Celý trik koule je podle dTestu v tom, že už samotný pohyb prádla v pračce a jeho tření vytvoří společně s teplou vodou slušný účinek. Přidání plastové koule s keramickými kuličkami do bubnu je už jen placebo.
Při testování byly výrobky podrobeny stejným zkouškám jako při zkoumání pracích prášků. Závěr? S pracími koulemi dosáhnete stejného účinku, jako byste prali prádlo v čisté vodě. Voda dokonce v několika případech vyprala o něco lépe. Bílé prádlo pak samozřejmě časem začne šednout.
Používání této alternativní metody je tak jen vyhazováním finančních prostředků z okna a navíc, jak časopis zjistil, nejsou koule zdaleka tak ekologicky šetrné, jak se tváří.
Ačkoliv se tyto výrobky často pyšní nálepkami bio nebo eco, zatěžují životní prostředí více, než by se zdálo. Jednak se už při jejich výrobě spotřebuje spousta energie a materiálů a navíc po vyprání s nimi bylo ve vodě nalezeno větší znečištění než po vyprání s malým množstvím pracího prášku. K tomu všemu koule zvyšují pH vody.
V řadě koulí je například uhličitan sodný nebo vodní sklo, které se používají i v pracích prášcích, a navíc někteří výrobci navrch doporučují přidávat ke koulím i malé množství klasického prostředku. Výhoda koulí se tak vytrácí, neboť musíte investovat do koule i pracího prostředku.
Zdroj informací: časopis dTest
Foto: Chytroland.cz, Ekoživot.cz