Obývací pokoj je ústřední místností domova, ve které trávíme volný čas a přijímáme návštěvy. A tak není divu, že mnozí z nás podlehnou pokušení se před příchozími předvést zajímavým svítidlem. Musíme si přitom však dát pozor, aby nám vyumělkovaný design nepopřel vlastní funkčnost svítidla. Při jeho výběru bychom měli proto vycházet především z výšky místnosti. Zvolíme-li do místností s nízkým stropem (což jsou prakticky všechny panelové byty i většina novostaveb) mohutná závěsná a podhledová svítidla, prostor se nám opticky ještě zmenší. Opačného efektu pak docílíme přímým či nepřímým osvětlením stropu. Proto jsou vhodnější závěsná svítidla, která propouští světlo všemi směry.
Před několika lety se těšily velké popularitě lankové systémy s halogenovými žárovkami. Jejich nespornou výhodou je výrazná flexibilita v nasměrování světelného kužele do míst, která jinak zůstávají mimo dosah klasických svítidel. Díky tvůrčí práci designerů se dnes tato halogenová svítidla mohou stát velmi zajímavým designovým doplňkem našeho domova.
Ložnice je místem odpočinku a tomu by měl odpovídat i výběr osvětlení. Jako nejvhodnější se jeví zejména závěsná svítidla s difuzory bez dolního otvoru. Nejen, že zabraňují přímému oslnění, ale navíc jejich měkké, rozptýlené světlo působí příjemným a uklidňujícím dojmem. Z důvodu možnosti vytvoření intimní atmosféry by mělo být osvětlení regulovatelné. Toho lze dosáhnout pomocí stmívače, nebo odděleným vypínáním jen části zářivek. Pro lepší pohodlí by měl být ovladač světla v dosahu lůžka.
Kuchyně je místem, kde můžeme při nekvalitním osvětlení nejčastěji přijít k úrazu. Proto při výběru vhodného svítidla by měl být dán důraz především na jeho správnou funkčnost a estetická stránka by měla poněkud ustupit do pozadí. Světlo v kuchyni musí být rozptýlené a intenzivní, ale zároveň nesmí oslňovat. Proto bychom se měli vyhnout např. halogenovým svítidlům. Také svítidla s difuzory, jež mění přirozenou barvu světla a tím potažmo i barvu pokrmů, jsou považována za zcela nevhodná. Nad jídelní stůl je ideální variantou stahovací lustr, u kterého můžeme regulovat výšku stínidla.
Do chodby, koupelny a technických místností volíme tvarově jednoduché a čisté osvětlení. Příjemné odstíny vyzařují svítidla vybavená mléčným sklem. Zcela nevhodné jsou bodové halogenové žárovky, které vytváří nerovnoměrné a ostré osvětlení. V koupelně je hlavní prioritou zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Proto se nejčastěji používají stropní svítidla s difuzory nebo svítidla vestavěná do podhledu.
Ať už vybíráte svítidlo pro kteroukoliv z místností, mějte vždy na paměti, že celkové osvětlení budou zajišťovat i doplňková svítidla, která by s tím centrálním měla být v souladu.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Bankamp, Oligo