Cílem této mezinárodní soutěže je především podpořit výuku nových softwarových technologií na školách, motivovat zájem studentů, ponořit se co nejvíce do „problematiky“ programu TurboCAD a vytvořit díky těmto technologiím profesionální výstupy, které si žádá praxe.
Čtvrtého ročníku soutěže se zúčastnilo 21 škol z České a Slovenské republiky, z nichž jsme obdrželi celkem 41 studentských prací. Do finále pak postoupilo 25 soutěžních prací z těchto škol: SSOŠ Bardejov; MENDELU v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta; SŠNO Bystřice pod Hostýnem; SOŠ a SOUTO Česká Třebová; SUPŠ HNN Hradec Králové; SOUT Chotěboř; SOŠD Krásno nad Kysucou; SOŠO a SOUŘ Moravský Krumlov; Gymnázium Nový Bydžov; SŠSD Ostrava-Zábřeh; SPŠ Považská Bystrica; ČZU v Praze, Fakulta lesnická a dřevařská; SOŠ a SOUN Rosice u Brna; SOŠD Topoľčany; SOU a SOŠ, SČMSD, Znojmo s.r.o., Přímětická; SOŠT a SOU Znojmo; SOŠD Zvolen; SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina.
Pro letošní ročník soutěže se spoluorganizátorskou školou stala Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava-Zábřeh. Soutěž proběhla ve spolupráci s Moravskoslezským dřevařským klastrem a celý projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU a ze státního rozpočtu ČR.
První den finále probíhal v prostorách SŠSD Ostrava-Zábřeh. Na programu byla obhajoba studentských projektů, při níž studenti osobně prezentovali své projekty odborné porotě, složené z vysokoškolských profesorů, vyučujících ze středních a odborných škol a odborníků z praxe. V průběhu prezentace obhajob hodnotili studentské projekty také učitelé a mediální partneři soutěže.
Členové poroty následně zvolili tyto vítězné projekty: 1. místo obsadila Jana Bubáková SUPŠ HNN Hradec Králové, 2. místo obsadil Michal Papuga MENDELU v Brně, LDF, který získal také Cenu médií. 3. místo obsadil Tomáš Sapík ČZU v Praze, FLD. Cenu učitelů získal Miroslav Beran Gymnázium Nový Bydžov. Letos poprvé byly hodnoceny nejúspěšnější projekty v následujících kategoriích: 1. místo v nábytkářské kategorii získal Pavel Píša SUPŠ HNN Hradec Králové; 1. místo ve strojařské kategorii obsadili Luboš Mašek a Pavel Pavlas SOUT Chotěboř a 1. místo ve stavařské kategorii získal Viliam Šištík SPŠ Považská Bystrica.
1.místo v Hlavní kategorii soutěže Jana Bubáková, SUPŠ HNN Hradec Králové
1.místo ve strojařské kategorii Luboš Mašek a Pavel Pavlas, SOUT Chotěboř
2.místo v Hlavní kategorii soutěže a Cena médií Michal Papuga, MENDELU v Brně, LD
3.místo v Hlavní kategorii soutěže Tomáš Sapík, ČZU v Praze, FLD
Cena učitelů Miroslav Beran, Gymnázium Nový Bydžov
Po obhajobách studentských prací následovalo slavnostní vyhlášení vítězů soutěže, za přítomnosti významných osobností, generálních partnerů soutěže, sponzorů a mediálních partnerů. Podpořit studenty přišli: děkanka Fakulty stavební, VŠB Doc. Ing. Darja Kubečková – Skulinová PhD.; Ing. Jana Trombíková z odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Mgr. Věra Pálková. Z řad partnerů soutěže se finále zúčastnili: Ing. Jan Poledník (MSDK); Monika Pěnčíková (ArcelorMittal); Ladislav Jelen (kuchyně ORESI); Dana Hušková (Therm s.r.o.); Arnošt Tulinger (DAV a.s.); Ing. František Kroček (Ostravské stavby a.s.); Ing. Zdeněk Albrecht (Bytostav a.s.).
Pro účastníky byl připraven také bohatý doprovodný program, který probíhal v areálu hornického muzea Landek. Zde byla účastníkům představena expozice báňského záchranářství a všichni měli v rámci prohlídky jedinečnou možnost, na vlastní kůži vyzkoušet fárání do dolu a dozvědět se o těžbě nerostných surovin v ostravském regionu. V rámci představení hornických tradic se podávala typická hornická svačina a vybraní účastníci byli přijati do cechu hornického tzv. skokem přes kůži. První finálový den byl pak zakončen společenským večerem v restauraci Harenda za doprovodu hudební skupiny Baracuda.
Zástupci nejúspěšnější školy v soutěži a ocenění studenti, zprava: vítězka soutěže Jana Bubáková (SUPŠ HNN Hradec Králové); 2. místo v hlavní kategorii soutěže a Cena médií Michal Papuga (MENDELU v Brně, LDF); 1. místo v nábytkářské kategorii Pavel Píša (SUPŠ HNN Hradec Králové); Mgr. Václav Kosina a Ing. Luděk Jekl (SUPŠ HNN Hradec Králové).
Druhý finálový den pokračoval v prostorách spolupořadatelské školy Soutěží dovedností, při níž studenti uplatnili své dosavadní zkušenosti a prokázali praktické dovednosti při práci v programu TurboCAD. Odborná porota jejich výkony zhodnotila a vybrala tyto tři výherce Soutěže dovedností: 1. místo Vojtěch Klus SŠNO Bystřice pod Hostýnem; 2. místo: Marek Hankovský SSOŠ Bardejov; 3. místo: Martin Majerčík TU vo Zvolene, Drevárska fakulta.
Kromě těchto cen udělila odborná porota ještě zvláštní ceny: Cenu za animaci získal Radko Švec SOŠD Zvolen. Cenu za prezentaci získal Jiří Hlávka SOU a SOŠ, SČMSD, Znojmo s.r.o., Přímětická a Cenu za odbornou prezentaci získal Arnošt Vespalec SOŠO a SOUŘ Moravský Krumlov. Na základě všech výsledků byla zvolena Nejúspěšnější školou v soutěži STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010, pořádané společností ŠPINAR – software s.r.o. Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové.
Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi hodnotné ceny od hlavního organizátora společnosti ŠPINAR – software s.r.o., od sponzorů a od mediálních partnerů soutěže.
Celá akce proběhla v příjemné přátelské atmosféře. Z pozitivních reakcí účastníků finále a především studentů je zřejmé, že čtvrtý ročník byl úspěšný a přínosný. Věříme, že studenti i ostatní příznivci programu TurboCAD zachovají soutěži přízeň i v příštím ročníku, jehož finále se uskuteční v Hradci Králové.
Autor: Eva Komoňová, Manažerka školských projektů společnost ŠPINAR - software s.r.o.
- Tisková zpráva -