Kromě rozměrů a materiálu výrobku musíme vědět, jaký zdroj a výkon potřebujeme (žárovky, zářivky, halogenové žárovky atd. - jejich počet a maximální výkon ve wattech) a jaký má objímka druh závitu (označuje se např. E14, E27, G9, GU10, GY6,35 apod.). Používat silnější žárovky než výrobce uvádí, se rozhodně nedoporučuje. Teplo, které žárovka vydává, může spálit objímku, a tím výrobek zničit.
Obývací pokoj
V obývacím pokoji si obvykle každý chce pověsit lustr. Vývod na stropní světlo bývá zpravidla uprostřed místnosti, zatímco konferenční stolek se sedací soupravou se nachází jinde.
Pokud se nám nechce předělávat elektroinstalace, nemusíme trvat na centrálním osvětlení. Zastanou jej například nepřímo stojací lampa a nástěnná světla. Svítidla se obvykle vyrábí v kolekcích, kde je několik typů svítidel stejného designu, odpadá tedy i problém jak svítidla sladit.
Při sledování televize se již nedoporučuje světlo za, ale naopak před obrazovkou, aby rám televize nezůstal ve stínu. K tomuto účelu stačí 25W žárovka, svítidlo musíme vybrat a umístit tak, aby neoslňovalo a neodráželo se v obrazovce.
Pracovna
Na čtení a psaní u stolu jsou ideální lampy s kloubovým ramenem, které umožňují nastavit polohu a směr světla na střed pracovní plochy. Tyto lampy lze volně postavit, připevnit speciálním úchytem k desce stolu nebo na zeď.
Pracovní lampa:
1. Klouby musí umožňovat nastavení výšky a směru světla
2. Světlo ze symetrického reflektoru dopadá nejlépe ve tvaru pravidelného kuželu
3. Stínítko musí skrývat zdroj světla
4. Lampa musí mít pevný podstavec nebo vhodné uchycen
Jídelna
Jídelní stůl je místo, kde se odehrává společný život rodiny a světlo tu hraje významnou roli. Nad stoly delší než 3 m je vhodnější podélné svítidlo s několika zdroji světla. Vhodné je centrální svítidlo v jídelně doplnit menšími např. nástěnnými světly.
Kuchyně
Velkou pozornost vyžaduje také pracovní plocha v kuchyni. Právě ta je nejčastěji místem úrazu, při špatném osvětlení se člověk snadno řízne či spálí. Pod horní skříňky se v závislosti na velikosti pracovní plochy mohou doplnit zářivky s výkonem minimálně 75 W. Výrobci nabízejí možnost vytvářet paralelně zapojené sestavy po celé délce linky.
Ložnice
V této místnosti záleží na jejím zařízení, pokud je v ložnici jen postel, není zde třeba hlavního světla, ale je dobré již od vstupu ovládat lampičky u postele. Vhodné jsou dotykové lampičky, kdy nemusíte ve tmě hledat vypínač na kabelu či kostře lampy. Je-li v místnosti i úložný prostor, pak by měl být dostatečně osvětlen (žárovka či úsporná zářivka o výkonu 100 až 150 W). Je také možné umístit svítidla přímo do skříní.
Pro nejmenší
Je známo, že malé děti se bojí ve tmě. Světlo je pro ně důležitým prostředníkem, který vytváří bezpečnou atmosféru. Nemělo by proto chybět u postele. Pro batolata jsou vhodná svítidla se zdrojem osvětlení s nízkým výkonem, jejichž svit dítě neruší při usínání nebo ve spánku. I vzhled dětského osvětlení hraje významnou roli. Dítě odmalička formuje okolí, v němž vyrůstá, významně ho ovlivňuje a dotváří estetické vnímání. Pěkně působí osvětlení s dětskými motivy, nemusíme se bát pestrých optimistických barev. Svítidlo by nemělo mít ostré hrany ani špičaté zakončení, ideální jsou zaoblené tvary, které zároveň působí klidným nerušivým dojmem.
Častou chybou bývá, že rodiče koupí svému malému dítěti malou lampu k pracovnímu stolu. Je třeba ji hodně naklopit, aby dosáhla na stůl, a tudíž světlo míří více méně do očí. Tím i při použití slabé žárovky 20 W dochází k poškozování zraku. Vhodné je použít lampu s kloubovým ramenem, které umožňuje nastavení polohy a směru světla.
Dvě děti v jednom pokoji:
1. Každý musí mít vlastní svítidlo (u postele, na pracovním stole apod.)
2. Světlo nesmí rušit druhého uživatele
3. Ideální je kombinace světel, která se vzájemně doplňují
Koupelna
U zrcadla je lepší použít dvě svítidla po stranách než jedno nad, protože efekt koukání do zrcadla spočívá v tom, že se osvětlená tvář beze stínů v zrcadle odrazí. Svítidla v koupelnách podléhají přísným rozdělením podle zón. Důležité je tzv. krytí - ochrana proti proniknutí předmětů a vody. Označuje se symbolem IP a číselnou kombinací. Čím vyšší hodnota, tím je svítidlo lépe zabezpečeno. Například svítidla do koupelny by měla mít krytí alespoň IP 44. Nejvyšší hodnota IP 68 označuje dokonale prachotěsné a vodotěsné provedení - tato svítidla jsou určena do speciálních provozů a veřejných prostor. Pro zvýšení bezpečnosti v koupelně je ideální použití kombinace bezpečného napětí 12 V a krytí IP44.
- PR článek -
Autor: Nabytek-forliving.cz