Pokud chcete dát svému domu nový kabát, který by jej měl ochránit před zimou a deštěm a zároveň vylepšit také jeho design, vsaďte na dřevěné obložení fasády. Dřevo je léty prověřeným materiálem, který má dlouhou životnost a vyniká nízkými náklady na údržbu i opravy. S tímto druhem fasády je třeba počítat již při vypracovávání projektu, jelikož je součástí podkladů pro udělení stavebního povolení. I pokud byste se rozhodli pro změnu podoby fasády, máte vůči stavebnímu úřadu ohlašovací povinnost. Jestliže se tedy rozhodujete pro rekonstrukci staršího domu, musíte to mít na paměti.

Kam se hodí dřevěné obložení fasády?

Dřevěnou fasádu je vhodné instalovat všude tam, kde chceme zlepšit izolační a estetické vlastnosti stávající stavby. Je jedním z nejvyužívanějších stavebních prvků, kterými obnovujeme krásu starších domů, protože dokáže skvěle zakrýt nedostatky původní fasády. Dřevěné obložení fasády však nachází uplatnění i při bytové výstavbě, případně při obkládání kancelářských objektů či velkých průmyslových staveb. Výjimkou jsou objekty náchylnější ke vzniku požárů, jde například o výrobní haly či průmyslové podniky. Přestože je dřevo hořlavý materiál, dnes již existuje spousta speciálních přípravků, které mu zajistí větší protipožární odolnost.


Fasáda obložená západním červeným cedrem (Western Red Cedar), foto: AB Parket

Proč dřevěná fasáda?

Dřevěné obložení fasády má hned několik předností. Důležitý je především fakt, že nevytváří na stavbě neprodyšnou vrstvu, jako tomu je například u silikonové omítky. Výborně však tepelně izoluje, takže náklady vynaložené na pořízení dřevěné fasády se postupem času vrátí v úspoře nákladů na vytápění objektu. Dřevěná fasáda navíc vytváří dojem, že se jedná o celodřevěnou stavbu a je šetrná k životnímu prostředí.

Jaké jsou tedy hlavní výhody dřevěné fasády?
- vysoká trvanlivost
- výborná tepelná a protihluková izolace
- odolnost proti klimatickým vlivům, mechanickému poškození a mikroorganismům
- stavba může „dýchat“
- estetická výjimečnost
- ochrana interiéru před vysokými teplotami
- snadná montáž
- snížení nákladů na vytápění
- šetrnost k životnímu prostředí

Volba dřeva

Na trhu se dnes můžeme setkat s palubovkami, prkny či deskami vyrobenými z různých druhů dřeva. Při jejich výrobě jsou používány špičkové technologie a ty nejmodernější postupy. Na trhu jsou dnes k dispozici fasády s jemnou i hrubou kresbou a strukturou. Díky tomu se může náš dům pyšnit dokonalou dřevěnou fasádou s jedinečným designem, která má vynikající tepelně i zvukově-izolační vlastnosti.

Oblíbené je jak běžné dřevo, jako je modřín, smrk, buk, dub či borovice, tak i dřevo z exotických stromů pocházejících z tropických oblastí Jižní Ameriky a Asie (Merbau, Teak, Zebrano nebo Wenge), ale i severských oblastí Kanady a Severní Ameriky. Cizokrajné dřevo má nezaměnitelné vlastnosti, je pevné, odolné a výborně zvládá nepříznivé klimatické podmínky. V neposlední řadě má také originální design a jedinečnou texturu.


Fasáda obložená gabonem, foto: AB Parket

Nejvhodnější dřeviny pro dřevěné fasády:

Topol osika - na dřevěné fasády se často využívá topol osika, což je cenově výhodné a elegantní dřevo, které je více strukturované. Jeho hustota je 370 – 400 kg/m3 ve srovnání s hustotou modřínu 600 kg/m3.

