Předsíň je reprezentantem našeho domova pomyslnou spojnici mezi interiérem a exteriérem. Volba barvy je intuitivní záležitostí, kterou ovlivňuje nejen náš vkus, ale i velikost a světlení místnosti. Osvětlení vstupní zóny bytu nejčastěji tvoří dvě složky – přirozené denní světlo a umělé osvětlení. Denní světlo sem proniká přímo – skrz zasklené plochy oken, nadsvětlíků dveří nebo nepřímo – přes transparentní plochy interiéru, například přes prosklené dveře.
Barva dokáže změnit velikost místnosti
Do malých místností je vhodné vybrat jednodušší úpravu stěn – světlejší pastelovou a jemné vzory. Zde je lépe omezit se na kombinaci příbuzných odstínů, případně podobných vzorů. Takovým způsobem se dají vhodně korigovat nedostatky či nevhodné proporce místnosti a tím ovlivnit celkový dojem. Kromě vhodného dispozičního řešení je významné jak plošné, tak i plastické členění plochy.
Plochu je možné členit horizontálně a vertikálně. Způsob členění souvisí s architektonickým řešením celého prostoru a je při něm nutné dodržet několik základních pravidel. Světlé barvy, drobné vzory a vodorovné pruhy místnost opticky rozšíří, tmavé barvy a velké vzory ho opticky zmenšují, svislé pruhy zvýší. Proto je třeba nízké místnosti členit vertikálně úzkými pruhy. I zde platí optický klam, čím jsou pruhy užší, tím vypadá místnost vyšší. Při dvojbarevném členění místnosti se plocha stěn zakončuje až na úrovni stropu. Pokud je potřeba opticky místnost snížit, platí opačný postup. Malba stropu se přetáhne až na stěny, nejlépe do 2/3 výšky místnosti, případně do úrovně zárubní dveří anebo těsně nad ně.
Důležitý je odstín a vhodná kombinace
Při výběru konkrétní barvy pro interiér je rozhodující velikost místnosti, způsob osvětlení a pak efekt, kterého chceme dosáhnout. Bílá v interiéru sice působí dojmem čistoty, ale je chladná, což v předsíni může vyvolat účinek studeně vyhlížejícího interiéru. Rovněž příliš pestrá směsice barev působí útulně jen na málokoho. Barevné řešení vstupního prostoru má být odrazem celkové barevnosti interiéru, s nímž má pochopitelně ladit. Specifikem předsíně je požadavek na snadnou orientaci. To znamená, co nejméně nábytku, ostrých hran a co nejvíce prostoru. V současné době převažují v interiéru jak syté, tak i pastelové tóny. Nejčastěji se používá tón v tónu, ale nejhezčího efektu lze dosáhnout takzvanou volbou jedné dominantní barvy, která se v místnosti již vyskytuje - například ve vzoru koberce nebo barvě stínidla osvětlovacího tělesa. Větší místnost zútulní barevný kontrast stěn a podlahy. V případě sytých tónů se doporučuje volit doplňková neutrální barva jako je šedá, béžová či písková.
Tmavou předsíň rozzáří oranžová
Oranžovou barvu symbolicky vnímáme jako barvu slunce. Patří mezi nejteplejší barevný odstín, který je schopen navodit pocit tepla, slunce a jasu. Proto se ideálně hodí pro tmavé či málo osvětlené místnosti nebo tam, kde je předsíň studená. Do oranžově vymalované předsíně volíme nábytek ze světlého dřeva, například, jasan, javor, přírodní borovici nebo břízu. Pozor však na velké plochy – tam může působit dráždivě až nepříjemně. Tehdy lze agresivní efekt sytě oranžové vyvážit kombinací chladné zelené či modré nebo použít neutrální bílou. Béžový koberec nebo dřevěná podlaha ze světlého dřeva navodí atmosféru útulnosti, klidu a komfortu .
Vyžádejte si vzorek
Barevná vzorkovnice v prodejně nám může pomoci jako inspirace, ale pokud potřebujete vyzkoušet barvu v reálu místnosti, je lepší si vzorkovnici půjčit domů. Tam vybranou barvu porovnejte s kobercem a nábytkem. Při výběru myslete na to, že každá barva na velké ploše vyzní o odstín tmavší než namalovaný kousek ve vzorkovnici.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Ikea, Ajeto CZ