Zlatníci doporučují zlaté a stříbrné ozdoby našeho těla, pokud je nosíme každodenně, čistit jednou měsíčně. Náušnice je potřeba zbavit ušního mazu nebo laku na vlasy, prstýnky a řetízky zbytků různých krémů a jiné špíny. Obecně se však doporučuje provádět čištění jen u šperků bez kamenů, perel nebo korálů, ty by měly být svěřeny do rukou odborníka.

Běžnou očistu šperků stačí provést horkou vodou s několika kapkami saponátu nebo mýdla, ideální je vyčistit je v této lázni starým kartáčkem na zuby a po opláchnutí osušit flanelovým nebo bavlněným hadříkem. Existuje však řada dalších triků, jak dosáhnout vyššího lesku stříbra a zlata, jak zbavit stříbro černých skvrn anebo jak oživit barvu zlaté ozdoby.

Na českém trhu je například k dostání tzv. Vata k cídění stříbrných a zlatých předmětů. Tato vata je napuštěna látkami, které odstraní nečistoty, aniž by jakkoliv narušily povrch samotného kovu. Šperk je pak čistý, jakoby hladší a zářivější. Podobného efektu lze dosáhnout také jinými recepty.

Stříbro je například možné vyleštit kouskem bavlněné látky namočené do roztoku jedlé sody a vody nebo hadříkem namočeným v lihu, je možné také leštit stříbro cigaretovým popelem smíchaným s citrónovou šťávou nebo dosáhnout vyššího lesku šperku vyvařením v mléce. Černé skvrny by měly zmizet po namočení do roztoku z teplého octa.

Všechny tyto recepty samozřejmě nefungují jen k ošetření a péči šperků, je možné aplikovat je také na stříbrné či zlaté doplňky naší domácnosti, včetně slavnostních příborů či starožitných objektů.

Autor: efa