Na různých místech plní rozdílné funkce, někde LED pásky můžou měnit atmosféru, jinde je jejich hlavním úkolem chránit zdraví a bezpečnost nebo upozornit na zajímavé objekty.
Obrázek: LED pásky v kuchyni zlepší viditelnost. Zdroj: LedSolution.cz
Více světla a pohody při přípravě jídla
Velkou oblibu si LED pásky získaly při využití v kuchyni. Nejčastěji se umisťují LED pásky pod kuchyňskou linku, aby bylo dobře vidět na přípravu jídla, na krájení, míchání, vaření, kořenění.
Pracovní plocha ale musí být osvětlena tak, abyste si při vaření nestínili vlastním tělem. Nestačí mít pracovní desku osvětlenou shora přídavnými bodovkami nad hlavou, protože si vrháte stín přímo pod ruce na pracovní plochu. S dobrým osvětlením LED páskami nedojde k omylu při výběru dochucovadel, nebo k úrazu říznutím nožem.
Druhým místem, kde se dají LED pásky v kuchyni využít, jsou šuplíky. Osvětlením těchto netradičních míst dodáte své kuchyni nevšední šmrnc a při tom ještě lépe uvidíte na poklady ukryté uvnitř. Když si k LED páskům pořídíte navíc speciální spínače, po otevření šuplíku se LED pásek rozsvítí a máte rázem dokonalý přehled o tom, co se v zásuvce ukrývá. LED pásky v kuchyni vám taky dobře poslouží pro dekorativní osvícení vnitřků skříněk nebo hran pracovních pultů.
Jaké LED pásky se do kuchyně nejlépe hodí
LED pásky vybíráme podle různých kritérií a platí to i pro kuchyni. Nezapomeňte se zaměřit hlavně na barvu světla a výkon.
Barva LED pásků
V nabídce jsou LED pásky v různých barvách bílého světla – teplé bílé, denní bílé a studené bílé. Každá vytváří jiný dojem a atmosféru, konečný výběr by se tedy měl odvíjet především od vašeho vkusu a barvy kuchyně.
Pod kuchyňskou linku se nejvíce hodí LED osvětlení s denní bílou barvou světla, protože zaručí nejvěrnější podání barev. Potraviny vypadají přirozeně jako na denním světle, takže si všimnete podezřelého zabarvení z důvodu plísně nebo hniloby. Jako dekorační osvětlení můžete využít RGB LED pásky, jejichž barvu si kdykoliv přepnete podle momentální nálady.
Výkon LED pásků
Pokud nechcete mít pod kuchyňskou linkou přítmí, vybírejte světlo také podle výkonu. Pro osvětlení pracovní plochy doporučujeme použít svítidlo s výkonem minimálně 12 wattů na jeden metr. LED pásek s tímto a vyšším příkonem se pak musí chladit pomocí hliníkových ALU profilů.
Odolnost proti vodě
Další parametr, který by vás měl zajímat, je odolnost a stupeň krytí. Tato odolnost se určuje specifikací IP (Ingress Protection – stupeň krytí) a dvěma čísly. To první udává odolnost proti prachu a vniknutí ostatních předmětů, druhé číslo pak značí odolnost proti vodě. Všeobecně platí, že čím je číslo větší, tím lépe. LED pásky se specifikací IP55 se hodí do interiéru s větší vlhkostí, tedy například do koupelny nebo kuchyně.
Ovládání LED pásků
Můžete se rozhodnout pro napojení na klasický vypínač, napojení na skříňový spínač, nebo realizovat spínání pomocí manuálních, dálkových či jiných speciálních ovládání.
Výběr správných součástek
LED pásky jsou úsporné, mají dlouhou životnost, velmi snadno si je zkrátíte nebo prodloužíte na požadovanou délku a jejich montáž zvládne každý šikovný kutil.
Nejprve se zamyslete nad všemi jednotlivými součástmi, které budete k instalaci LED pásky do kuchyně potřebovat. Nezapomeňte na kabely, svorkovnice nebo konektory potřebné k zapojení. Jednoduché schéma, které si doma nakreslíte na papír, vám může ušetřit spoustu času a starostí při montáži.
Obrázek: Nezapomeňte si připravit vše, co budete potřebovat. Zdroj: LedSolution.cz
- LED pásek se prodává v jednom kuse (maximálně 5 metrů v roli). Součástí LED pásku ale nemusí být připojovací kabel, proto ho doporučujeme přikoupit.
- Většina LED pásků určených na kuchyňské linky se vsazuje do hliníkových (ALU) profilů, které slouží především jako chladiče a zároveň působí čistým estetickým dojmem. Obecně jsou hliníkové profily doporučovány pro LED pásky s příkonem 12 W/m a vyšším. Nezapomeňte si v popisu ověřit, zda není profil příkonem LED pásku omezen.
- K profilu doporučujeme zakoupit také kryt neboli difuzor. Ten zabrání vniknutí prachu a nízké vlhkosti. Pak nepotřebujete světlo s vyšším krytím. Čirý difuzor propustí více světla, matný (opálový) zase světlo lépe rozptýlí a méně oslňuje. Zhruba 10 % světla se v něm však ztratí.
- Pro každé LED osvětlení je vhodný jiný zdroj. Například dlouhodobý provoz si vyžaduje napájecí zdroj s dostatečně vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Jak silný zdroj potřebujete, si vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Délkou pásku vynásobíte uvedený příkon. Například pro 2 metry pásku 12 W vypočteme výkon trafa následovně: 2x12 = 24. Nyní přičteme 20% rezervu: 24 x1,2 = 28,8. Vybereme tedy výkon trafa nejbližší tomuto číslu, ale ne nižší než 28,8W.
Zapojení a instalace
Jednotlivé komponenty máte vybrány a nyní se můžete pustit do samotné instalace LED pásku pod kuchyňskou linku.
Obrázek: LED pásek si šikovnější kutil zvládne instalovat sám. Zdroj: LedSolution.cz
Máte několik možností, jak hliníkový profil připevnit:
- přilepit k podkladu pomocí oboustranné pásky nebo kvalitního lepidla,
- použít úchyty vhodné pro konkrétní profil, které přivrtáte k podkladu a profil do nich poté nacvaknete,
- do profilu vyvrtat otvory a profil pomocí vrutů přímo uchytit.
LED pásek lze podle potřeby rozdělit na více kusů. Pomocí kabelu můžete například vynechat místo na digestoř.
Pokud máte profil upevněný a soustavu zapojenou a otestovanou, je čas upevnit zdroj. Jestliže chcete zdroj upevnit k hořlavému podkladu, je třeba, aby na něm byla značka s písmenem F v obráceném trojúhelníku. Zdroj umístíte na zvolené místo a pásek nalepíte do profilu.
Pásek propojíme s napájecím zdrojem, například pomocí svorkovnice. Pokud budete chtít pásek stmívat, ovladač zapojte mezi LED pásek a zdroj. Napájecí zdroj poté zapojíte do sítě.
Po zapojení doporučujeme překontrolovat pevnost všech spojů a soustavu otestovat.
Rady na závěr
Při manipulaci s hliníkovými profily dávejte pozor na ostré hrany, abyste se nepořezali.
Nestačí vám jeden teplotní odstín? Pak je tu CCT technologie pásků, který má dva typy diod se svítivostí 2 700K a 6 500K. Pomocí regulace dosáhnete i hodnoty mezi těmito dvěma.
Pozor na levné výrobky z dovozu! Pokud LED pásky a veškeré potřebné příslušenství zakoupíte v obchodě nebo ověřeném e-shopu v Česku, máte nárok na reklamaci.
- PR článek -