Dříve toho mezi baterkami na výběr moc nebylo. Byly buďto ploché, nebo kulaté a tím to končilo. Neměly žádné speciální funkce a každá se hodila na všechno. Dnes je tomu však úplně jinak a vybrat si můžeme takovou ruční svítilnu, které se bude nejlépe hodit pro danou činnost – existují totiž baterky outdoorové, lovecké, nebo třeba taktické, které využívá policie i vojáci. Dále si můžeme zvolit, jestli chceme mít příruční svítilnu na baterky, tedy akumulátorovou, nebo dobíjecí do elektřiny. Rozmanitá je také nabídka designů, baterky mohou být plastové, pogumované, malé, velké, s úchytem i bez. Při výběru vhodné svítilny je tak třeba si rozmyslet, k čemu ji vlastně budeme nejčastěji využívat a podstatné je také to, kolik jsme ochotni za ni zaplatit.

Svítilny na občasné svícení

Pokud hledáme svítilnu, kterou bychom jen občas využívali při určitých domácích pracích, na chatě či chalupě, měli bychom se zaměřit na modely určené právě pro domácí použití. Jde o baterky, u nichž není kladen důraz na žádnou extrémní odolnost ani výkon. Fungují většinou na výměnné baterie a jejich cena se pohybuje okolo stokoruny, kvalitnější pak pořídíme za několik stokorun. I v této kategorii levných svítilen je dobré se zaměřit na takový model, který má alespoň zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Sami jistě víte, že zapomenout baterku někde venku přes noc není až tak nemožné. A když začne pršet, nebo padne ranní rosa, je zaděláno na problém. Ale ani odkládání ve sklepě, kde může být zvýšená vlhkost vzduchu, baterkám nedělá zrovna nejlépe.


Nabíjecí pogumovaná mini svítilna MacTronic 1201LED, doba svícení: 4 hodiny, 180 Kč

V takovýchto ručních svítilnách trpí zejména baterie, zvláště když je zapomeneme vyndat a baterku delší dobu nepoužíváme. Právě kvůli těmto problémům jsou mnohem praktičtější svítilny, které je možné snadno dobíjet zapojením do zásuvky. Svítilna tak (podle konkrétního modelu) na jedno nabití vydrží svítit třeba jednu hodinu, ale klidně také sedm nebo dvanáct hodin. Moderní baterky tohoto typu jsou vybaveny jednou nebo více LED diodami. Kdo i pro běžné svícení hledá opravdu odolný výrobek, měl by se zaměřit na svítilnu vyrobenou z tvrzeného plastu a gumy, která je nárazuvzdorná. Skvělým pomocníkem, zejména když potřebujeme mít volné ruce, může být také čelovka, tedy čelová svítilna.


Nabíjecí LED svítilny MacTronic

Když potřebujete pořádné světlo

Jestliže vám levné baterky výdrží a dosvitem nevyhovují, sáhněte po výkonnějších ručních svítilnách. Jejich vydatné světlo a daleký dosvit oceníte při jakékoliv práci ve tmě v místech, kde není k dispozici elektrický proud. Jejich světlo vám bude nápomocno, ať už potřebujete něco dodělat večer u chalupy, nebo na stavbě. Tyto výkonné svítilny by měly být dostatečně odolné jak proti vlhkosti, tak i proti pádu z výšky a v případě, že jsou dobíjecí, měly by na jedno nabití vydržet dostatečně dlouho. Kvalitní příruční svítilny určené pro pořádné svícení pořídíme od 500 Kč do tisícovky.

U těchto svítilen je možné regulovat sílu dosvitu podle výkonu. Při nejvyšším výkonu může mít baterka dosvit například 350 metrů, ale při nastavení ekonomického módu je její dosvit necelých 200 metrů. Od toho, v jakém režimu máme svítilnu v provozu, se odvíjí také její výdrž. Na ekonomický provoz vydrží svítit i několik desítek hodin, zatímco při maximálním výkonu se výdrž může pohybovat okolo 20 hodin.


Kovové nabíjecí svítilny MacTronic s 3 druhy svícení, odolné vůči nárazu, vodě

Vysoký výkon slibují také halogenové nabíjecí svítilny, které jsou vybaveny halogenovými žárovkami, případně mají i náhradní (záložní) kryptonovou žárovku. Tento typ ručních svítilen je určen zejména pro profesionální využití, jsou skvělými pomocníky pro hasiče, policisty, geology, ale i myslivce či vášnivé rybáře. Při plném nabití mají některé modely halogenových svítilen dosvit až jeden kilometr. Baterie se často prodávají i s napájecími adaptery do sítě i automobilu a nechybí ani popruh přes rameno.

Svítilny a lampy pro kempink

Kromě ručních svítilen využijeme zejména při kempování také stolní nebo závěsné svítilny, nazývané též lucerny. Neposkytují mířené bodové světlo, ale dokážou osvětlit široký okolní prostor. Stolní lucerny fungují převážně na dobíjecí akumulátory. U moderních luceren je možné nastavovat různé režimy svícení s určitým výkonem, případně je nastavit také na režim blikání. Různé modely svítilen vydrží různě dlouho, setkat se můžete s výdrží okolo 75 hodin na plný výkon, ale stejně tak i s pouhými 8 hodinami. Stolní svítilny by měly být odolné proti vodě, protože rozlití čaje na stůl, nebo podobné nehody, nejsou zejména u venkovního stolování až tak výjimečné. Praktické je, když je svítilna vybavena také háčkem na zavěšení. Přestože jsou lucerny vybaveny moderními technologiemi a svítí převážně LED diodami, milovníci starých časů si mohou vybrat i takový model, který vyniká nostalgickým designem klasické staré lucerny.


Coleman CPX 6 Easy Hanging LED Lantern je praktickou stolní svítilnu z odolného pogumovaného plastu a s možností zavěšení pomocí velcro pásku s regulací délky. 899 Kč

    

Kempová diodová svítilna Vango 12LED s dálkovým ovládáním (vlevo) a Vango 24LED Lanter, jejíž intenzitu určuje počet diod, vydrží až 20, resp. 30 hodin (640 Kč a 549 Kč)

Flexibilní svítilny - světlo, které se dostane všude

Když si potřebujeme posvítit v místech, kam se s klasickou baterkou dostaneme jen stěží, oceníme netradiční flexibilní svítilnu, která je připevněna na ohybném paměťovém kabelu. Vzhledem k tomu, že je možné kabel vytvarovat podle konkrétní potřeby, můžeme si posvítit i v místech s obtížným dosahem. Kabel endoskopické svítilny totiž drží požadovaný tvar i úhel. Baterka je navíc ještě vybavena magnetickým klipem, který umožňuje ji připevnit na kovové povrchy. Ruce nám tak zůstanou volné pro práci.


Endoskopická svítilna Varta Flex-Neck-Light, 559 Kč, Foto: Conrad.cz

- jpa -