Malování a nátěry v interiérech
Když chceme oživit zaprášené zdi a nebo se nám okoukala dříve použitá barva, není nic jednoduššího, než vybrat nový odstín a pustit se do malování. Budeme potřebovat malířskou barvu nebo novou tapetu, pár dalších nezbytných pomůcek, trochu zručnosti a spoustu trpělivosti. Malování bytů a pokojů je závislé na tom, jak moc je interiér členěný. Pokud si ještě vymyslíme nějaké ozdobné prvky, budeme mít spoustu práce. V tom případě je dobré zvážit, jestli nebude vhodnější pozvat si zkušené malíře. To, co nám zabere spoustu času a příprav, mají malíři pokojů hotovo během pár chvil.
S nátěry v bytě je to snadnější než s nátěry v exteriéru, kde si musíme počkat na vhodné počasí. Natíráme většinou ty věci, které už jsou opotřebené a nebo se nám už nelíbí jejich vzhled. Pozor si musíme dát při natírání velkých ploch, jakými jsou například dveře. Na těchto površích jsou patrnější šmouhy a stékance. Ovšem kvalitní váleček a dobrá nátěrová hmota nám vše pomůže zvládnout. Počet vrstev se odvíjí od typu povrchu i nátěrové hmoty.
Obnova nátěrů v exteriérech
Exteriérové nátěry jsou mnohem méně trvanlivé, protože na ně stále působí vítr, slunce, mráz a sníh. Záleží také na materiálu - například dřevo potřebuje spoustu péče, stejně tak je potřeba obnovovat pravidelně nátěry plotů a zábradlí ze dřeva i z kovu. U ocelových konstrukcí, jako jsou nejen ploty, ale i nejrůznější zahradní stavby anebo části domu, je nutné zabránit oprýskání barvy a následnému vzniku koroze. Na nátěry ocelových konstrukcí větších rozměrů bude potřeba přizvat další pracovníky či přímo kvalifkované natěrače.
Dřevo může napadnout plíseň a kov může postihnout rez. U dřeva je destrukce rychlejší, ale v obou případech je poškození materiálu nevratné. Dobrý nátěr poskytuje všem materiálům spolehlivou ochranu.
Před vlastním provedením nátěru je velmi důležitá pečlivá příprava povrchu. Natíraný povrch je potřeba očistit a odmastit, teprve pak je možné začít s vlastním nátěrem. Během provádění nátěru v exteriéru by také nemělo pršet a foukat vítr, který by nám mohl na nezaschlou barvu přilepit nečistoty a prach. Důležité je dodržení technologického postupu podle pokynů výrobce. Každá nátěrová hmota má jinou dobu schnutí a liší se také kryvostí. Podle kryvosti nátěrové hmoty volíme také počet vrstev.
Při nátěrech střech a jiných prvků ve výškách dbáme na bezpečnost. Dobré jištění a dohled další osoby jsou v těchto případech samozřejmostí.
Zvláštní kapitolou jsou nátěry fasád. Fasáda prodlužuje životnost zdiva, chrání náš dům před vnějšími vlivy a zvyšuje také jeho hodnotu. Vždyť kdo by chtěl bydlet ve starém a oprýskaném domě. Fasádu nemůžeme natírat každý rok, protože aplikace speciálních nátěrových hmot je poněkud složitější a finančně náročnější. Důležitý je tedy výběr vhodného typu fasádní nátěrové hmoty a její správná aplikace. Fasádní nátěry musí být trvanlivé, aby odolaly všem nástrahám počasí a vydržely co nejdéle krásné. Nátěry fasád jsou také jediné natěračské práce, které by vždy měli provádět proškolení profesionálové. Nátěry fasád aplikují natěrači nejen ze žebříků a lešení, ale mohou využít také plošinu a nebo lezeckou výstroj.
Většinu výše zmíněných úprav zvládneme s trochou zkušeností a s dostatkem času sami. Každý rád zvelebuje své okolí, aby se cítil dobře a příjemně. Když do tohoto zvelebování vložíme svou energii musí být výsledek perfektní.
- PR článek -