Nejčastěji se používá na podlahy, koberce a nábytek, světlejšími odstíny je však samozřejmě možné i vymalovat nebo mít v odstínech hnědé dlaždice či kachličky. Hnědá je velice neutrální a decentní barvou. Je nenápadná, ale v tmavších odstínech může být až příliš těžká a ponurá.
Proto se doporučuje kombinovat ji s výraznějšími barvami, jako je žlutá nebo oranžová. Zajímavé, až noblesní kombinace však mohou vzniknout i při doplnění hnědé růžovou, zelenkavou nebo jemně fialovou. Konzervativnější lidé ji však mohou namixovat i s bílou nebo smetanovou. V každém případě při kombinacích platí, že příliš mnoho tmavé škodí. Pokud tedy zvolíme tmavě hnědou podlahu, je třeba doplnit ji světlými stěnami nebo světlým nábytkem a naopak.
Je barvou vhodnou do obývacích pokojů, pracoven, předsíní, ale i do kuchyně, dá se použít i v koupelně nebo v ložnici. Výtečně se hodí pro lidi, kteří touží po bezpečném domově, relaxaci a odpočinku. Neměla by se však volit do dětských pokojů, pro malé děti je příliš vážná, usedlá a neatraktivní. A také složitá, děti této barvě podle psychologů příliš nerozumějí a mají raději jednoduché barvy základního spektra.
Odstínů hnědé je nepřeberné množství. Od světloučké béžové přes barvu bílé kávy či karamelu až po čokoládovou nebo kakaovou. Právě na posledně dvě jmenované je ale třeba dávat si pozor - ve velké míře tmavé odstíny zmenšují prostor, zkracují a snižují zdi a působí tíživě a tísnivě. Někdy je proto lepší zvolit spíše světlejší odstín, a pokud se nechceme temně hnědé vzdát, je možné v této barvě pořídit třeba jen drobnější doplňky a umístit je na světlé pozadí, aby vynikly.
A závěrem si ještě povíme, co nám o hnědé barvě říká nauka feng šuej. Jde o barvu, která symbolizuje umírněnost a stálost. Všechny její teplé odstíny od pískové až po hnědou v sobě nesou energii země. Společně se žlutou hnědá v člověku probouzí empatii a citlivost. Je hlavní barvou východu, zapovězena je na jihozápadě a severovýchodě.
Autor: efa
Foto: archiv firem Alax, Nábytek Torrimex