Bílá barva se pro své spojení s čistotou nejčastěji používá v kuchyních, koupelnách a na WC. Jistě jste si všimli, že elektrické spotřebiče i sanitární technika jsou nejčastěji bílé. Také okenní rámy a parapety se natírají převážně nabílo, neboť je tato barva úzce spjata se světlem.

Pokud se rozhodneme nabílo vymalovat, pak tak můžeme učinit ve všech pokojích. Bílá je zkrátka univerzální a hodí se všude. Ale pozor, může působit chladně, nudně a prázdně, proto je lepší použít ji pouze na menší a přechodové plochy - například na výklenky, rohy a sloupy, a kombinovat ji s dalšími barvami, což lze velmi snadno - bílá se totiž hodí k jakékoliv jiné barvě.

S prostorem dokáže bílá dělat divy - výborně odráží světlo, a tak umí zesvětlit a zvětšit prostor, proto je ideální použít ji na strop, aby prodloužila výšku zdí, hodí se do menších a tmavých místností, které prosvětlí, provzdušní a obecně opticky zvětší. Pokud bojujete s příliš úzkým a dlouhým pokojem, použijte bílou na delší stěnu, abyste místnost rozšířili.

Bílá se hodí i do prostorných podkroví - tady se sice může jednat o rozlehlé místnosti, které však kvůli zkoseným stěnám nebo nedostatku oken mohou být tmavé a stísněné. V kombinaci s dřevěnými trámy je tady bílá ideálním společníkem.

Podle nauky feng-šuej by měla tato barva kovu, která je symbolem nevinnosti, světla a nových zítřků, převládat zejména v kuchyni, vhodná je však také do koupelen. Jejími klady jsou svěžest a čistota, naopak záporem je prázdnota a chlad. Bílá je hlavní barvou západu a severozápadu a doplňkovou barvou severu. Na východě a jihovýchodě je bílá barva podle feng-šuej zapovězena.

Bílá nepodléhá módním trendům, byla, je i bude stále in. Je elegantní a nadčasová, zejména pokud k ní vhodně a citlivě zvolíte barevné doplňky.

Autor: efa

Foto: Nábytek Torrimex