Do svých domácností si pořizujeme kvalitní výrobky, kterým náležitě odpovídá cena. Snižujeme náklady nejen v oblasti bydlení, ale ve všech spotřebních sférách. Velký zájem je také o domácí spotřebiče, které kupujeme ve třídě A+, nebo ještě ve vyšších třídách, abychom ušetřili vlastní kapsu a nemuseli jsme své finance přesunout do již tak dost naditých kasiček dodavatelů energií.
Jedním z opatření EU reagující na stávající problémy vysoké spotřeby energií je zákaz prodeje žárovek o vyšším výkonu než 80W. Žárovky jako takové nemůžeme zařadit do skupiny A, ale spíše hluboko za polovinu abecedy. Svou účinností přeměny elektrické energie se spíše hodí na vytápění prostorů nežli svícení. Tato jejich špatná účinnost dala prostor vývoji nových technologií, jako jsou úsporné žárovky, nové plazmové výbojky a samozřejmě nejmodernější LED svítidla a LED náhrady. Tento sortiment do budoucna plně nahradí zastaralé a neekonomické žárovky.
Porozhlédněte se po svém bytě a spočítejte si žárovky a jejich příkon, jen do osvětlení obývacího pokoje využíváme 4 až 6 žárovek, byť 40-ti Wattové mají ve výsledku obrovskou spotřebu. A to i v případě využití regulace (stmívání), protože 10 % svítivosti rozhodně není jen 10 % spotřeby.
Dnešní doba nás vede ke stavbě nových zateplených domů v pasivním energetickém standardu, měníme okna, kupujeme drahé úsporné spotřebiče a to vše, abychom ušetřili energie a tím i své finance. Při těchto výdajích přikládáme váhu spíše konečnému užitku, nežli finančním nákladům na pořízení. Všichni si uvědomujeme, že se nám tyto investice v budoucnu mnohonásobně vrátí. Za uspořené peníze můžeme jet na luxusnější dovolenou, spořit dětem, či financovat jejich studia.
Zvláštní je, že se stejně důsledně nezabýváme náklady za osvětlení, které mnohdy tvoří až 50 % nákladů za elektrickou energii domácností. V oblasti úspory za světelné zdroje sázíme na nákup levných žárovek, úsporek a zářivkových trubic obsahujících nebezpečnou rtuť, která se v případě neekologické likvidace dostává do našeho životního prostředí. Tyto levné světelné zdroje se nám záhy odvděčí tím, že patřičně vytopí místnost, zatočí kolečkem elektroměru a po několika proudových nárazech, které jsou způsobeny i prostým zapnutím, či vypnutím vypínače, „se beze slova rozloučení odeberou do věčných lovišť.“
Uveďme si jeden případ za všechny: Do zářivkového tělesa v pracovně si jdete koupit 2 zářivkové trubice o výkonu 36W v domnění, že příkon tohoto tělesa bude 72W. Omyl, těleso skrývá tlumivky a kondenzátor, tudíž výsledný příkon je kolem 110W. Pokud je ale kondenzátor nefunkční nebo zcela chybí, což není ojedinělý případ, tak příkon Vašeho zářivkového tělesa šplhá k hranici 200W. Pokud vlastníte 5 takovýchto svítidel, například v garáži, tak se s příkonem pohybujeme kolem 1000W (1kW). Představte si, že těmito svítidly spotřebujete stejné množství energie, jako spotřebuje Váš bojler na ohřev vody pro celou domácnost.
Nová doba přináší nové trendy a pokrokové technologie i v osvětlování. Zaměřme se na dva nejnovější nástupce dnes již překonaných vláknových a úsporných žárovek nebo výbojek. Těmi jsou bezelektrodové plazmové výbojky a LED diodová svítidla a světelné zdroje.
Naprostou novinkou jsou BEZELEKTRODOVÉ PLAZMOVÉ VÝBOJKY, které začínají dobývat náš trh a získávat si srdce zákazníků svou vysokou životnosti až 100 000 hodin, poměrem nízkého příkonu a vysoké svítivosti (např. 15W příkonu = 80W svítivosti) a velmi příjemným podáním světla. Díky širokému spektru využití se stávají adekvátní světelnou náhradou jak v komerční sféře, tak i v domácnostech.
A co LED DIODOVÁ SVÍTIDLA A ZDROJE? Zde již dávno pominula doba, kdy jsme znali LED diody pouze jako červenou kontrolku na domácím zesilovači. Špatné zkušenosti se svítivostí z dřívější doby jsou již překonané. Tato technologie, která již dobyla trhy USA, Austrálie a Asie, (Asie je v současné době i největším výrobcem a distributorem svítidel využívající LED technologií), se začíná velmi rychle prosazovat i na Evropském trhu. Pro ty, kteří doposud netuší, co LED TECHNOLOGY znamená: Jsou to polovodiče vyzařující světlo o vysoké účinnosti. Předností je i dlouhá životnost, v rozmezí od 50 000 do 100 000 hodin. Což znamená, že náklady na údržbu a výměnu jsou po dobu 15 až 20 let téměř nulové. Tato technologie je schopna nahradit všechny dostupné zdroje osvětlení. Díky možnosti využití plného barevného spektra vykouzlí z Vašeho všedního, již zažitého prostoru luxusní interiér.
Právě tím, čím jsou na trhu hospodárné spotřebiče třídy A++, tím je v osvětlovací technice TECHNOLOGIE LED. Rozsah nabízeného zboží je enormní, různé druhy, tvary, zpracování a design. Existují diodové náhrady žárovek s použitím všech dostupných závitů (E14, E27…) a patic (GU10, MR16…). Kdo chce zajít ještě dál, nevymění pouze žárovky, ale využije kompletní LED svítidlo, jehož součástí je transformátor i chladič. K dostání jsou různé typy a provedení, přisazená, závěsná nebo vestavěná svítidla.
Dalším neopomenutelným prvkem jsou dekorativní osvětlovací zdroje, jako jsou např. LED DIODOVÉ PÁSKY, o kterých jsme se doposud nezmínili. Díky své variabilnosti nás překvapí škálou využití, ať už jako hlavní zdroj osvětlení, nebo jako náhrada podlinkové zářivky, dekorativní osvětlení, osvětlení nábytku, stavebních prvků, výkladních skříní aj. V kombinaci s procesorovými controllery a dálkovým ovládáním vykouzlí nezapomenutelnou atmosféru daného prostoru. Tato na trhu dnes již dostupná technologie není určena pouze pro naše domácnosti, ale i do všech možných prostorů, kanceláří, průmyslových hal, obchodů, pasáží, reklamního průmyslu, muzeí, historických památek, veřejného osvětlení, dálničních tunelů, ale také do našich čtyřkolých miláčků.
Všichni ekonomicky uvažující lidé budou zřejmě sdílet naše nadšení, snad kromě dodavatelů elektrické energie. Vždyť ušetřit až 70% nákladů za osvětlení, mnohdy v částkách desetitisíců korun ročně, může být pro dnešní dobu výhodnou a smysluplnou investicí.
Team Led4U
- PR článek -