Základní dělení barev:

Tím nejjednodušším dělením barev je rozdělení na studené, teplé a neutrální barvy. Studené barvy, jako zelená, modrá nebo fialová působí na člověka uklidňujícím dojmem a v interiérech dokážou opticky rozšířit prostor. Teplé barvy, jako je žlutá, oranžová, červená nebo hnědá jsou barvy aktivní, které pomáhají stimulovat psychickou i fyzickou aktivitu a podporují komunikaci. Navíc hnědá barva vytváří pocit útulnosti. Stěny těchto barev však dělají prostor menším, než ve skutečnosti je. Neutrálními barvami jsou černá, bílá a šedá.

S použitím určitých barev je možné v interiéru navodit nejen správnou atmosféru, ale také vhodně dotvářet prostor. Pokud tedy máme nízké stropy, rozhodně bychom je neměli vymalovat tmavou barvou. Místnost by působila stísněně a vy ani vaši hosté byste se v ní necítili dobře. Také na podlahy je třeba vybrat vhodnou barvu, protože také dokážou ovlivnit, jak bude daná místnost působit.

Pár triků, jak si opticky zvětšit či zmenšit prostor:

Tmavá podlaha + světlý strop i stěny = rozšíření místnosti
Světlá podlaha + světlý strop i stěny = dojem prostornosti
Tmavé stěny + tmavý strop i podlaha = rozšíření a snížení místnosti
Tmavé stěny + světlý strop i podlaha = zvýraznění horizontální linie
Světlý strop + světlá zadní stěna a podlaha = na pohled užší, hlubší a vyšší místnost
Světlý strop + tmavé stěny i podlaha = vzniká tzv. suterénní efekt vyvolávající pocit úzkosti

Ač se to nezdá, výběr studených či teplých barev má vliv i na teplotu člověka. Mnohé lékařské experimenty dokázaly, že lidé v pokojích vymalovaných studenými barvami cítí zimu mnohem dříve než v pokojích s barvami teplými. Lidé vlivem barev mohou údajně vnímat reálnou teplotu až o tři stupně Celsia rozdílně! Při malování je tak dobré těchto poznatků využívat. Jestliže máte místnosti orientované na východ nebo jihozápad, bývají většinou dobře prosvětlené a v letních měsících i velmi teplé. Můžeme je tedy „zchladit“ nanesením studené modré či zelené barvy. V místnostech, které naopak potřebujete prohřát, je dobré použít žlutou, oranžovou nebo červenou barvu.

Barvy zblízka:

Bílá – bílá je klasikou, která dokáže s prostorem dělat opravdu divy. Jde o neutrální barvu, která je synonymem čistoty, nevinnosti a dokonalosti. Díky bílé jsou místnosti projasněné, provzdušněné a opticky zvětšené. Tato barva navíc umocňuje účinky ostatních barev. Nejčastěji používá v kuchyních, koupelnách a na WC, ale vymalovat s ní můžeme v podstatě kterýkoliv pokoj, nebo dokonce celý být. Hodí se prostě všude. Je ale třeba dávat pozor, aby byt následně nepůsobil nudně a prázdně, je třeba jej vhodně doladit barevnými doplňky.

Žlutá – tato optimistická barva symbolizuje slunce, jas a rozum. Je barvou velmi inspirativní a dokáže vést k vyšším pracovním výkonům. Velmi se tak hodí do kanceláří, pracoven a v pastelových odstínech také do dětských pokojů. Projasňuje a opticky zvětšuje prostor, proto je možné ji použít k oživení jinak fádních chodeb či schodišť. Žlutá podporuje dobrou náladu a stejně tak chuť k jídlu. Své uplatnění proto najde i v kuchyni, jídelně nebo obývacím pokoji.

Oranžová – barva vhodná do tmavých místností, které dokáže krásně rozjasnit a prohřát. Jde o barvu velmi aktivní, posilující vitalitu, podporující komunikaci a chuť k jídlu. Pro všechny tyto své vlastnosti je ideální volbou pro obývací pokoj, jídelnu nebo kuchyň. Pozor byste si však měli dávat na příliš syté odstíny oranžové, ty totiž v některých citlivějších lidech vyvolávají nepříjemné pocity ohrožení.

