Nová směrnice EU zaručuje postupný proces, nastolený od 1. září 2009, a končící v roce 2016. V této fázi přechodu budou mít evropští zákazníci jistotu, že vždy najdou vhodné alternativy. Klasické žárovky o výkonu nad 100 wattů mají z evropských obchodů zmizet už od září 2009, o několik měsíců později by měla být stažena z prodeje i varianta nad 40 wattů. Domácnosti budou moci i po uplynutí této lhůty používat staré žárovky, od roku 2012 už budou definitivně k dostání jen úsporná svítidla.

Všichni už asi velmi dobře víme, že klasické žárovky toho moc nevydrží a že s nimi příliš neuspoříme. Běžné žárovky údajně spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny než jejich úspornější varianty. Klasické žárovky přes 90 % spotřebované energie vyzařují jako teplo, nikoli jako viditelné světlo. Budoucnost patří úsporným zářivkám, a LED (světelným diodám). Energeticky úsporné výrobky jsou sice při nákupu dražší než klasické žárovky, ale ve většině případů se samy zaplatí již během jednoho roku, protože jsou mnohem méně náročné na spotřebu elektřiny a také déle vydrží.

Podmínkou ovšem je, aby nové žárovky, které ty neúsporné nahradí, měly stejný poměr ceny k výkonu jako tradiční žárovky. Zároveň by měly být stejně spolehlivé a vydržet stejné zacházení. Žárovky, které ušetří až 80 % elektřiny by se mohly prodávat až o dvě třetiny levněji. Jenže asi nebudou, protože letos Evropská unie prodloužila o rok platnost cla ve výši 66 % na dovoz úsporných svítidel vyrobených v Číně.

O zákazu nebo o postupném opuštění klasických žárovek se debatuje také v několika státech USA a například v Austrálii budou klasické žárovky zakázány od roku 2010 a Čína je přestane používat do 10 let. Přitom právě v Číně se podle statistik vyrábí 70 % žárovek na světě.

Důležité informace
Informace na obalech nyní získají na důležitosti. Evropská směrnice má tyto informace sjednotit v rámci celé Evropy, a tím zajistit ochranu spotřebitele. Údaje na obalech spotřebitelům pomohou vybrat tu správnou zářivku. Například společnost OSRAM zajistila, aby se na obaly dostaly přesné pokyny k výběru správné zářivky. Od srpna na obalech úsporných zářivek zavedli jednoduše srozumitelné piktogramy. Ty informují o barvě světla, životnosti v hodinách, a o tom, jaký příkon zářivky zvolit k náhradě klasických žárovek.

Nová směrnice EU byla tvořena především s ohledem na svícení v domácnostech a reguluje pouze maloobchodní prodej. Spotřebitelé mohou nadále používat žárovky, které mají doma v zásobě, a nemají povinnost je nutně vyměnit od 1. září 2009, i když by tím ušetřili spoustu peněz. Pokud chcete vědět, kolik elektřiny a peněz můžete ušetřit podle typu používané žárovky, a která úsporná zářivka je vhodná pro jaký účel, navštivte virtuální dům světel OSRAM na adrese osram.cz.

Burza odhadů
Členské státy EU si od opatření slibují značné úspory energie. Odhady podílu osvětlení na celkové spotřebě se ale různí. Podle společnosti ČEZ se osvětlení podílí v Česku na celkové spotřebě pouze čtyřmi procenty. Mezinárodní energetická agentura však odhaduje, že se osvětlení podílí na celkové spotřebě elektřiny 19 procenty.

Záměr unie představuje snahu o snížení spotřeby energie v členských zemích. Podle expertů působících v rámci Evropské komise mají občané EU v budoucnu používat energeticky úsporná svítidla. K nařízení odborníků se nyní budou vyjadřovat členské státy a Evropský parlament. Pokud nebudou proti, návrh může být schválen ve zkrácené proceduře v březnu roku 2009. Všichni bychom měli přispívat k ochraně životního prostředí pro příští generace. Se světlem šetřícím energii lze redukovat tvorbu CO2 emisí, které jsou odpovědné za globální oteplování.

Autor: Alexandra Rohanová