LED pásky se skvěle přizpůsobují prostoru

Mezi hlavní výhody těchto světýlek patří to, že se díky své konstrukci snadno přizpůsobí prostoru a lze je využít i tam, kde by jiná svítidla pohořela. Dají se různě ohýbat a díky svému úzkému profilu se snadno schovají pod okraje, lišty a podobně, takže je vidět jen výsledné světlo. Slouží jako designové podsvětlení, orientační světlo i praktické osvětlení například nad kuchyňskou linkou. Výhodou je také jejich barevná variabilita no a samozřejmě jsou oblíbené i jako výzdoba na Vánoce. V takovém případě s nejčastěji využívají venku na ozdobu domu.

led pásky

Jak fungují

Co jsou vlastně tito světelní hadi zač? Jedná se o velice jednoduchou záležitost - drobné LED diody vysázené vedle sebe, buďto v transparentním nebo krytém provedení. Nejčastěji se lze setkat s LED pásky o šířce 8-12 mm, které jsou osazeny LED čipy typu 2835, 5050, 3528. Pásky bývají rozděleny na úseky s délkou od 2,5 cm do 25 cm. Tyto segmenty jsou zapojeny sériově. Napětí se pohybuje od 5 V do 240 V. Nejčastější jsou LED pásky s napětím 12 a 24 V.

Výhodou je především to, že se dají podle potřeby stříhat, takže i když si koupíte delší kus, můžete jej přizpůsobit danému prostoru. Samozřejmě je třeba vědět, kde a jak se mají pásky správně zkracovat.

LED pásky

Na co si dát při výběru pozor

Pokud se rozhodnete zvelebit svůj dům či byt právě tímto typem osvětlení, pak byste měli vědět, na co se při výběru LED pásek zaměřit. Roli hrají především hlavní tři atributy, a to stupeň ochrany, svítivost a barva.

Stupeň ochrany

Stupeň ochrany je značen zkratkou IP, tedy Ingress protection. Ten označuje odolnost pásků vůči okolním vlivům, čímž je myšlena voda nebo prach. Patří sem také označení ochrany před nebezpečím dotyku a tím pádem úrazu elektrickým proudem. Pásky, které mají IP 20, jsou sice chráněny proti úrazu při dotyku prstem, proti vodě už ale ne. Takové pásky jsou proto určeny pouze do interiéru a na méně prašná místa. Ideální je proto stupeň 65, který je ochráněn jak proti dotyku prstem, tak proti dotyku jiným tělesem. Jsou také plně odolné vůči prachu a tryskající vodě. Takové LED pásky je možné umístit kamkoliv (například i do koupelny). Ty s označením IP 68 mohou i pod vodu.

Svítivost

Svítivost se udává v lumenech a platí, že čím je hodnota lm vyšší, tím je světlo jasnější a intenzivnější. Pásky s nižším počtem lumenů jsou tak vhodné především jako dekorace, například k podsvícení televize, postele či jiného nábytku. Střední hodnoty se hodí jako orientační světlo nebo světlo doplňkové a nejvyšší hodnoty jsou vhodné ke klasickému osvětlení, například nad kuchyňskou linkou nebo pracovním stolem. Pásky mezi 300 – 600 lumeny jsou vhodné k dekoraci, 600 – 1200 k pomocnému svícení a od 1200 váš už mohou být využity jako osvětlení pracovních ploch a podobně.

Barva

Většina zákazníků se jako první zajímá právě o barvu, obzvlášť, když si chce pořídit pásek k dekorativním účelům. Nejčastější variantou je studená a teplá bílá, oblíbená je také modrá, zelená, červená či růžová. K osvětlení se samozřejmě používají spíše klasické bílé diody. Hodí se do kuchyně i do koupelny například jako osvětlení zrcadla nebo k pracovnímu stolu. Na podsvícení jsou vhodnější tlumenější a jemnější tóny, například jemná modrá. Na trhu jsou i varianty s funkcí RGB, tedy s měnícími se barvami.

Montáž

Montáž LED pásek je vcelku jednoduchá. Prvním krokem je naměření pásku a jeho případné ustřihnutí. Nemusíte se toho bát, na páscích jsou vždy označena místa měděnými plochami, kde je můžete přestřihnout. Pak je jednoduše spojíte konektorem. Pásky lze stříhat na minimálně 3-10 cm dlouhé kousky. K povrchu se lepí pomocí již přítomné lepící pásky. Povrch, na který budete LED pásku dávat, musí být řádně vyčištěný, odmaštěný a suchý.

Co se týče napájecího zdroje, většinou jsou LED pásky určeny pro napětí 12 V, poté 24 V a 230 V. Tyto informace jsou vždy uvedeny na obalu či v návodu. Důležitý je stabilizovaný výstup, intenzita svícení je totiž závislá na protékajícím proudu.

LED pásky

Použití

Kde všude se dají LED pásky použít? Jak už bylo řečeno, záleží na tom, zda jsou určeny k dekoraci, pomocnému přisvícení nebo k osvícení pracovních ploch. Nejoblíbenější je dekorativní varianta. Často se využívá k podsvícení postelí, osvícení vnitřku šatní skříně, kolem zrcadel, nasvícení akvária či televize, osvícení schodiště, zdí, vchodů či poliček. Ty svítivější pak mají své místo hlavně v kuchyních, kde osvětlují pracovní desku nebo třeba v koupelně, kde osvětlují zrcadlo.

Venkovní pásky se pak často používají buďto jako sezónní dekorace nebo k osvícení příjezdové cesty, altánu či dekoračních předmětů na zahradě. Jejich využití je opravdu široké, vynikají příjemnou svítivostí, snadnou montáží i energeticky šetrným provozem.

Inspiraci pro použití LED pásků v exteriéru najdete v článku 
Exteriérové led pásky mají mnoho využití, nejen na Vánoce

Ceny

LED pásky nejsou cenově vůbec náročné. Samozřejmě záleží na tom, jakou svítivost vyberete, jaký stupeň odolnosti nebo zda zvolíte třeba variantu na ovládání (ano, i takové možnosti jsou na trhu). Ty nejzákladnější však seženete už od pár desítek korun, nejběžnější jsou ceny kolem 200 Kč a ty nejvychytanější pásky s ovládáním a RGB pak seženete v cenové kategorii od 700 Kč výš.

Text: Eliška Střelková

Foto: Pixabay, instructables.com