Malujeme předsíň
Mnozí z nás o barvě předsíně ani nepřemýšlejí, vítězí u nich klasická bílá, která však ve spojení s ostatními bílými doplňky (okna, dveře) může působit fádně. Odvážnější mají výběr širší. Barvy mají velký vliv i na psychiku osobnosti, na druhou stranu ne každá barva se hodí do všech typů místností. Je-li vaše předsíň menší a špatně osvětlená, volte světlejší barvy, které prostor opticky zvětší a zpříjemní. Naopak je-li předsíň velká a dostatečně osvětlena, můžete si troufnout na odvážnější barvy včetně tmavých.
V kombinaci s bílou barvou barvou může i sytější odstín modrozelené působit velmi svěže
Nejútulněji působí teplé barvy, především odstíny žluté a oranžové. Rozhodnout se můžete i pro kompromis: jednu či dvě stěny vymalovat tmavším odstínem (hodí se zejména červenohnědá) a zbytek světlým. Pokud je předsíň zbytečně dlouhá, opticky ji zkrátíte tmavou barvou na konci.
Barvy a jejich významy
Vnímání barev je individuální, na každého působí příznivě jiná barva. Přesto vědci došli díky empirickým výzkumům k zobecnění. Nejvíce popisuje působení barev na lidského jedince Max Lüscher.
Bílou barvou na zdech i podlaze nic nezkazíme, zvláště pokud je prostor velmi malý. Pozor ale aby předsíň nakonec nevypadala jako čekárna u doktora.
Žlutá barva přináší uvolnění a harmonii, povzbuzuje a osvobozuje. Na člověka působí vesele a otevřeně, její negativní působení může symbolizovat povrchnost či přelétavost. Světle žlutá (citrónová) naznačuje potřebu bránit se uvolnění napětí. Intenzivnější pocity přináší oranžová, která je slavnostnější a vyvolává pocit radosti. Člověk ji automaticky spojuje s barvou slunce, tepla, bohatství, zlata a úrody.
Žlutozelená evokuje otevřenost, pomáhá navázat kontakt. Poměr žluté a zelené musí být vyrovnaný, příliš mnoho žluté působí vtíravě, naopak přemíra zelené působí studeně. Světlezelená působí přirozeně, navozuje soulad s přírodou, avšak je spojena s představou chladu, vlhka, ticha, přírody a ekologie. Tmavozelená uklidňuje a chrání, je přátelská, dává nám pocit bezpečí a naděje, ale její přemíra vyvolává stísněný dojem.
Tmavá zelenomodrá je barva hrdosti a uzavřenosti, podporuje naše ego. Její světlá varianta působí chladně odtažitě a dává pocit hygienické sterility. Tmavomodrá působí klidně, vážně až skličujícím dojmem, je to barva dálek, hloubky, rozjímání a smutku. Zároveň symbolizuje mír a spokojenost.
Modrá znamená klid, důvěru a tradici, dává stálost, která přetrvá. Je to tradiční barva matriarchátu. Světlemodrá varianta působí přívětivě, vyvolává představu vzdušné oblohy, ticha, touhy. Člověk se při pohledu na ni cítí bezstarostně, neklade žádné nároky a sám se nijak neangažuje. Modročervená v sobě zadržuje sílu, která je koncentrovaná uvnitř. Může působit zdrženlivě.
I tmavá barva může působit útulně... Pokud i přesto budeme chtít v předsíni dostatek světla, budeme ji muset vybavit kvalitními bodovkami.
Červená je vzrušující, energická, prudká až náruživá barva. Je silná. Vyvolává představu ohně, krve, nebezpečí a lásky. Navzdory tomu působí vznešeně, akčně. Je barvou změny a pokroku, dobývání a sebevědomí. Působí také jako výstraha. Červenou lze použít jako kontrastní barvu ke světlé či jako doplňující, může s ní být vymalována část předsíně. Na výmalbu celé místnosti je příliš agresivní a nedoporučuje se.
Fialová je barva melancholie, individuality jedince. Jedná se o náročnou barvu, značící zastřené vzrušení, skryté tajemství, které vyvolává znepokojení. Rovněž symbolizuje střízlivost, pokoru a skromnost. Její světlá varianta působí začarovaně, rozpolceně a magicky. Jedná se o barvu melancholie a opojení. Růžová je barva volnosti a energie, skrývá něžnou aktivitu. Je to barva lásky, náklonnosti a oddanosti, něhy a jemnosti, zdrženlivé elegance. Růžová evokuje slavnostní náladu a sentiment. Vědomě nás odvrací od vážných věcí života.
Meruňková obnovuje a oživuje, jemně stimuluje a může rozpustit a odstranit emocionální blokády. Nejvíce se podobá barvě pokožky, a proto nám pomáhá udržovat životní energii.
Šedá je barvou netečnosti a smutku. Je spojena s představou chudoby a pokory a neutralitou. Bílá je neurčitá a neutrální barva, symbolizuje nevinnost a čistotu, osvobození a absolutní svobodu, nové začátky.
Ať už vybereme jakoukoli barvu, měla by být kvalitní, zejména odolná vůči otěru – nikdo z nás si z domova či z návštěvy nechce odnášet šmouhy po celém oblečení.
Autor: Martina Gillichová
Foto: Ikea