Žárovky
Klasická žárovka pracuje na principu vyzařování světla horkými tělesy. Ve skleněné baňce je umístěno wolframové vlákno, které se rozžhaví na cca 2700 K. Nežádoucím efektem je postupné černání baňky v důsledku vypařování wolframu. Žárovka patří mezi nejméně efektivní výrobce světla – pouze 6 až 10% se přemění na světlo, zbytek na přebytečné ztrátové teplo. Životnost žárovek je udávána cca 1000 hodin. I přes velkou spotřebu elektrické energie a malou životnost, nacházejí si žárovky příznivce díky velmi nízké pořizovací ceně.
Halogenové žárovky
Halogenová žárovka pracuje na podobném principu jako klasická žárovka, ovšem v baňce z křemičitého skla jsou navíc obsaženy halové prvky. Ty na rozdíl od klasické žárovky zabraňují černání baňky. Ve srovnání má halogenová žárovka v úhrnu lepší vlastnosti oproti klasické žárovce. Halogenové žárovky se nesmíme dotýkat holou rukou. Látky obsažené v potu naleptávají povrch žárovky. Po manipulaci musíme povrch žárovky omýt lihem.
Kompaktní zářivka
Pro domácnost jsou nejefektivnější kompaktní zářivky s elektronickým předřadníkem. Lze je našroubovat do běžného závitu E27 nebo E14. Kompaktní zářivky fungují na principu elektrického výboje v parách rtuti. Při tom vzniká ultrafialové záření, které je ve vrstvě lumifloru na vnitřní stěně trubice, přeměněno na světlo. V porovnání s klasickou žárovkou je kompaktní zářivka čtyři až pětkrát účinnější než klasická zářivka. Dochází tak až k 80% úspoře elektrické energie. Elektrický předřadník zajišťuje, aby nedocházelo k nežádoucímu poblikávání zářivky. Také zvyšuje životnost zářivky v závislosti častého vypínání a zapínání. Životnost je udávána v rozmezí 6 až 15 tisíc hodin. Nevýhodou kompaktních zářivek je pomalejší náběh na plný světelný výkon. U typů s označením ELI (zelený list se zástrčkou) je náběh zářivky na 75% garantován do 100 sekund. Při výběru zářivek musíme počítat s většími rozměry, ovšem v dnešní době již existují zářivky např. stočené do spirály nebo hruškovitého tvaru podobného žárovce. Při nákupu zářivky nás možná zarazí vyšší pořizovací cena, která se ovšem v porovnání nízké spotřeby a dlouhé životnosti velmi brzy vrátí.
Lineární zářivky
Nízkotlaké rtuťové výbojky pracují na principu přeměny původně ultrafialového záření ve vrstvě luminoforu na viditelné záření. V porovnání s klasickou žárovkou jsou čtyři až pětkrát účinnější při stejné hladině osvětlení. Zákazník může vybírat z různých odstínů světla, přes žluté, bílé po namodralé. Díky vysoké frekvenci napájecího proudu nepoblikávají, jak se mohlo stávat u starších typů lineárních žárovek. Vzhledem k větším rozměrům trubice je nutné přizpůsobit výběr svítidla tak, aby nedocházelo k nežádoucímu oslňování.
Autor: Věra Tomíčková
Foto: archiv firmy Osram