Možná jste nad tím nikdy neuvažovali, ale právě barva je tím hlavním, co ovlivňuje atmosféru v interiéru. Dokáže výrazně změnit jakýkoliv prostor, zanechá v člověku určitý dojem a společně se vzory a strukturami pomáhá vytvořit krásné místo k životu, přesně podle představ jeho obyvatele. Barva má opravdu velkou moc, dokáže očistit a oživit staré a nevlídné prostory a ovlivňovat náladu. Proto by se s ní mělo pracovat vždy s rozmyslem.

Výběr barvy

Někdy je ovšem práce s barvou dosti složitá, protože jak se říká, sto lidí – sto chutí. Na každého daná barva působí trochu jinak a odlišně ji vnímají dospělí a jinak například děti. Barva je zkrátka věcí pocitu, momentální nálady a vkusu. Vnímání barvy ovlivňují také vnější prvky, jako je světlo, struktura povrchu i sousední barva. Jak tedy poznat, že je barva, kterou jsme vybrali trendová a jak zjistíme, že se nám po čase nepřestane líbit, nebo nás nezačne nudit? Základem je vybírat podle toho, co se nám líbí a nestřelit barvu jen tak od boku. Nenechávejte výběr náhodě, ale vždy dobře promyslete, kam a k čemu by se vám hodila.

Nezavrhujte neoblíbené barvy

Tím nejdůležitějším při výběru barvy, je nechat se vést vlastním pocitem a rozhodně v interiéru nepoužívat barvu, ke které máme averzi jen proto, že je zrovna módní. Ale mějte na mysli, že každá barva má spoustu odstínů a mluvit o tom, že třeba fialovou rozhodně nechceme, protože se nám ani za mák nelíbí, by bylo trochu omezující. Člověku se většinou nelíbí pouze jeden konkrétní odstín dané barvy, například sytě fialová, ale jemnější odstíny už mu nedělají problém. Je proto dobré prohlédnout si vzorník barev a zjistit, o jakém tónu a odstínu vlastně přesně mluvíme. Také je možné, že jsme si danou barvu vsugerovali jako nepříjemnou jen proto, že jste ji někde viděli v nepříjemné kombinaci či struktuře. Někdy stačí udělat návrh v odlišné kombinaci a i neoblíbená barva se může náhle zalíbit.

Červená pro extroverty, modrá pro introverty

Jakmile jste si vybrali barvu dle vašeho vkusu, musíte s ní začít pracovat a promyslet její užití do posledního detailu. Při vymýšlení barevného ladění je třeba vše přizpůsobit osobě, která bude v daném pokoji nejčastěji, bude v něm spát, nebo třeba pracovat. Použité barvy by měly především pozitivně působit na veškeré činnosti, které budou v místnosti vykonávány. Bylo například dokázáno, že teplé barvy od žluté přes oranžovou až k červené podporují činnosti zaměřené na extroverci. Je tím myšleno, že podporují komunikaci a člověka pocitově otevírají okolnímu světu. Naopak studené modré a zelené odstíny člověka pocitově uzavírají do sebe, podporují hlavně duševní činnost a jsou ideální pro relaxaci.

To jak barva na člověka působí je velmi důležité, ale je třeba myslet také na to, v jakém prostoru se bude daná barva nacházet. Do severních místností je třeba aplikovat jiné barvy nebo barevné kombinace, než do místností jižních, které jsou více prosvětlené. Je také jasné, že obrovský loftový prostor snese více, než malý panelákový pokoj. Pokud tedy chceme kvalitně pracovat s barvami v interiéru, měli bychom ovládat jejich symboliku, znát vlastnosti i psychické působení.

Začneme se třemi základními barvami, které jsou vlastně jakési „nebarvy“ a v barevném kruhu chybí.

Bílá
Bílá barva má největší světelný odraz, má až 80% světelné odrazivosti a tak i největší schopnost optického rozšiřování a zvětšování prostoru. Ovlivňuje také dojem z objemu a celkově pocitově zlehčuje hmotnost. Skvěle se tak hodí do malých a tmavých místností. Dále vzbuzuje pocit neohraničenosti, neurčitosti a prázdnoty. Pokud ji tedy použijeme ve velkých prostorných interiérech, nepodaří se nám s ní navodit útulnost. Bílou barvu proto nejlépe užijeme v malých místnostech s nízkým stropem, kde je žádoucí, aby vypadala větší, než ve skutečnosti je. Do takové místnosti se hodí také zavěsit velké zrcadlo. Díky neutralitě je možné bílou barvu kombinovat se všemi barvami a dokáže také sjednotit i více barevných prvků. Tato barva má ve světě barev své výjimečné postavení také proto, že jejím přidáním do jakékoliv jiné barvy vzniká pastel, anebo se nádech barvy zjemní. Tím se rozpustí původní charakteristika dané barvy a do popředí se dostane citlivost a jemné stránky, které byly jinak v barvě zcela skryty.


Foto: Nábytek Torrimex

Černá
Protipólem bílé je černá, která má téměř nulovou odrazivost světla. Vlastností černé barvy je optické zmenšování prostoru i objemu. Tato elegantní, tajemná a velmi působivá barva je zároveň emocionálně strohá a jednoduše rafinovaná. Nemusí se používat pouze u dekorativních předmětů. K jejím hlavním přednostem patří fakt, že je stejně jako bílá neutrální a je možné ji nakombinovat s jakoukoliv barvou, která pak vypadá jasnější a svítivější. Lidé se nebojí s černou experimentovat jak v oblékání, tak i v použití v interiéru. Černá nejlépe vynikne při měkkém umělém osvětlení. Plochy, které jsou černou barvou natřeny, vypadají, jako by ztrácely proporce. Pokud černou barvu přimícháme do jakékoliv jiné barvy, získáme odstín, v němž bude patrná lehce přibrzděná energie (např. vínová jako odstín červené). Možné je rovněž použití dvou základních barev vedle sebe, tedy černé a bílé, které jsou vzájemně nádherně kontrastní. Zjemnit je můžeme použitím nějakého stříbrného prvku, který jim dodá jemnost.

Šedá
Mezi bílou a černou se pohybuje šedá. Je ale vlastně odstínem bílé. Tato barva je pasivní a neutrální v pravém slova smyslu. V kontrastu s ostatními barvami nechává vždy vyniknout právě ty druhé, nijak s nimi nesoupeří a nechává jim prostor, aby se mohly ukázat v plné kráse. Ostatní barvy vedle ní dokonce vypadají aktivnější, výraznější a celkově zajímavější, než kdy stojí samy o sobě. Šedá barva velmi účinně tlumí podněty a zpomaluje vegetativní funkce organismu. Skvěle se hodí všude tam, kde je třeba zvýraznit a vyčlenit z pozadí jinou barvu.

Autor: - jpa - ve spolupráci se školou interiérového designu Intermezzo