Červená – červená je barvou lásky, vášně a touhy, ale stejně tak bývá spojována se silou, vztekem a hněvem. Je barvou krve, proto povzbuzuje k fyzické aktivitě a zahřívá lidský organismus. Výrazně aktivuje metabolismus a dodává chuť k jídlu – mohli jste si jí všimnout na výzdobě stolování u mnoha restaurací. Sama o sobě je červená velmi výrazná, proto by neměla v interiéru dominovat, měla by být spíše barvou doplňkovou. Syté odstíny jsou velmi rušivé a mohou vyvolávat až agresivní pocity. Skvěle s ní ovšem prohřejeme studené místnosti. Často se s červenou setkáme právě ve vstupních halách a na chodbách, jako doplňková barva se hodí do obývacích pokojů, kuchyní a jídelen.

Fialová – mystická a uklidňující barva spojovaná s duchovnem, meditacemi a také s intuicí. Často je využívaná k léčbě depresí, úzkostných stavů a má pozitivní vliv na lymfatický oběh i činnost srdce. Někteří lidé ji mají za barvu moderní a extravagantní, zejména tedy její tmavší odstíny. Ve světlejší formě skvěle ladí se světle zelenou, bílou a černou. Jelikož potlačuje chuť k jídlu, nehodí se do kuchyní a jídelen. Využijeme ji spíše v ložnicích nebo dětských pokojích větších slečen.

Modrá – je barvou klidu, uvolnění, pohody a míru, ale zároveň také chladu a smutku. Je to barva studená, proto je třeba zejména s jejími tmavšími odstíny pracovat opatrně a používat ji spíše jako barvu doplňkovou, nikoliv dominantní. Jinak by mohla působit poněkud nepřátelsky nebo odměřeně. Světlejšími odstíny jsou často malovány ložnice a koupelny. Někteří lidé si v modře vymalovaných pokojích připadají jako by plavali v bazénu. Pokud se chystáte modrou vymalovat obývací pokoj nebo jídelnu, určitě doplňte místnost ještě žlutou, oranžovou nebo červenou barvou, které ji rozveselí.

Zelená – krásná přírodní barva, která je symbolem nového života, probouzení, růstu, klidu a naděje. Zelená působí blahodárně na psychiku, uklidňuje, a proto je ideální volbou do ložnic a koupelen. Podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění, z toho důvodu s ní můžete vymalovat i pracovnu nebo dětský pokoj. Zelená navíc snižuje naše vnímání okolí, díky čemuž se skvěle hodí do hlučných prostor. Je možné ji kombinovat s teplými barvami, jako je oranžová, červená a hnědá.

Šedá – neutrální, nenápadná a decentní barva, která na některé lidi působí nudně a fádně. Je pravdou, že sama o sobě není příliš zajímavá, ale v kombinaci s jinými barvami vypadá velmi hezky. Skvěle jí to pasuje například se světle zelenou, červenou nebo růžovou. Skvěle zvýrazňuje živé barvy a přitom není tak kontrastní jako bílá a ponurá jako černá.

Hnědá – teplá barva spojovaná s pocitem pohodlí, útulna a tělesnými požitky. Je barvou země a propůjčuje interiéru hřejivou domácí atmosféru. Nejlépe ji užijete v místnostech, v nichž chcete navodit dojem útulna a pohody. Často se s hnědou barvou setkáte také v předsíních a chodbách, kde hned po vstupu do domu navozuje příjemnou a důvěrnou atmosféru.

Černá – je barvou smutku, zániku, strachu a tmy, ale zároveň také elegance a jednoduché krásy. Pokud je jí mnoho, působí až depresivně, proto se skvěle uplatňuje spíše jako barva doplňková, která zdobí jednotlivé detaily. Spíše než na stěnách se s ní setkáme na nábytku a stylových bytových doplňcích. Na zdech je pak velmi atraktivní a zajímavá v podobě dekorativních ornamentů.

- jap -