Šedá je v interiéru často opomíjena, většinu lidí ani nenapadne si s ní třeba vymalovat stěnu v některém z pokojů. Pokud je však namíchána ve správném odstínu, výtečně zvýrazňuje živé a pestré barvy, vypadá velmi decentně a zároveň nekřičí a nekontrastuje jako bílá, ani není ponurá, depresivní a ostrá jako černá.
Je to velice nenápadná barva, ne nadarmo se o někom říká, že vypadá jak šedá myš. Šedivá teorie, šedá eminence, šedivé paneláky - tady všude je šedá spojována v negativních souvislostech. Nebo znáte snad nějaké sousloví, které by pro šedou barvu vyznělo v pozitivním světle? A přece šedou najdeme na mnoha místech, kde působí zajímavě a dodává jiskru.
Zejména v moderních domácnostech se objevuje na řadě doplňků z nerezu, chromu nebo hliníku, ať už jde o úchyty, kliky, rámy, kování nebo věšáky. Také třeba lampičky a další elektrospotřebiče či vodovodní baterie jsou často z materiálů se šedivým nádechem. Úžasné na tom je, že tyto věci jsou neuvěřitelně nadčasové a dají se kombinovat se všemi možnými barvami.
I surový beton šedé barvy může v interiéru působit zajímavě, pokud je dobře nakombinován s ostatními materiály, barvami, nábytkem a doplňky. Pokud použijeme šedivou na stěny, jsou vhodné spíše světlejší odstíny v menších plochách, aby místnost nebyla příliš ponurá a tmavá. Zajímavou alternativou je smíchání šedivé s odstínem některé z "barevných" barev, zdi nebudou přeslazeně pastelové jako u namíchání s bílou, ale decentnější a elegantnější.
Podle nauky feng šuej je šedá stejně jako bílá barvou kovu. Je hlavní barvou západu a doplňkovou barvou severozápadu. Na jihovýchodě je šedá zapovězena.
Autor: efa