Abyste mohli pěstovat doma rostlinky, nepotřebujete ani velký květináč, ani hlínu a už vůbec se nemusíte starat o jejich pravidelné zalévání. Plantarium je zajímavým způsobem minipěstování, do kterého se může pustit opravdu každý a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Pokud tedy také pravidelně zapomínáte zalévat květiny, nedaří se vám ze semínka nic vypěstovat, nebo se vám zkrátka jen nechce starat o zahradu, může být pro vás plantarium řešením, jak si přinést domů trochu zeleně. Minipěstování je naučnou zábavou, které podlehnout jak dospělí, tak i děti.
Minizahrádku si s použitím vhodné skleněné nádoby a např. mechu můžete vytvořit sami. Foto: BeeSting, Fler.cz
Co je plantarium a z čeho se skládá?
Plantarium je zajímavou novinkou v oblasti pěstování rostlin. Nemusíte si připravovat místo na truhlíky či květináče, abyste se mohli pustit do zahradničení. Rostlina se pěstuje v nádobě či lahvičce, která je velmi nenáročná na prostor a vejde se na každý stůl či okno. Semínka rostou ve speciálním barevném gelu, který vyvinuli vědci v NASA. Jde o netoxické výživné prostředí, v němž semena snadno naklíčí a poté vyrostou v rostlinu. Gel, který je k dostání v různých barvách, jako je zelená, žlutá či načervenalá, rostlinám nahrazuje běžnou půdu. Původně byl tento gel vynalezen proto, aby mohli astronauté ve vesmíru pozorovat, jak příroda pracuje na oběžné dráze. Gel má totiž specifické vlastnosti, díky kterým vydrží i extrémní přetížení, ke kterému dochází při startu kosmických lodí.
Plantarium může být i estetickým doplňkem interiéru. Vázu naplněnou gelem s klíčícími semeny a rostoucími rostlinkami položíte, kam se vám to nejvíce hodí, a můžete sledovat, jak se její obsah každý den mění. Plantarium se prodává jako set, v němž je obsaženo vše, co k takovému minipěstování potřebujete.
Foto: Globus America
Plantarium je tvořeno:
- skleněnou či plastovou nádobou
- sadou na přípravu gelu
- semínky
- dřívkem pro manipulaci se semínky
Jak se pěstuje v plantariu?
Existují plantaria, v nichž se pěstuje pouze jeden druh rostliny, ale také taková, ve kterých je možné pěstovat i více druhů rostlin. A co vše můžeme pěstovat? Záleží jen na nás, zda si chceme vypěstovat v plantariu rajčata, různé bylinky (tymián, petržel, bazalka), slunečnici, rukolu, macešky, sedmikrásky, kukuřici, nebo třeba jen čtyřlístky pro radost.
Semena, která do gelu zasadíte, po nějakém čase vzklíčí a následně vyrostou. Je zajímavé sledovat, co se se semeny děje – když jsou zasazeny v gelu, vidíme jim až na kořeny a pozorovat můžeme všechno to, co je normálně skryto pod hlínou. Každý den je možné sledovat, jak se prodlužují kořeny a zvětšují lístky. Jakmile rostliny dosáhnou až po víko pěstební nádoby, je třeba ji otevřít a rostlinku pomocí malé špachtličky i s gelem vyjmout. Vypěstovanou rostlinu pak můžeme přesadit do květináče se zeminou, nebo na zahradu. Musíme však z jejích kořenů důkladně odstranit všechen gel. Květináč dáme na dobře prosluněné místo a dále již pěstujeme běžným způsobem. Rostlina nakonec dosáhne běžné velikosti.
- jpa -