Meziválečné období přineslo také velký zájem o výtvarné umění. Výstavní síň tady však žádná nebyla, a tak byl koncem ledna roku 1923 založen Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který vypsal veřejnou soutěž na vznik výstavní budovy.

Soutěž měla přesně dané požadavky na vlastnosti budovy, která měla respektovat nejaktuálnější světové trendy architektury tohoto charakteru. V porotě usedly významné osobnosti české kultury - V. V. Štech a architekti František Vahala a Bohuslav Fuchs.

Nakonec byly uděleny dvě druhé ceny, a to návrhu Kamila Roškota a návrhu dvojice František Fiala - Vladimír Wallenfels, na základě jejichž definitivních plánů provedl stavbu R. Kaulich. Slavnostní otevření budovy proběhlo 13. května 1926.

Jednoposchoďová budova žáků slavných architektů Kotěry a Gočára je postavena v duchu funkcionalistické a konstruktivistické architektury. Jedná se o stavbu pokrokového puristického vzhledu akcentující velké plochy cihlové stěny.

Jedinečné postavení v dobové architektuře spočívá zejména v použití lucernového osvětlení velkých sálů, které zajišťuje ideální přístup denního světla k vystavovaným předmětům, což můžeme pozorovat v nezměněné podobě do dnešních dnů.

Dnes v Domě umění, jehož duchovním otcem byl stavitel a sběratel výtvarného umění František Jurečka, sídlí Galerie výtvarného umění, která vlastní sbírky českého malířství 19. a 20. století, sochařství 20. století, grafické sbírky a staré i novodobé evropské umění.

Autor: efa