Kombinujte barvy

Základem trendu Colour riot, neboli „vzpoura barev“, jsou především výrazné, syté a někdy také nečekaně nakombinované barvy. Aktuálně je velmi „in“ kombinace sytých a pronikavých barev jako žlutá, fuchsiově růžová a modrá. Užívají se nejen na doplňcích, ale také na plochách nábytku. Pokud patříte mezi ty, co se nebojí experimentovat, můžete zvolit i velmi pestré kombinace, které by vás jinak ani nenapadly. Využít můžete jak barevných tapet, fólií, nebo se pustit do dekorativní výmalby. Zde se kreativitě meze nekladou. Pokud si správnou volbou barev nejste jistí, použijte jako pomůcku barevný kruh. Pak můžete podle konkrétní metody vybírat vhodné a ladící barvy. Můžete si zvolit barvy tón v tónu, protilehlé barvy, sousedící barvy a podobně.


Ideálními prvky divokého barevného stylu jsou židle, stoly a doplňky, Foto: https://eclecticlivinghome.wordpress.com/2012/08/07/cottage-color/ a Bluform

Luxusní materiály

Pro směr Colour riot jsou typické materiály vynikající vysokým leskem, materiály vrstvené a také různě laminované povrchy. Nechybí ani měňavé a duhové efekty, které dají vyniknout jednobarevným plochám a textiliím. Velmi působivě vypadá různé vrstvení a použití poloprůhledných povrchů. To platí nejen u nábytku, ale také u textilu, kde jsou jednobarevné plochy doplněny většinou leskem a výsledek tak působí velmi hravě. Do popředí se dostávají například optická vlákna, recyklované materiály a další. Při výběru materiálu by měla být rozhodujícím faktorem jeho kvalita, odolnost při používání a dlouhá životnost.


Výrazné barvy najdeme nejen na doplňcích, ale také na velkých plochách, Foto: Tapety Rasch

Nevšední vzory

Při řešení interiéru ve stylu Colour riot je třeba se zaměřit nejen na barvy a materiály, ale také na tvary a vzory. Mezi vzory drží prim především široké pruhy, celoplošné geometrické vzory s 3D efektem a nejrůznější grafické motivy. Vhodné je také použití dominantního plastického vzoru tapety jak v malém, tak i velkém rozměru. Taková tapeta je však vhodná spíše jako doplněk než jako hlavní vzor na všechny stěny. Do popředí se dostává také fotografický potisk a hologramový efekt. U textilu jsou oblíbené zejména protkávané vzory.


Kombinace nevšedních barev a materiálů je základem stylu Colour Riot. Foto: Heimtextil

Umírněná forma Colour riot

Na někoho může trend Colour riot působit jaksi neukázněně, přeplácaně nebo jako návrat do šedesátých let. Na jiné zase působí přesně opačně, vidí v něm pohled do budoucnosti, odvahu vybočit z řady a nevázat se na běžné styly. Jde o svobodu v použití nových technologií. Přestože se na první pohled takováto vzpoura barev jeví jako extravagantní a nereálná do běžného interiéru, je možné ji pojmout čistě a jednoduše. Pokud by vám vadila přílišná strakatost, postačí, když výrazné odstíny zkombinujete s neutrálními barvami, jako je bílá nebo šedá. Ty pak budou fungovat jako nosiče pro expresivní barvy.

- jpa -

Titulní foto: Jerry Levy