Co je formaldehyd?

Formaldehyd je aldehydem kyseliny mravenčí a nejhojněji zastoupenou karbonylovou sloučeninou v atmosféře. Tato bezbarvá látka vzniká oxidací metanolu a řadí se do skupiny těkavých organických látek. Formaldehyd je charakteristický svým ostrým dusitým zápachem. Ve venkovním prostředí se formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m3, což představuje například znečištěný městský vzduch. Ve vnitřním prostředí bývají koncentrace formaldehydu zpravidla vyšší. Horní hranice koncentrace této látky ve vnitřním prostředí byla Světovou zdravotnickou organizací stanovena v rozsahu 60 - 600 g/m3. V České republice upravuje tuto problematiku Vyhláška č. 6/2003 Sb., která ve vybraných prostorech stanovuje limitní hodinovou koncentraci na 60 µg/m³.

V čem je nebezpečný

Při vysokých koncentracích je formaldehyd zdraví škodlivý. Světová zdravotnická organizace jej označila dokonce za karcinogen - původce lidských karcinomů, které způsobují rakovinu. V roce 2004 jej také Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila do skupiny 1 - látek karcinogenních pro lidi. Není karcinogenní při požití, ale rakovinu způsobuje jeho inhalace.

Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním, jen 6 - 10% látky se do organismu dostává kůží. Formaldehyd způsobuje podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Člověk nacházející se v místnosti, kde je zvýšená koncentrace formaldehydu, má pocit suchosti v ústech i v nose, látka jej dráždí ke kašli, je příčinou bolestí hlavy, únavy, spavosti, pálí z ní oči nebo způsobuje slzení. V dlouhodobém horizontu naše zdraví vážně ohrožují hodnoty koncentrace překračující 100 µg/m3. Podráždění očí a horních cest dýchacích však může formaldehyd způsobit již v koncentracích 0,1−1 mg/m3.

Formaldehyd může být také příčinou vzniku atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a může být spouštěčem dalších různých alergických stavů. Při vyšších koncentracích se pak dostavuje silné slzení, otoky a zánět plic. Koncentrace 60 - 125 mg/m3 (tj. 60 000 – 125 000 µg/m3) může způsobit dokonce smrt.

Kde se vyskytuje?

Formaldehyd je chemickou látkou, se kterou se setkáváme ve školách, v práci a bohužel se jí často nevyhneme ani ve svých bytech. Je typickým zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Je totiž obsažen v dřevotřískách, starých barvách, lacích, lepidlech, nebo některých mořidlech na dřevo - uvolňuje se tak z nábytku i podlah. Je obsažen rovněž v kobercovinách a textiliích. Najdeme jej také v oblečení, kosmetice, čisticích prostředcích a dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách. Také dezinfekční prostředek známý jako formalín je 40% roztokem formaldehydu. Často se s ním můžeme setkat také ve stavebnictví, kdy je používán při výrobě pryskyřicových materiálů či plastických hmot.

Formaldehyd se však do lidského těla může dostávat i z jiných zdrojů:
• otevřený oheň (spalování uhlí a dřeva)
• výfukové plyny
• cigaretový kouř

Jak se formaldehydu vyhnout?

Pokud nechcete mít doma produkt, který obsahuje formaldehyd, nebo jinou chemickou látku, která jej uvolňuje, pečlivě zkoumejte původ a etikety výrobků. Formaldehyd je obsažen převážně v levném a nekvalitním nábytku z Asie, před nedávnem byla zaznamenána zásilka nebezpečného nábytku z Běloruska. Řešením by bylo kupovat nábytek z masivního dřeva. Při nákupu nového nábytku z jiného materiálu, než je přírodní dřevo, je třeba požadovat atest výrobce, že neobsahuje fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu. V současnosti vyráběné dřevotřísky sice obsahují již mnohem méně formaldehydu, limit je 8 mg formaldehydu na 100 g absolutně suché hmoty, dřevotřískové desky je přesto vhodné natřít lakem, barvou nebo opláštit laminem či dýhou. Z nového textilu odstraníme formaldehyd vypráním. Co se týče kosmetiky, používejte pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, v níž jsou povoleny přírodní a přírodně identické konzervanty.


Nábytek z masivu nebo atest výrobce je jediná možnost, jak mít jistotu, že se formadehydu nemusíme bát.

Důležité je také časté větrání. Vzhledem k tomu, že se formaldehyd odpařuje při vyšších teplotách, je dobré nepřetápět místnosti a výrobky, v nichž by se mohl nacházet, nestavět do blízkosti topných těles. Zbavit se formaldehydu z ovzduší nám mohou pomoci také některé pokojové rostliny, jako je břečťan, dračinec, filodendron, zelenec či chryzantéma. Pohltí až 88% toxinu za 24 hodin. Nežádoucí přítomnosti formaldehydu se dnes můžeme naštěstí v našich domech a bytech nadobro zbavit. Existuje několik stavebních společností, které nabízí různé způsoby redukce této škodlivé látky, jež ve zvýšené koncentraci ohrožuje zdraví dospělých i dětí.

- jpa -