A i v případech, kdy ceny klesají (jako nyní v USA), z pohledu většího časového odstupu bývá pokles zase časem srovnán. To u peněž jisté není, tam může např. dojít k měnové reformě. Stejně tak akcie firmy se mohou stát naprosto bezcennými, když firma zkrachuje a zanikne. Zato nemovitost, dokud stojí a je udržována, má trvale nějakou hodnotu.

Kromě „běžných“ nemovitostí se u nás více rozmáhá i obchod s historickými nemovitostmi. Jde o zvláštní kategorii, která má svá specifika. Co může člověka motivovat k nákupu historické nemovitosti? Pohnutky jsou různé – zájem o historii, chuť zachránit chátrající památku, touha po stylovém bydlení, podnikatelský záměr počítající s přestavbou třeba na penzion, nebo čirá spekulace s úmyslem dalšího prodeje. Mezi historické nemovitosti nepatří jen hrady a zámky, ale i staré selské usedlosti a statky, vodní či větrné mlýny, kovárny, měšťanské domy, paláce a další. Obvykle (i když ne vždy) platí přímá úměra – čím je pořizovací cena menší, tím bývají vyšší následné náklady na rekonstrukci a uvedení do slušného stavu. Na tom si již řada kupců vylámala zuby, když investovali do historického domu relativně příznivě znějící sumu, aby pak zjistili, že oprava bude několikanásobně dražší. Historické nemovitosti navíc často bývají státem chráněnými památkami, při jejichž rekonstrukci je nutné vyřídit mnohá povolení a dodržet řadu podmínek. U těchto staveb jsou rovněž obvyklí různí obrazní „kostlivci ve skříni“ ve formě nečekaných skrytých problémů, případně skuteční kostlivci v zemi, bránící dalšímu postupu stavby po dobu archeologických výzkumů.

Na to všechno se kupující musí připravit. Rozpočet by proto měl zahrnovat nejen částku na koupi a opravu, ale ještě dostatečně velkou rezervu.

Ani samotný provoz historické nemovitosti nebývá levný. Jsou to často stavby s tlustými zdmi a vysokými stropy, kde jen náklady na vytápění dosahují obrovských částek. A když vytápění omezíte, mráz a vlhko mohou budovu poškodit… Zateplení zase naráží na problémy se zachováním vzhledu a charakteru, nemluvě o technických potížích s vlhkostí atd.

Na druhou stranu, pěkně opravená historická nemovitost si může vydělat nejen na svůj provoz, ale přinést svému majiteli i zisk. Příkladem mohou být restaurace nebo ubytovací zařízení zřízené ve starých mlýnech, měšťanských domech apod.

Ne každý však dělá všechno jen kvůli penězům. Historická nemovitost je stavba trvalé hodnoty, často penězi nevyčíslitelné, která ukazuje um a dovednost našich předků a zachovává je pro další generace. Aby věděli, že architektura není jen sklo a beton, ale že může být i přirozeně krásná a mít svou duši.

Autor: Michal Hamšík