Světelné zdroje musí být v místnosti rozmístěny tak, aby plnily různé funkce. Jiné světlo využije dítě při hraní s kamarádem, jiné při čtení v posteli.
Stropní osvětlení
Nejdůležitější světelnou oporou pokoje je stropní světlo. Dítě jej použije jako první při vstupu do místnosti. Světlo tak vytváří útulnost a celkovou atmosféru, poslouží stejně dobře při hře jako při učení. Dává nejen dobrou orientaci v prostoru, ale zároveň i pocit bezpečí.
Dětská stropní svitidla s oblíbenými motivy. Foto: Phillips
Zejména pro předškoláky jsou vhodná přisazená či vestavěná svítidla, která neomezují pohyb a kreativitu dítěte. Dříve se pro osvětlení dětských pokojů využívala tatáž světla, jakými byly osvětleny ostatní místnosti. Dnes se nabídka přizpůsobuje nejen bezpečnějším tvarem světel, ale také jejich designem. Děti milují kreslené hrdiny z pohádek, a proto je chtějí mít všude, kde to jde. Obdobné situace nastává u teenagerů, kteří rovněž vyžadují moderní osvětlení svého domácího útočiště. S motivy na světlech to však nepřehánějte. Světlo má především plnit svou praktickou funkci a přílišné zastínění centrální žárovky brání rozptýlení světla do prostoru.
Možná si ani neuvědomujeme, že osvětelní v dětském pokoji by mělo poskytovat více světla než například v ložnici nebo obývacím pokoji. Zejména malé děti, které si hrají na zemi potřebuji na své aktivity vidět. A pokud je v pokoji tmavší koberec a na stropě jedno slabé světlo, dítě si zejména v zimním období hraje pořád v šeru a namáhá si zbytečně zrak. Foto: Phillips
Malí spotřebitelé ocení například řadu Kico firmy Massive (dnes Philips), která drží krok s dětskými pohádkami a přináší celou řadu zajímavých dětských motivů. Na stropě vám tak může svítit jedna z Příšerek s. r. o., dále Mickey Mouse, Medvídek Pú, Spiderman či velký výběr zvířátek. Firma nabízí dětské výrobky v cenově dostupné variantě.
U závěsných stropních svítidel pozor na jejich délku, aby je děti při hře nerozbily.
Dostatečné centrální osvětlení se u dětí dost často podceňuje. Nám dospělákům se často může zdát, že světelný zdroj je pro dítě dostatečný. Neuvědomujeme si ale, že malé dítě je od zdroje dále než dospělý člověk, a proto mu poskytuje menší světlo než nám.
Nejste-li příznivcem jednoho centrálního světla, vsaďte na podélné lanové osvětlení s více světly, která se dají různě natáčet, čímž poskytují více světla do různých směrů. Ať už se rozhodneme pro jakýkoli typ světelného zdroje, měli bychom mít na paměti, že centrální zdroj by měl vyzařovat rovnoměrné osvětlení o hodnotě minimálně 50 luxů.
Osvětlení s dětskými motivy se libí dětem i dospělým. Osmiletý školák už ale ze světla s Medvídkem Pú nadšený nebude.
Osvětlení pracovního stolu
Neopomenutelným vybavením malého školáka je stolní lampička, v ideálním případě ve dvou různých provedeních. První přijde na psací stůl: světlo „pracovní“ lampičky musí být dostatečné, ale nikoli příliš ostré. Dítě u stolu tráví většinu přípravného času, píše tu úkoly, učí se. Světlo mu má být pomocníkem, nikoliv nepřítelem. Pracovní lampička musí být umístěna tak, aby si dítě při práci nestínilo. Pravák by měl mít světlo zleva, levák opačně. Při čtení by měl být zajištěn tok světla z čelní strany stolu, při práci na počítači by se světlo nemělo odrážet od monitoru a počítač by neměl být umístěn naproti oknu. Nejvíce se tedy vyplatí pořídit světlo polohovatelné, které lze směrovat podle druhu činnosti. Světlo by mělo být nad výškou očí a osvětlovat celou pracovní plochu.
Druhá lampička přijde na noční stolek. Dítě u ní čte, eventuálně usíná. Světlo nesmí působit rušivě, ani oslňovat. Lampička by proto neměla mít průhledné stínítko. Má-li dítě potřebu světla i v noci a úplné tmy se bojí, je výhodné zakoupit malé „bodovky“, které nepůsobí rušivě, ale zajišťují pocit orientace a bezpečí v případě dlouhého usínání či náhlého probuzení.
Dodatečná světla
Pro zútulnění celé místnosti je vhodné využít nástěnných světel, která navodí lepší atmosféru v pokoji dítěte. V noci je vhodné využívat malých lampiček, které jsou navržena přesně na dětskou ruku. Nejčastěji mají podobu hračky (beruška, raketa apod.) a jsou osazeny LEDkou. Tyto světla se automaticky rozsvítí při setmění či výpadku elektřiny jako náhradní osvětlení. Jsou vyrobeny z kvalitního měkčeného plastu a jejich jas je řízen fotosenzorem. Vaše dítě se díky nim bude cítit v bezpečí i ve tmě. Ačkoli technologie LED diod není jinak v dětském osvětlení příliš rozšířena, má budoucnost. Má totiž možnost produkovat nejen bílé, ale i barevné světlo v rozlišení až 16 milionů barev, čímž na děti jistě zapůsobí.
Svítidla nejen pro svícení - LED světelný box, kde si děti můžou vystavit svoje poklady. Foto: Ikea
Hrací koutek (například se stavebnicí) můžeme osvětlit také pomocí stojaté lampy, televizi přídavným LED zdrojem. Dohromady by dodatečná světla měla vytvářet harmonii, navzájem se nerušit a být příjemná na zrak.
Děti nerady usínají potmě. Noční svítidlo s pohybovým senzorem ve tvaru myšky Minnie. Foto: Phillips
Jak správně vybrat úspornou žárovku?
Většina spotřebitelů je stále ještě navyklá určovat výkon žárovek ve wattech a doma svítit klasickými žárovkami. Výrobci však namísto nich vyrábějí takzvané kompaktní (úsporné) žárovky, jejichž výkon udávají lumeny, tedy jednotky světelného toku. Tak například žárovka o výkonu 60 wattů odpovídá osvětlení v hodnotě 806 lumenů. Druhé nejdůležitější číslo je počet kelvinů. Tato jednotka vyjadřuje teplotu a tím i barvu světla. Klasické bílé světlo odpovídá hodnotě 2 700 kelvinů. Čím méně kelvinů, tím je světlo žlutější. Naopak čím více kelvinů, tím světlo bělá a přibližuje se světlu dennímu.
V českých domácnostech stále ještě svítí velké množství klasických žárovek. V nových úsporných se lidé nevyznají a často ani nevědí, že existují. Rovněž likvidace úsporných žárovek může být problém. Obsahují totiž rtuť, která se při rozbití může uvolnit. Není proto vhodné vhazovat je do běžného odpadu. Namísto toho je vraťte do obchodu či do sběru elektroodpadu.
Autor: Martina Gillichová