Z hlediska funkce použití mohou vstupové plastové karty sloužit od náhrady běžného klíče až po záznamník historie příchodu a odchodu do přesně určeného prostoru, s uchováním doby pobytu apod. Vstupové plastové karty jsou zpravidla součástí složitých přístupových a zabezpečovacích systémů, které mohou být opatřeny podpisovým polem, čárovým kódem, magnetickou páskou nebo čipem.

Systémy kontroly vstupu umožňují jednoduchou a pohodlnou kontrolu přístupu do vybraných prostor. Velmi rozšířené jsou kontaktní systémy založené na čipech Dallas. Moderní systémy jsou již také bezkontaktní, využívající proximitní karty. Tento typ karet nemá žádnou baterii, ale je nabíjen z elektromagnetického pole čtečky, ke které je čip přikládán pro identifikaci. Výhodou těchto systémů je možnost dálkové správy více čteček z jednoho místa, nebo aktuální informace o přítomnosti osob v daném úseku.

Výhodou bezkontaktní čipové karty je bezesporu možnost kontroly vstupu i výstupu a také možnost omezit přístup na základě času, například některého dne v týdnu. Ztracený či odcizený čip lze snadno zablokovat. Nabízí se také možnost rozšíření o kontrolu docházky. Žádné klíče a krytá instalace rozhodně omezí případné ničivé choutky vandalů.

Bezkontaktní systémy a čipová technologie
Čipové karty jsou založeny na technologii integrovaných obvodů. Součástí takových obvodů jsou tranzistory, diody, kondenzátory a obvody umístěné na malé destičce polovodičového krystalu, nejčastěji křemíku. Tuto polovodičovou destičku nazýváme čip. Bezkontaktní karty se vyrábějí ve standardním ISO formátu nebo ve formátu "Clamshell".

Většina bezkontaktních karet je zhotovena z bílého vícevrstvého PVC materiálu s lesklým povrchem, čipové karty také z materiálu ABS. Bezkontaktní karty mohou obsahovat různé integrované čipy od různých výrobců. Personifikace čipových karet je u většiny výrobců určená samotným výrobcem, který dodává karty (čipy) již personifikované. Znamená to nutnost akceptovat výrobcem dané sekvence.

Lesklý či matný povrch umožňuje ozvláštnit bílé bezkontaktní karty potiskem či jiným způsobem. Do paměťových nebo mikroprocesorových čipů je možné zapsat identifikační údaje a další data podle typu čipu a požadavků klienta. Implementovat je možné čipy kontaktní i bezkontaktní. Kromě toho mohou být bezkontaktní karty kombinovány s magnetickým proužkem typu HiCo nebo LoCo.

Ideální alternativu ke kartám představují například klíčenky „Teardrop“, jejichž tvar jako kapka a konstrukce umožňuje jednoduché uchycení k běžnému kroužku na klíče. Klíčenky jsou vhodné pro kontrolu vstupů do budov, docházkové systémy, jídelny a identifikaci osob obecně. Zrovna tento typ klíčenky představuje přívěšek na klíče, v nichž je integrován RFID čip.

Co to je RFID čip?
Radiofrekvenční identifikační (RFID) technologie využívá bezdrátovou radiokomunikaci k jednotné identifikaci předmětů, lidí či zvířat a v současnosti představuje jednu z nejrychleji se rozvíjejících technologií pro automatický sběr dat (ADC – automatic data collection). RFID vytváří automatický způsob jak sbírat informace o produktu, místě, času nebo transakci rychle, jednoduše a bez rizika lidské chyby.

Stejně jako bankovky nebo jiné ceniny mohou být i karty opatřeny až devíti bezpečnostními prvky a to jednotlivě nebo jejich kombinacemi. To umožňuje maximální ochranu karet a znemožňuje jejich kopírování a výrobu karet - falsifikátů. Je tak dosaženo maximální ochrany uložených dat a zabránění vstupu do systému neoprávněným osobám.

Špatně zajištěné dveře bytového domu přímo vybízí zloděje k návštěvě a k prohledání sklepů nebo kočárkárny. Hlavně před cyklistickou sezónou se kola kradou ve velkém. Pokud máte v domě nespolehlivé sousedy, jsou nejlepším řešením dveře, které se samy zamknou. Majitelé bytů si pak mohou otevřít pomocí zařízení čipových karet, které je napojeno na systém zvonků.

Rozdělení karet podle konstrukce

Plastové karty – čipové:
bezkontaktní čipové karty pro hotelové zámky, telefonní plastové karty, chráněné přístupy, zdravotnictví, bankovnictví, placené služby, SIM karty pro GSM mobilní telefony

Plastové karty – magnetické:
identifikační plastové karty, bankovní plastové karty, hotelové klíče, vstupní plastové karty pro podniky a instituce, parkoviště, restaurace, velkoprodejny, kluby, zákaznické systémy atd.

Plastové karty – optické:
převážně používané ve zdravotnictví pro uchovávání velkého množství dat

Plastové karty – ostatní:
plastové karty bez inteligence plní funkce jako zákaznické karty, průkazky, vstupenky, vizitky, atd.

Autor: Alexandra Rohanová