Stěny je třeba před malováním připravit, aby výsledná práce dobře vypadala a měla dlouhou životnost. V případě dekorativních technik, benátského štuku či imitace betonu a dalších luxusnějších maleb to platí dvojnásob. Šetření se zkrátka nevyplácí.
Sjednocení povrchu
Nový nátěr může být nanesen na původní, ale hezčí výsledek vyžaduje pečlivější přípravu. Starší malbu je nutné oškrábat, u nově naštukovaných stěn se vyplatí povrch sjednotit, a připravit tak pro malbu.
Odstranění staré malby
Starý nátěr musíme odstranit především v těch případech, kdy se jedná již o několikátou vrstvu. Mnoho vrstev na sobě špatně drží, puchří a odlupují se. I nově nanesená barva by v případě špatného podkladu nemusela řádně přilnout a mohla by vytvářet puchýře či při zasychání praskat.
Seškrábání je jednoduché a zvládne jej i nenáročný kutil. Jeden metr čtvereční zabere zhruba 30 minut, záleží na tloušťce vrstvy a podkladu. Stěny navlhčíme štětkou nebo válečkem. Čím více, tím lépe. Stěny musí nasáknout dostatek vody skrz všechny vrstvy. Mokré stěny následně stahujeme malířskou škrabkou (nejlépe tou se zakulacenými rohy, abychom podklad nerozdrásali). Staré vrstvy důsledně vlhčete a odstraňte i malé zbytečky.
Vyrovnání nerovností
Každá stěna v průběhu času utrpí řadu poškození. Drobné ranky, praskliny a odřeniny se projeví na jejím povrchu. Před malováním je pro dokonalý výsledek nové barvy musíme zarovnat s okolní plochou zdiva. Malé nedokonalosti záměrně zvětšíme hranou špachtle tak, aby se nám následně snadněji zamazávaly vyrovnávací hmotou. Když se zbavíme všech kosmetických vad, lehce povrch namokříme. Následně vpravíme ocelovým hladítkem stěrkovací hmotu, která zaplní trhlinky až do 1,5 centimetru. Vyrovnání provádějte pečlivě, protože hmota schne poměrně dlouhou dobu. Snažte se o co nejhladší povrch. Po zaschnutí obruste přebytečnou hmotu hladkým smirkovým papírem do roviny. Zdivo musí být pevné, nedrolivé a suché, což poznáme vizuálně či poklepem.
Penetrace
Penetrace znamená napuštění savého podkladu (zdi, dřevo, beton). Díky penetraci podklad připravíte na nadcházející malbu. U nových omítek lze nátěr provést takzvanou penetrací. Jejich výhodou je vysoká savost. V případě, že chcete penetrační nátěr nanést na starší omítku, nezapomeňte mechanicky odstranit předchozí nátěry. Penetrace zpevní podklad, srovná rozdílnou savost materiálu, a napomůže tak barvě snadno a jednolitě přilnout. Tímto způsobem se vyhnete nechtěným flekům na zdech.
Než se pustíte do samotného malování, pokuste se smést ze stěn prach. Speciální přípravky nanášejte ideálně štětkou, díky níž lépe vnikne do zdi. Penetraci vybírejte na základě natíraného povrchu a následného typu nátěru. Na výběr máte i univerzální penetrační nátěr, který můžete užít na nové omítky, pro starší typy zdí využívejte raději hloubkové penetrace. Nátěr stačí vždy aplikovat jednou, pouze v případě vysoce penetračních nátěrů dvakrát. Zaschnutí trvá 5-6 hodin.
Zeď v novostavbě
Čeká vás malování nové omítky? Pak je celý proces o něco jednoduší. Zeď pouze očistěte od prachu, naneste penetrační nátěr a poté můžete začít s barvou. Jedinou podmínkou je dostatečná vyzrálost omítek. Většinou lze třeba čekat minimálně měsíc. Tuto dobu lze zkrátit neutralizací povrchu speciálními přípravky.
Izolace proteklin a nikotinu
Trápí vás skvrny po vytopení, zažloutlé pokoje od plynu či nikotinu? Využijte speciální izolace, které zabrání prostupování těchto skvrn skrze nové malby. Na našem trhu je dostupný široký výběr kvalitních izolačních barev, které zabrání prolínání do nového nátěru. Poškozené místo oškrábeme, napenetrujeme a natřeme izolací. Pokud je třeba, izolujeme dvakrát a necháme izolaci dle návodu důkladně vyschnout, aby splnila ten účel.
Autor: Martina Gillichová