podložce bude bavit i děti. Jde totiž o hravou formu cvičení, při které si zlepšují koordinaci pohybu, prostorovou orientaci a zároveň posilují stabilizační svalové partie. Cvičení na balanční podložce také pomáhá u dětí předcházet bolestem kloubů a zad.

- jpa -

Foto: Insportline