Sibiřský modřín – krásné světlé dřevo s hustou kresbou let a zarostlými zdravými suky. Žlutohnědá až červeno hnědá barva s hustými letokruhy a specifickou pryskyřicí dodává sibiřskému modřínu nezaměnitelný vzhled. Vyniká velkou konstrukční pevností a odolností. Hlavní výhodou tohoto dřeva je tak dlouhá životnost.

Severský smrk – toto dřevo patří pro svoji nízkou hmotnost, výhodnou cenu a konstrukční pružnost mezi nejpoužívanější dřeviny. Má stabilní světle okrovou barvu s málo výraznou kresbou. Oproti tuzemskému smrku jde o měkčí a hustší dřevinu, která obsahuje méně suků. Suky jsou zároveň i velikostně menší a již na pohled je zřetelná hustší kresba letokruhů.

Západní červený cedr (Western Red Cedar) – jde o jedno z nejkvalitnějších a nejodolnějších dřev na světě, které je jako stvořené pro obložení fasády. Západní červený cedr je uznávaný pro svůj vzhled, houževnatost, nízkou hmotnost, izolační schopnosti a rozměrovou stabilitu. Při své nízké hmotnosti si uchovává skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Je k dostání v mnoha barevných odstínech. Správně upravené dřevo bude při minimální údržbě sloužit po mnoho let i v krutých povětrnostních podmínkách.

Thermowood – jde o tepelně upravované dřevo (nejčastěji severskou borovici), které se těší stále větší oblibě, protože pozitivně ovlivňuje a zlepšuje nejen životnost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti fasády. Tepelná úprava dřeva je velmi starou technologií, kterou používali v dávných dobách Indiánské kmeny. Již tehdy si lidé všimli, že ohněm opálené dřevo vykazuje mnohem vyšší životnost a odolnost proti hnilobě a povětrnosti. Thermowood je tedy dřevo upravené při teplotách 185 až 220 °C, při výrobním procesu je používáno nejen vysokých teplot, ale také vodní páry. Dřevo tak získává jedinečné vlastnosti, jako je dlouhá trvanlivost, tepelná vodivost, vynikající odolnost proti hnilobě, rozkladu a povětrnosti. Právě výborná tepelná vodivost zajišťuje, že při vysokých či naopak velmi nízkých teplotách není dřevo na dotek tak horké či chladné v porovnání s tepelně neupraveným dřevem. Dřevo vyniká nádhernou kresbou křídlových suků a let, které působí naprosto přirozeně.

Existují také duromerové vysokotlaké laminátové fasády (HPL), které jsou složeny z přírodního vlákna a umělé pryskyřice. Nejsou v nich obsaženy žádné organické sloučeniny halogenů, azbest, speciální ochranné přípravky na dřevo ani ostatní škodlivé látky. Desky jsou odolné vůči vodě, vodní páře, mrazu, močovině, vysokým teplotám, větru a mechanickému poškození. Vynikají vysokou stálobarevností a snadnou opracovatelností.

Povrchová úprava dřeva

Dřevo určené pro dřevěné obložení fasády můžeme povrchovou úpravou, nebo na něj můžeme nechat působit čas, jenž fasádu sám promění. Bez povrchového nátěru získá dřevo působením UV záření, fotochemických a fyzikálních procesů stříbro-šedou patinu, velmi podobnou teakovému dřevu. I bez povrchové úpravy dřevěná fasáda vydrží až 25 let. Dřevo, které je určeno pro dřevěné obložení fasády, je však lepší opatřit povrchovou úpravou. Ta dřevěnému materiálu zaručí lepší odolnost proti povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a škůdcům. Na fasádu je možné pravidelně aplikovat olejový nátěr, který dodává dřevu tmavý odstín. Některé nátěry či laky aplikované v mnoha vrstvách však mohou zamezit přirozeným procesům, ke kterým dochází v tomto přírodním materiálu. Je tak třeba vždy zvolit kvalitní povrchovou úpravu a její ochranu je dobré posílit například prodlouženými přesahy střech.

- jpa -