Jako cementové stěrky jsou označovány všechny materiály, které jsou charakteristické svým přirozeným betonovým vzhledem. V dnešní době se výrobou těchto materiálů zabývá několik výrobců. Použití stěrky má oproti klasickému keramickému obkladu hned několik výhod. Tou hlavní je vytvoření pevné, bezespárové a voděodolné plochy. Stěna či podlaha zůstane absolutně hladká, bude jemná a na dotek příjemná. Takto opatřený povrch se vyznačuje velkou pevností v tahu, tlaku i odolností proti opotřebení, navíc je bezprašný a tudíž i velmi praktický. Svými vlastnostmi tak stěrky splňují všechny nároky moderního stavitelství. Hodí se všude tam, kde je potřeba podtrhnout krásu designu interiéru.
Kam je možné stěrku aplikovat?
Cementové stěrky se hodí zejména pro podlahy, stěny, schody, krby, pilíře a mnohé další interiérové prvky, jako jsou třeba nábytkové nebo strukturované stěny či poličkové systémy. Cementovou stěrku je možné použít na jakýkoliv podklad, jako je třeba beton, dřevo, sádrokarton a po úpravě i laminát. Výhodou cementové stěrky je také fakt, že dokáže sjednotit různorodé prvky v jeden identický celek. Pomocí stěrky tak můžete napodobovat beton i tam, kde by technicky nebylo možné jej použít.
Imitace betonu, cena od 800 Kč za m2, foto: different-design.cz
Stěrky jsou určeny k vyrovnávání malých i velkých nerovností nových i starých povrchů. Je tedy možné je použít jak při rekonstrukcích, tak i při nových výstavbách. Možné je užití v domech i bytech, nebo jako konečné povrchové úpravy na extrémně namáhaných průmyslových plochách (sklady, garáže, nebo supermarkety). Jsou rovněž vhodné jako podkladová vyrovnávací vrstva pod veškeré druhy podlahových krytin (koberce, PVC, dlažba, parkety atd.). Cementové stěrky tak mají zkrátka téměř neomezené možnosti použití při různých rekonstrukcích, finálních opravách povrchů či dokončovacích pracích ve všech typech interiérů.
Benátský štuk, foto: different-design.cz
Povrch mnoha barev
Cementové stěrky působí velmi moderně, čistě a dekorativně. Vytvořit jimi můžeme povrch v nejrůznějších odstínech a strukturách. Pokud zapojíme vlastní fantazii, můžeme zásadně ovlivnit výsledný efekt. Pomocí cementové stěrky však nemusíme vytvářet pouze hladký povrch mramorového vzhledu, ale i povrch drsný, technický, u něhož více vyniká vnitřní struktura. Následná povrchová úprava může být matná i lesklá. K dispozici je rozmanitá škála barev, pigmentové odstíny se přimíchávají do základu, který vytvoří jemnou hmotu připomínající kaši. Díky cementové stěrce si můžeme vylepšit celkový vzhled a design našeho interiéru.
Imitace betonu, foto: different-design.cz
Úpravy vzhledu
Stěrka je originální způsob, jak dodat interiéru unikátní vzhled. Pokud vám hladká stěna přijde příliš nudná, můžete ji ozdobit některou z metod plastické dekorace. Finální povrch může mít různé podoby. Na podkladní ztuhlou vrstvu stěrky se nanese další vrstva stěrky, ve které se ihned po nanesení vytvoří plastické struktury. Stěrka se na stěnu či podlahu nanáší různými tahy a každý tah je jako originální podpis. Stěrka může mít podobu jako terazzo, kdy se povrch skládá z různě barevných broušených kamínků. Kameniva se dá využít také pro získání efektu travertinu a podobně. Je však také možné vytvořit otisk formy, tzv. bednění, kdy je struktura stěny tvořena otiskem podle zvolených desek. Mohou to být například hrubá prkna nebo uměle vytvořené grafické obrazce. Z plastických reliéfů je oblíbená také struktura hřebenu nebo kartáče. Velmi efektně vypadají také tzv. rozmývané barvy.
Příprava povrchu
Před samotnou aplikací cementové stěrky je nutné si dobře připravit podklad. Musí být dostatečně vyzrálý, soudržný a pevný. Stěrku není možné aplikovat na čerstvé a vlhké podklady. Na podlaze je nejvhodnějším podkladem cementový potěr, anhydrid a beton. U stěn je to sádrokarton, nebo štuk zatažený lepidlem s perlinkou (fasádní mřížka). Pokud byste se chystali ke stěrkování větších ploch, je dobré využít možnosti strojní aplikace pomocí vysokotlaké technologie airless. Airless je nejkvalitnější, nejúspornější a také nejrychlejší nános barev na různé povrchy.
Aplikace benátského štuku, cena od 650 Kč, foto: maliri-pokoju.eu
Péče o povrch stěrky
Jednou z nesporných výhod těchto stěrek je snadná údržba takto opatřeného povrchu. Můžete jej bez problémů vysávat, zametat i vytírat. Abyste povrch ochránili a oživili, můžete čas od času do vody na vytírání přidat ochranné prostředky. Jelikož je aplikace cementových stěrek poměrně časově a řemeslně náročná, doporučuje se objednat si na tuto práci odbornou firmu.
K výhodám použití cementových stěrek tedy patří:
- vytvoření pevného, bezespárového a voděodolného povrchu
- vysoká kvalita a estetika
- nízká spotřeba materiálu
- dobrá přilnavost na různé druhy povrchů
- ekologicky nezávadný materiál
- vysoká požární odolnost
- regulace vlhkosti v interiérech
- splnění náročných stavebně-fyzikálních požadavků vnitřních prostor
- snadná údržba
- jap -