Originální řešení této luxusní novinky funguje na základě nasvícení vnitřního prostoru luxfer. Rozsvícení skleněných tvárnic zevnitř způsobují vysoce svítivé RBG LED diody zapojené do modulu. Díky speciální konstrukci tvárnice se tak dosáhne naprosto jedinečného 3D efektu.
Speciální technologie RBG umí totiž zařídit, aby se měnily barvy osvětlení, umí regulovat jeho intenzitu a ovlivňuje způsob, jak se barvy budou prolínat - zda plynule nebo skokem. Vše lze měnit pomocí elektronického modulu s dálkovým ovládáním. Barevné spektrum působí na náš organismus prostřednictvím zraku, a tak je tu úžasná možnost, jak pomocí přepínání barev měnit náladu a atmosféru nejen domácího prostředí.
Exkluzivní novinka je unikátním designovým výrobkem společnosti Lei Yueh Enterprice Co., LTD. Pro špičkový design získala skleněná tvárnice X-LIGT 3D cenu za nejlepší interiérový design roku 2008 - „reddot design award“. Proto své uplatnění najde především jako interiérový prvek, kterým docílíte nekonvenční světelné atmosféry. Materiál je deklarován jako stavební tvárnice, takže lze jimi osadit mimo jiné světelné panely v hudebních podnicích, restauracích a interiérech nejrůznějších veřejných prostor.
Ze skleněných tvárnic se dají dělat rovné i obloukové stěny, ale například i kuchyňský bar, což jsou zajímavá řešení, která vytvářejí velmi originální interiér. Nejen architekti a projektanti přišli na to, že luxfery (skleněné tvárnice) se můžou stát vhodným stavebním prvkem do interiéru.
Vyznačují se totiž dobrou tepelnou a zvukovou izolací a propustností světla. Podstatnou výhodou skleněných tvárnic je velice nízká spotřeba energie (tvárnice = 0,3W) a jejich nezahřívání. Díky těmto vlastnostem jsou náklady na provoz zcela minimální ve srovnání s ostatními spotřebiči v domácnosti.
Rady stavebníkům
Před rozhodnutím ozvláštnit jakýkoliv interiér touto luxusní variantou v luxferách se vyplatí poradit se s odborníkem. Skleněná luxferová stěna je totiž mnohem těžší než stěna cihlová (1 m 2 váží asi 100 kg). Pokud se stěna nestaví v přízemí nebo v novostavbě s betonovou podlahou, měli by se stavebníci určitě o svém záměru poradit se statikem. Totéž platí, když budete chtít jen polopříčku – například jako optické oddělení záchodu v koupelně.
Skleněnou tvárnici je nutné brát jako stavební prvek, a proto je potřeba s takovou stěnou počítat už v hrubé stavbě. Rozhodně nelze o ní uvažovat jako o finálním prvku, kdy už je vše ostatní hotové – jako například omítky, obklady a podlahy.
Odborníci z firmy LUXNERY.net upozorňují také na fakt, že ani zdařilá luxferová stěna nebude mít nikdy dokonale hladký vzhled přesně sesazeného keramického obkladu, což zejména detailistům nemusí vyhovovat.
Autorka: Alexandra Rohanová
Foto: Luxfery.net